Най - вълнуващия въпрос зимно време.
prascho - майстор
Здравейте,

Обмисляме да правим ремонт с подмяна на водопроводните тръби. Тъй като живеем на първия етаж ще подменим водопровода само на втория и таванския етаж. Днес идва майстор у нас и даде някакви насоки как трябва да станат нещата. Искаме да свържем водопровода към парно и евентуално бъдещ слънчев колектор. Бойлерът с капацитет 200-300л ще бъде в мазето. Трябва да се пуснат три щранга /студена, топла вода и циркулация/ , допълнително и два щранга медни тръби, които ще са за колектора. Хубаво е тези пет щранга да са заедно, доколкото разбрах. Възможността е да предминават през тоалетната или стълбището. Стълбището е доста тясно и по-скоро ще минават през тоалетната. Ще трябва да се поразбива тоалетната на първия етаж. Допълнително трябва да решим дали да ползваме стенни или стоящи батерии. По-скоро съм за стоящи. Трябва да се обмисли и евентуално ново преразпределени на тоалетно казанче, мивки, душ в сервизните помещения, така че да е удачно за най-удачна експлоатация. Допълнително ще има кранове само на студената и топлата вода. Най-добре е тези тръби да ги скрия с гипскартон и да оставя ревизионни отвори.

Ще Ви помоля да ми разясните няколко неща ако е възможно:

1.Тъй като ще има бойлер 300л в мазето, това означава ли че не могат да се инсталират етажни 80л бойлери към инсталацията. Поне с тези три щранга ми е малко неразбираемо как ще се подвържат етажни бойлери. Пък ми се вижда доста неефективно ако трябва да се топли вода само за един етаж през зимата в 300 л бойлер.
2.Какво мислите като цяло за идеята за слънчев колектор в София. Това е мнение на приятел:

„инвестицията в софия няма да се изплати преди края на живота на панелите има много малко слънчеви дни в годината, такова нещо може да се ползва в най южните части на българия или по-на юг. Една колежка от университета е от дупница и докато учехме казваше че там имат такова нещо и казваше че инвестицията в това нещо ако се изплати в близките 10-12 години ще е добре, това щото имахме един професор дето беше фен на тия неща и я питаше. А панелите имат 10-12 години живот, те не са вечни рано или късно се повреждат безвъзвратно.”

Действително струва ли си да се направи тази инсталация като се вземе под внимание живота на оборудването.

3.Има програма за енергийна ефективност и пари от европейския съюз отпускани за слънчеви инсталации. Дали все още е в сила. Как става кандидатстването? На този етап обмисляме да направим само инсталацията на тръбите без бойлера и колектора. Дали ако направим това сега в последствие ще имаме възможност да кандидатстване по програмата? Трябва ли да съм тясно свързан с властта за да ми отпуснат едни 1000 лв за подобно оборудване в България?

Ще се радвам на мнение от ваша страна. На първо време трябва да реша дали да положим двата медни допълнителни щранга.

Прикачен файл

razpolojenie.JPG
разположение
razpolojenie.JPG (8.72 KиБ) Видяна 4708 пъти
LazarGanev - "Велик майстор"
1. Може
2. Може
3. Работи си пак системата, кандидатства се чрез фирмата-инсталатор, те знаят.
syncho - майстор
Лазаре, доста уклончив отговор :). Аз бих добавил някои дребни доуточнения. Иначе разбира се, така е както казваш :)
1. Тук няма какво да добавя. Цитирам Лазар: "Може"
2. Този твой приятел явно изобщо не е наясно със сложната концепция слънчев колектор и избиването му. Изобщо не го слушай. Най-вероятно никога не се е доближавал даже до работеща слънчева система. Има много да се говори по този въпрос и е говорено в старите теми. Съветвам те да попрочетеш малко по-обстойно. Като цяло има смисъл и живота им е далеч над 10г. В момента знам за италиански, които работят повече от 20г без проблеми. Сигурно има и други подобни, но за тези съм сигурен, защото лично съм ги виждал не в България разбира се, защото тук преди 20г ги нямаше.
3. Можеш и банките да питаш. Не по-голяма галимация от това да кандидатстваш за обикновен потребителски кредит. В момента две банки имат пари по тази програма. Това са Прокредит Банк и Райфайзен Банк. Също така можеш да прочетеш и на следния сайт: http://www.reecl.org

Един съвет... недей да гледаш толкова песимистично на нещата.
LazarGanev - "Велик майстор"
За 3-та точка и аз да доуточня - самостоятелно не можеш да кандидатстваш - трябва ти оферта и фактура от доставчика, така че той движи всичко, без да хваща нищо от тази програма, а само това, което вземе от тебе като труд и/или търговска отстъпка
syncho - майстор
Малко си в грешка. Единствено оферта се иска от инсталатора. От там нататък клиента си движи всичко. Вече имам опит на няколко пъти. Отивам с клиента до банката само за кураж :) От там нататък те си движат всичко и после идват с парите, които са им отпуснати.
LazarGanev - "Велик майстор"
Иска се и фактура, и аз имам опит
syncho - майстор
Фактурата след като се монтират нещата, за да могат да се вземат 20% обратно. Тогава се представя фактурата пред банката и се попълва там едно искане и така...
LazarGanev - "Велик майстор"
Е, да де, нали за тези 20% е цялата борба :wink:
prascho - майстор
привет,

Мерси за отговорите, но вие стоите от едната старана на барикадата. В момента обмисляме само смяната на водопровода и полагане на тръби за колектора. За избора на система ще ми трябва време да се запозная с пазара и едва ли ще е тази година. Предполагам полагането на медните тръби в този случай ще е изцяло за моя сметка, но пък голямото перо са колектора и бойлера. Като специалисти коментирайте дали е редно да вървят петте щранга заедно и евентуално някакви особености при монтажа. Може ли да ми дадете информация перо по перо за инсталацията приблизително. Да кажем тръби с труд на линеен метър толкова, 300л бойлер с монтаж толкова, два слънчеви колектора с монтаж толкова. Мерси

Ще помоля за мнение и собственици, които са монтирали и ползват слънчев колектор повече от един сезон в рамките на софия. Доволни ли са от инвестицията? Как са новите разходи? Мерси.

Ако има специалист от София може да се разберем да дойде на място и да даде оферта. Второ мнение никога не е излишно.
syncho - майстор
Така на парче като почнеш да ги дребниш сметката няма да ти излезе от сега ти го казвам. Най-добре си е някой да отиде на място да ти огледа нещата и така... Сега един взима едно за монтаж на бойлер по-малко за монтаж на колектор, друг пък обратно. Няма някакви стандартизирани цени като при климатиците, където знаеш, че монтажа на един климатик ти е 150-180лв и това е. Тук нещата са доста индивидуални.

Относно щранговете първото нещо, което ми се иска да те попитам е, да си помислиш дали наистина имаш нужда от рециркулация, защото тази рециркулация си е един голям разход на енергия, ако няма голямо потребление на топла вода в сградата. Като цяло идеята на щранговете да вървят заедно е да се спести много дупчене на различни места и така наречените комуникации да минават на едно място и от там да се разпръскват за всеки етаж. Когато са добре изолирани няма значение за топлообмена, които някои хора си мислят, че получават при такова изпълнение. Просто е по-прибрано и изчистено изпълнение. Един съвет, който няма да съжаляваш, ако решиш да приемеш - на щранговете за слънчевия колектор им сложи гумена изолация черна (Аерофлекс, Изогоматерм и т.н.) с дебелина поне 19мм.

Тема "подмяна на водопровод + тръби за слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: