Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Ако са за отопление е добре да имат гофре, но не и изолация при положение, че са под замазката.
prascho - майстор
Ставаше въпрос за водопроводната етажна инсталация. Ще сложим стандартната 13 мм изолация.
syncho - майстор
Мда водопровода има нужда :)
prascho - майстор
Ще Ви помоля за малка яснота. Майсторът е сложил инсталацията на таванския етаж и е подвел щранговете. Виждам, че няма поставен кран на тръбата за рециркулация, с който да се отдели от топлата вода. Така ли трябва да е. Понеже ще са два етажа и таванско ще има рециркулация, но доколкото разбрах от вас тя е свързана с големи топлинни загуби и ми се иска да се ползва едва когато функционират и трите етажа. Изглежда ми логично да има кранове долу и горе, с които да се отдели и само при пълен капацитет да работи. Кажете ми как се прави? С какви скоби мога да хвана на места положените тръби с изолация 13 мм към стената преди да почна да замазвам изкъртеното между тях? Искам да ги фиксирам на места така, че да е стабилно и да не шава докато замазвам. Има ли някакви универсални скоби. Не говоря за щранговете а за самитр тръби вкопани в стената. При замазването да ползвам вар с цимент и парчета тухли или нещо друго? Мерси.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не трябва да има кран, той се слага долу, до помпата. За да спреш рециркулацията трябва да затвориш крана или да спреш помпата.
prascho - майстор
здравейте,

МОже ли да Ви попитам къде мога да намеря изолация за медните тръби, която по-горе е цитирана от Сънчо. Става въпрос за Аерофлекс или Изогаматерм на 19 мм. Майсторът тука у нас слага една изолация 13 мм на водопровода. На фактурата пише Аерофлекс, а на изолацията Eurobatex. Същият майстор твърди, че не може да намери по-дебела изолация от 13 мм пък и немало нужда. Аз съм в София. Ще се радвам на отклик от ваша страна. Благодаря.

Иначе 13 мм изолация е черна и мяза на гумена. Няма нищо общо със сивата дето се предлага в Бриколаж.
prascho - майстор
привет,

Може ли да Ви помоля да коментирате снимките.


ПС. Побеляха ми косите от този майстор. Разклонението за рециркулацията е сложено в плочата. Ще си кажа лично моето виждане, може и да не съм прав. Аз лично бих сложил разклонението за рециркулация там където са крановете. По този начин ще е в ревизионната част и ще е обслужваемо. Нямам никаква представа за надежността на стадките, но да ми сложи 4 снадки в плочата, това за мен е некомпетентност. Това са 4 възможни точки, от които може да избие вода. Предпочитам да минават цели тръби през плочата и замазката. Така ако има някаква авария тя ще бъде обслужена. Вие какво мислите по-въпроса. Нещата поправими ли са?

До утре трябва да се купи и изолацията за медните тръби. Помагайте. Притиска ме да сложа 13 мм.

Прикачен файл

3.jpg
3.jpg (80.43 KиБ) Видяна 2443 пъти

Прикачен файл

2.jpg
2.jpg (44.79 KиБ) Видяна 2443 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (75.7 KиБ) Видяна 2443 пъти
prascho - майстор
Да Ви попитам и за още нещо. Тъй като ще направим само инсталация на медниите тръби и като гледам какъв е майстора, има ли вариант да се тества и медната инсталация. Да кажем някакви тапи горе и да се пусне вода долу. Поне снадките да се изтестват, да не прокапе някъде. По какъв начин се тества и водопровода, рециркулация, ако разчитам на налягането у нас може и да не стигне водата до горе. Трябва някаква помпа предполагам.
LazarGanev - "Велик майстор"
Марката на изолацията не е фатална, важното е да е пореста гума на медната тръба, защото другата (сивата) се топи. За снадките не се притеснявай - ако издържат на пробата, значи ще ги бива. Щом нямаш достатъчно налягане има нужда от помпа за пробите - не ви знам взаимоотношенията, но той би трябвало да има помпа, ако е истински майстор, ако не - ти непременно трябва да осигуриш. Медните тръби задължително трябва да се надуят и те. Колкото до дебелината на изолацията - не е толкова трудно да се намери 19мм. Какъв диаметър са медните тръби? Ф15 е достатъчно, няма нужда от повече
prascho - майстор
привет,

Взел е твърди медни тръби ф18. Как да не се притеснявам за снадките човек, хич не съм спокоен. Заради налягането обмисляме да сложим хидрофорна помпа. Идея си нямам под въздействие на тази помпа години наред дали няма да издаде багажа една подобна връзка.

Тема "подмяна на водопровод + тръби за слънчев колектор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: