• 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 48
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bobi65 - специалист
Radoslaw написа:
Не бих искал да споря за нещо ,което не знам и не ме е срам да си го призная.Само ,че видях и това.За високата температура си го пише,че убива сондата ,но за вертикалния монтаж нищо не пише.
Боби да попитам,защо търсиш ламбда 1.5-1.6.Тук виждам ,че нулевото равновесие е при 1.2
С Пуснатото от биси6 мнение съм съгласен, въглища до 1.3 ламбда е супер.. Тогава е и възможно най ника температурата на изходящите газове .
При пелети всичко зависи от конструкцията на горелката и на камерата ако има такава..
Има няколко фактора който са взаимно зависими помежду си за да се оредели къде е подходящата ламбда за дадена горелка.
Основно обаче работната зона е около точката където се пресичат диаграмите на най ниската възможна ламбда с диаграмата на СО , които в диапазона около 50 ppm са добре.. защото може и по ниски да са стойностите но КПД диаграмата тръгва надолу поради повече излишен въздух подгрят и издухан през комина.
Аз до скоро подържах 1.55-1.6 Това ми позволяваше горелка и камера..
След превръщането на горелката в вихрова работеща с първичен и вторичен въздух от два дни имам и разделяне на камерата на първична и вторична камера и Уловител на фини частици.. кръстил съм го DPF Филтър. ( малка гореща камера под скарата която с излишъка на кислород да доизгаря някой частици ако са минали по трасето без да имат време да изгорят) Това ми позволи вече да съм твърдо на 1.5 и да добавя още малко към ефективността на системата. Пепелта ми се движи около 25-28 гр. на чувал.. което е колкото една чашка за нормално кафе.

Прикачен файл

Ferolli s plo4i-new17.jpg
maistora1965 - специалист
bobi65 написа:
Radoslaw написа:
Не бих искал да споря за нещо ,което не знам и не ме е срам да си го призная.Само ,че видях и това.За високата температура си го пише,че убива сондата ,но за вертикалния монтаж нищо не пише.
Боби да попитам,защо търсиш ламбда 1.5-1.6.Тук виждам ,че нулевото равновесие е при 1.2
С Пуснатото от биси6 мнение съм съгласен, въглища до 1.3 ламбда е супер.. Тогава е и възможно най ника температурата на изходящите газове .
При пелети всичко зависи от конструкцията на горелката и на камерата ако има такава..
Има няколко фактора който са взаимно зависими помежду си за да се оредели къде е подходящата ламбда за дадена горелка.
Основно обаче работната зона е около точката където се пресичат диаграмите на най ниската възможна ламбда с диаграмата на СО , които в диапазона около 50 ppm са добре.. защото може и по ниски да са стойностите но КПД диаграмата тръгва надолу поради повече излишен въздух подгрят и издухан през комина.
Аз до скоро подържах 1.55-1.6 Това ми позволяваше горелка и камера..
След превръщането на горелката в вихрова работеща с първичен и вторичен въздух от два дни имам и разделяне на камерата на първична и вторична камера и Уловител на фини частици.. кръстил съм го DPF Филтър. ( малка гореща камера под скарата която с излишъка на кислород да доизгаря някой частици ако са минали по трасето без да имат време да изгорят) Това ми позволи вече да съм твърдо на 1.5 и да добавя още малко към ефективността на системата. Пепелта ми се движи около 25-28 гр. на чувал.. което е колкото една чашка за нормално кафе.
Човече евала но кога ти оставя от всичко това време и да работиш не те подигравам сериозно питам.И още един въпрос при пелетна горелка която работи около 15 минути и след това влиза р режим на изчакване мислиш ли че има смисъл от ламбда.
bai_bradyra - специалист
Здравейте...Ако не е тайна , колко струва комплект със сондата и контролера.Ако искате отговорете ми на лично....Благодаря , ви...
Боби и аз се интересувам. Моля драсни и няколко реда за начин на свързване към комина ( с метален кръгъл съм, ф 150, височина 8 м), на какво разстояние от изхода на котела, захранване ( предполагам трябва да взима захранване от вентилатора за да не изгори нагревателят и) и за каквото още се сетиш и не на последно място в темата четох за някаква особенност при работа с горелка Грейко, а аз съм именно с такава- Грейко РБ 20.
Поздрави и благодаря предварително.
6osi6 - майстор
bobi65 написа:
преди месец питаше Евгени как се мери сонда с мултицет сега стана специалист..
Евгени може да обяснява, не е като теб.
bobi65 написа:
Вертикалният монтаж предразполага да се задържи в височина по висока температура на сондата от собственият нагревател и понеже точно там в края преди резбата е връзката на захранването с нагревателният елемент се създават условия да прегрее тази връзка и да прекъсне...
bobi, знам че си професор :yawinkle: Ще ми купиш една комбинирана сонда с мерене на СO и O2, ако сондата на Радослав не изгори нагревателя от неправилен монтаж.
Ако изгори, аз ще му взема една LSM-11. Само че, това няма как да стане, защото правоъгълният му фукс разсейва топлината на потока в равнината на горната си част и не я концентрира в една точка, както кръглия. Освен това е монтирана в края.
6osi6 - майстор
bobi65 написа:
вече да съм твърдо на 1.5
За въглища с долно подаване от λ 1,15 до 1,4. За пелети λ 1,2 до 1,3, поради еднаквата им форма, за разлика от чипс и горива различни по размер и форма.
Прикачен файл:
AHG5FE2.png
Първата таблица можеш да я намериш с гугъл, графиката под нея е от белгийския автосервиз. До колкото виждам, при понижаване на стойностите на CO и след ламбда λ 1,3, ефективността на котела намалява.
Radoslaw - специалист
zaza73 написа:
Radoslaw написа:
Evgeniy написа:
Къде може да се купи?[

За съжаление в България ,не можиш да го намериш.Купил съм го комплект със сондата и контролера.Предполагам ,че скоро ,ще внеса няколко контролера за приятели,ако искаш ще ти поръчам и такъв компект.Би трябвало да е универсален за всяка ламбда сонда.
Здравейте...Ако не е тайна , колко струва комплект със сондата и контролера.Ако искате отговорете ми на лично....Благодаря , ви...
За съжаление времето на хубавите и евтини неща остана в миналото.Хубавите контролери са от 300 до 2000 лв.
Ламбда модулите скоито работят контролерите са твърдо над 600 лв.Ако искаш можеш да провериш в Ерато или не знам ,как го прекръстиха сега.Предлагат един контролер за около 850 лв,на който не знаеха даже,дали има меню на български.Ламбда модула е горе долу и той на тази цена.Само ,че имаш наистина ламбда управление във всеки един момент на горивния процес.Ролята на ламбда управлението все повече ,ще нараства.Не напразно почти всички големи производители н акотли ,го предлагат ,като опция.Искаш ламбда + еди колко си пари.Искаш интернет модул ,+ толкова пари,клиента сам си решава дали иска и може да си го позволи.Но важното е ,че има избор.
bobi65 - специалист
Човече евала но кога ти оставя от всичко това време и да работиш не те подигравам сериозно питам.И още един въпрос при пелетна горелка която работи около 15 минути и след това влиза р режим на изчакване мислиш ли че има смисъл от ламбда.[/quote]

С такъв режим е безсмислено да имаш ламбда сонда. При мен цикълът в момента е на 3.5 ч. сега е на един цикъл защото е топло.. но когато беше на два цикъла , Спира горелката за само почистване и пали веднага за следващият цикъл .. засичал съм го с всякаквите видове сензори и термометри че влиза в ефективен режим след 6 минути.. като времето без да гори е 9 минути.. За тези 6 минути възстановява спадналата температура в камерата отново до около 900 градуса ... последващото повишаване е извън тези 6 минути но 900 са критерий за условия за ефективно изгаряне... Твоят вариант е първо буфер ..
Иначе на въпроса кога ми остава време.. Ами когато ми влезе бръмбар в главата за нещо просто се хващам и докато не го направя няма спиране.. Така че не е въпрос на време , а на идеи и способности.
alx359 - специалист
Боби, при добре настроена ламбда, достатъчно дълъг stand-by би ли могъл да бъде сравним с буфер, като краен разход (на пелети)?
bobi65 - специалист
Боби и аз се интересувам. Моля драсни и няколко реда за начин на свързване към комина ( с метален кръгъл съм, ф 150, височина 8 м), на какво разстояние от изхода на котела, захранване ( предполагам трябва да взима захранване от вентилатора за да не изгори нагревателят и) и за каквото още се сетиш и не на последно място в темата четох за някаква особенност при работа с горелка Грейко, а аз съм именно с такава- Грейко РБ 20.
Поздрави и благодаря предварително.[/quote]
Моят вариант е по опростен от полските контроли.. но пък затова е универсален и евтин.
става за всякакви горелки и управления.. просто се прекарва единият проводник от веригата на вентилатора през ламбда контрола. и се връща обратно. По този начин зададените проценти и ламбда от управлението на горелката се взима за база , и всякакви фактори който променят тази стойност срещат коригиращият отговор на ламбда контрола.
по този начин и се следи кога работи вентилатора о тогава се пуска ламбда контрола.. няма опасност от прегряване и изгаряне на сондата. А иначе монтажа е на сондата е след фукса на котела където е удобно.. важно е да се съобрази с правилата за правилна ориентация.
Ако имаш интерес пиши на лична.
bobi65 - специалист
alx359 написа:
Боби, при добре настроена ламбда, достатъчно дълъг stand-by би ли могъл да бъде сравним с буфер, като краен разход (на пелети)?
Да ако са примерно 3 часа работа и 3 часа почивка това са 4 цикъла за 24 часа и се доближава като ефективност до примерно 6 часа работа и 6 почивка заради буфера..което са два цикъла за 24 часа
  • 1
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 48

Тема "Ламбда контрол на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: