Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
filmatoplo написа:
Аз ги познавам ,дъба- мише с по гладка кора ,и Цера е вид дъб с доста грапава повърхност ,обаче габъра е др вид към брезови спада сив гладък и доста завързан .
+1 така е!
лесно се различвава дъбова от брезова дървесина. Аз от габър си правя всички дръжки на чукове, тесли, кирки и лопати.

Руснаците дори и в крайният север се топлят с бреза. Защо ли?! :-D
В Якутия имат един израз: хорошо горит березовъие чурки.
В заключение да кажа, че ако купуваме дървесината на тон трябва да гледаме вида на дървото и влажността. Масово обаче в Бг дървесината се купува на м3. Тогава трябва да гледаме други неща, а именно дължината на дървата, диаметърът им, подредбата в камиона и формата на ресьорите:razz: :razz: :razz:

Който има опит с товарни автомобили само по ресьорите може да определи дали си струва покупката.
RoseRed - помощник
Докато бях в мазето реших да направя няколко снимки да видят тези които евентуално не могат да различат видовете, за какво иде реч.

Нека хората видят ей така информативно. Снимките са за спорта дето се вика.

Изображение

Изображение
filmatoplo - майстор
:) Точно :supz: .Габъра е сиво гладко ,и винаги оплетено завързано ,трудно се цепи - обаче мн калории особено сух .
RoseRed - помощник
Абе ще видя сега напролет дали и аз да си взема габър, гледам много го хвалите особено като е сух. :D
iliana - специалист
А орехът подходящ ли е за отопление?
От една буря падна едно и го нарязахме, но не знам какво Кпд да очаквам
шоп - майстор
вт мар 05, 2024 6:08 pmiliana написа:
А орехът подходящ ли е за отопление?
От една буря падна едно и го нарязахме, но не знам какво Кпд да очаквам
Щом не си го плащал КПДто е 101%:-)
zz_stefanov - майстор
Много добре, че повдигнахте темата.
За съжаление цера все повече го има на пазара.
MamaMy - майстор
Ореха дава много жега когато е сух. Един изгорих за една зима. Разправят, че задръствал комина, но това са завистниците. Завиждат, че нямат и те орех за горене :razz: .
Относно габъра, един комшия ме прекара да му режа едни дърва. Седели на открито 4-5 години. Вика "може да са позагнили леко, но тъкмо ще ги напраскаш набърже". Като отидох и те габър около 3м3. Аз нали съм аджамия и се хванах. Пребих се като куче. Все едно рязах бордюри. Веригата посиня, а дъската се износи на криво. Друг път за никой път. :butthead: един път. :-D
kr1100 - майстор
сухом престояло никогаш не режа
Аз режа.
Веригата е друга, както и цената.

Тема "Каква дървесина за отопление?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: