Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Чаро - Акълия
Що не пробвате направо с алуминиеви въздуховоди ф50 (от тия разтегателните) ? :?

Пробвай "колектора" с "кюнци" от печка тип "чудо". Отворите направи с фрезата (ако позволява)...
CARRION - специалист
filmatoplo написа:
Ако са поставени хоризонтално , въздуха няма да се движи естествено - трябва вентилаторче . :wink:
Ами без вентилатор няма да се разминат нещата, ако чакаме топлият въздух да влезе в помещението от самата конвекция някой ще седи на студено.
Без вентилатор трябва да се изгради много висока система за да се получи напор като от комин.
tyrnokop - специалист
fif4o21 написа:
И аз това щях да предложа по този начин въздуха би трябвало да се нагрява повече
Колега, не съм наясно зимата доколко ще работят думи като "нагрява" и "повече".
fif4o21 написа:
Един съвет може да ползвате едно магнитче за да разберете на време от какъв метал са кутиите

Хитро, не се бях сетил :). Аз по подрънкването почнах да ги познавам.
filmatoplo написа:
Ако са поставени хоризонтално , въздуха няма да се движи естесвено - трябва вентилаторче . :wink:
Мисля да слагам два вентилатора. Този в долната част да нагнетявя В панела, а горния да смуче ОТ панела.
Чаро написа:
Що не пробвате направо с алуминиеви въздуховоди ф50 (от тия разтегателните) ? :?
Пробвай "колектора" с "кюнци" от печка тип "чудо". Отворите направи с фрезата (ако позволява)...
Идеята с въздуховодите я разглеждах, докато не разгледах цените им. Пък и са доста по-дебелостенни спрямо кутийките. За "колектора" съм се спрял на направата на кутия от гладък строителен термопанел. Засега не мога да намеря гладък. Координати на складове или непотребни парчета термопанел са добре дошли.

Благодаря за интереса към темата. Здраве на всички.
dalgia - специалист
Понеже и аз съм почнал и съм направил тръбите от кутийки (20 тръби от по 14 кутийки) мога да ви кажа и друга технология.Дали са метални или алуминиеви няма значение.Залепени с червен силикон.Горният край се маха на шмиргел като се изпили ръба (10секунди на кутия) и с очила задължително.Долния край
4 дупки Ф10 на колонна бормашина , държите в ръка и натискате под ъгъл.За нула време става.Така има и завихряне на въздуха по стената на кутийката.Мога да твърдя със сигурност ,че е по-лесно и бързо и не така опасно както с короната.За панела се бях спрял на еталбонд но ме притеснява ,ако спре вентилатора ,че може да се деформира от температурата.Тръбната дъска от ламарина 4мм на лазер 20-30 лева е рязането.малко я деформира та ако ви се дават пари на водно рязане е по-добре.Корпуса вече го замислям от алуминий (този дето го използват за первази на прозорците).Всички кутийки на снимката съм ползвал без проблем (без малките 330мл).Съпротивлението спрямо въздуха не е много голямо.Не съм го мерил само духнах през тръбата и е добре според мен.
Myth - специалист
А селективна боя някой знае ли от къде може да се купи? Кутията я правя от дърво, събрал съм към 160кутийки от бира, скоро ще ми донесат още.
Myth - специалист
Хм, хайде бе хора, никой ли не знае.... тия всички слънчеви разни панели дето се водят със селективно покритие, на Луната ли ги правят? Никъде ли в България няма от къде да се купи селективна боя?
valqk - специалист
:-? каква е тази селективна боя?
Myth - специалист
Е стига де каква нали слънчевите колектори, медните абсорбери, ги покриват със селективно покритие или боя, за да поглъщат ефективно ултравиолетовите и инфрачервените лъчи дори при облачно време.
stiv1961 - майстор
Ква е тая боя, сигурно струва майка си и баща си.Сигурно е някакъв мат.Ето какво е писал наш колега в друга тема-хем евтино, хем ефикасно:
viewtopic.php?t=33669
Myth - специалист
stiv1961 написа:
Ква е тая боя, сигурно струва майка си и баща си.Сигурно е някакъв мат.Ето какво е писал наш колега в друга тема-хем евтино, хем ефикасно:
viewtopic.php?t=33669
Ok, това е полезно, но все пак... въпроса ми е за селективна боя или покритие?

Ето такъв спрей например: http://www.dampney.com/Products/Product ... oductID=28

Тема "Слънчев панел от бирени кутийки за топъл въздух" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: