• 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
пон фев 15, 2021 6:39 pmdon.nasco написа:
Бих инвестирал в подобно управление, стига да съм сигурен, че мога да го свържа по определен начин.
Наско,
Ето как съм го направил аз, с манипулация на оригиналната платка:

Прикачен файл:
20210215_212151.jpg

1. Задействам тригер от Zerro Cross Detector -а (оптрона)
2. Вторият тригер чете сигнала от оптрона на симистора на вентилатора. Той ми дава колко микросекунди е фазовото изместване спрямо нулевата точка на синусоидата.
3. Пресмятам корекцията спямо данните от ламбдата и логиката на котрол.
4. Паля с новото пресметнато фазово отместване симистора на вентилатора за димни газове.
Така, ако вентилатора си е на мястото е без корекция, ако го преместя на димния изход е с корекция

Мога да ти пратя за референция сорса, но нали знаеш, че е на Луа :)

Между другото, Грейкото не е много лесно и логично за ламбда... Зарежда доза, тя се разгаря и "яде" кислорода, преди подаването на новата доза пък има в излишък. Процесът е малко плаващ.
Ела до Габрово и ще го видиш на място.
Yuriy - помощник
пон фев 15, 2021 10:09 pmEvgeniy написа:
пон фев 15, 2021 6:39 pmdon.nasco написа:
Бих инвестирал в подобно управление, стига да съм сигурен, че мога да го свържа по определен начин.
Наско,
Ето как съм го направил аз, с манипулация на оригиналната платка:


20210215_212151.jpg


1. Задействам тригер от Zerro Cross Detector -а (оптрона)
2. Вторият тригер чете сигнала от оптрона на симистора на вентилатора. Той ми дава колко микросекунди е фазовото изместване спрямо нулевата точка на синусоидата.
3. Пресмятам корекцията спямо данните от ламбдата и логиката на котрол.
4. Паля с новото пресметнато фазово отместване симистора на вентилатора за димни газове.
Така, ако вентилатора си е на мястото е без корекция, ако го преместя на димния изход е с корекция

Мога да ти пратя за референция сорса, но нали знаеш, че е на Луа :)

Между другото, Грейкото не е много лесно и логично за ламбда... Зарежда доза, тя се разгаря и "яде" кислорода, преди подаването на новата доза пък има в излишък. Процесът е малко плаващ.
Ела до Габрово и ще го видиш на място.
Здрасти.
Моята вила където ми е пелетния котел е близо до Трявна. Ако ми пратиш как да те намеря може и аз да дойда да погледна като идвам в България.
Какъв ти е хардуера? Аз мислех за Arduino или Raspberry. Моята горелка е на Дефро полска и не съм я отварял да видя какъв е хардуера. Вероятно е подобен на Натурелата.
Според мен сигнала от ламбдата трябва да се интегрира за 1 минута и да се работи по средната стойност.

След много ровене из интернет:

1. Това е най евтиния вариант за измерване на ламбда но вече не е наличен. Човека ми писа че ще изкара нов модел след 2-3 месеца - Spartan 2 OEM Lean Burn.

https://www.14point7.com/products/spartan-2-oem

2. Това го продават в английски сайт но човека е българин Людмил. Има фирмеър с индикация на кислорода от 0 до 21%. Има сериен изход с TTL нива . Има и 0-5 волта аналогов изход.

https://ldperformance.co.uk/product/wid ... ontroller/

3. Това за което писах в предния пост е най-добро. Има аналогов изход 0-5 волта , може да се поръча с CAN bus, и I2C.

https://www.ecotrons.com/accurate_lambd ... m-lsu-adv/

Варианти 2 и 3 са доста по-скъпи от вариант 1.
Гледам че твоя контролер ми прилича на на тоя от LD Performance. Ако е същия работи ли добре?
Evgeniy - майстор
пон фев 15, 2021 11:54 pmYuriy написа:
Гледам че твоя контролер ми прилича на на тоя от LD Performance. Ако е същия работи ли добре?
Най евтиният вариант е да се ползва не широколентова, а обикновена ламбда сонда. Както Боби писа навремето, измежду хилядите сонди има само няколко, които имат удължена характеристика в бедната област. Така няма нужда от специализиран контролер, а от обикновен аналогов вход.
Аз ползвам Bosch LSM11. Използва се е и в по-стари модели газови котли. Ето каква характеристика има, според ръководство на котел VIESSMAN "Vitoligno 300-P":
Прикачен файл:
LSM11-O2-viessman.jpg

А контролера ми е едно модулче за 1-2 долара: ESP8266. Чета напреженето от ламбдата в миливоти. Малко е бавно, но с подходящ филтър се оправя. ESP32 е доста по- бързо и с по-хубаво АЦП. Индикацията на снимката е всъщност оборотомер, който добавих. Опитвам се да правя PI регулиране.

Пиши ми на лично ще ти дам телефон, като идваш да се обадиш.
Yuriy - помощник
вт фев 16, 2021 9:48 amEvgeniy написа:
пон фев 15, 2021 11:54 pmYuriy написа:
Гледам че твоя контролер ми прилича на на тоя от LD Performance. Ако е същия работи ли добре?
Най евтиният вариант е да се ползва не широколентова, а обикновена ламбда сонда. Както Боби писа навремето, измежду хилядите сонди има само няколко, които имат удължена характеристика в бедната област. Така няма нужда от специализиран контролер, а от обикновен аналогов вход.
Аз ползвам Bosch LSM11. Използва се е и в по-стари модели газови котли. Ето каква характеристика има, според ръководство на котел VIESSMAN "Vitoligno 300-P":

LSM11-O2-viessman.jpg


А контролера ми е едно модулче за 1-2 долара: ESP8266. Чета напреженето от ламбдата в миливоти. Малко е бавно, но с подходящ филтър се оправя. ESP32 е доста по- бързо и с по-хубаво АЦП. Индикацията на снимката е всъщност оборотомер, който добавих. Опитвам се да правя PI регулиране.

Пиши ми на лично ще ти дам телефон, като идваш да се обадиш.
Това е много полезна информация. Като прочетох в документацията на LSM-11 едно от предназначенията и е наистина в котли на дърва и пелети. Не и трябва специална грижа за подгрева. И струва 15 евро.

http://www.vems.hu/files/widebando2/LSM11.pdf

Моята горелка е Дефро полска най-обикновена с постоянна мощност. Не съм я отварял още че е набутана навътре под контейнера за пелети. А и ходя на вилата 1-2 седмици в годината и нямам време. Предполагам че мога да измеря изхода на сондата в миливолти с тестера и да си наглася от менюто еднократно въздуха на средна стойност според графиката в брошурата на сондата. Постоянна обратна връзка по кислорода в изходните газове едва ли ще ми подобри толкова много КПД-то при постоянна мощност на горелката. Ако сменя пелетите пак ще наглася въздуха.
Освен това навсякъде пише че температурата на изходните газове не трябва да пада под 110-120 градуса за да не се получава кондензат в комина. Така че оборотите на вентилатора не могат да се намаляват безкрайно. Поръчал съм си К сонда с дисплей и джоб 10см да ги наблюдавам в средата на кюнеца.

Все пак ми е интересно да видя как работи Ланда контрола и има ли достатъчен ефект да си струва бърникането.
Има закъснение на газовете докато стигнат от горелката до сондата. А горивния процес се променя през подаването на гориво и паузата. Така че контрола ще работи със закъснение по закъснели данни. Ти как избягваш закъснението? Интегрираш ли измерените моментни стойности? Или вземаш сигнал от шнека и вентилатора работи според данните записани от предния цикъл подаване/пауза? Би трябвало циклите да са почти идентични. Ако се запише графиката на измерените данни от предния цикъл от стартиране до следващо стартиране на шнека и се контролира вентилатора по тях в следващия цикъл може би ще е по-точно. Синхронизацията може да е по стартиране или спиране на шнека. През това време се записва текущия цикъл в буфер в паметта на контролерчето. И този запис се ползва за следващия цикъл. Ще трябват 2 буфера в паметта - за предните данни и за текущите данни. А може и да се работи по усреднена графика от няколко предишни цикъла. Може закъснението да се мери по минимум на осветеност на фотоклетката и максимум на кислорода в ламбдата когато пламъка намалее заради подаване на гориво.
Ако закъснението е малко разбира се няма нужда от такива сложнотии. Не съм наблюдавал процеса на контрол и само давам идеи.
Evgeniy - майстор
Скоростта на газовете към комина хич не е малка и ламбда сондата реагира мигновено. Почти няма закъснение на практика. Пулсациите на О2 на са много ясно изразени и не е необходима допълнителна информация от шнека. На практика никога не може да има перфектна настройка и се получава натрупване във времето. Или излишък, или недостиг. Ако съотношениието Пропорционално/Интегрално регулиране не е подбрано правилно, контролера може да влоши резултата, вместо да го подобри.

Това, което постигам на практика с ламбда контрола е да компенсирам промяна на налягането, тягата и други фактори, които влият на горенето и постепенно с интегрирането да догоня с плавни постъпкови промени на въздуха правилната настройка за конкретната ситуация.
Yuriy - помощник
ср фев 17, 2021 11:31 pmEvgeniy написа:
Скоростта на газовете към комина хич не е малка и ламбда сондата реагира мигновено. Почти няма закъснение на практика. Пулсациите на О2 на са много ясно изразени и не е необходима допълнителна информация от шнека. На практика никога не може да има перфектна настройка и се получава натрупване във времето. Или излишък, или недостиг. Ако съотношениието Пропорционално/Интегрално регулиране не е подбрано правилно, контролера може да влоши резултата, вместо да го подобри.

Това, което постигам на практика с ламбда контрола е да компенсирам промяна на налягането, тягата и други фактори, които влият на горенето и постепенно с интегрирането да догоня с плавни постъпкови промени на въздуха правилната настройка за конкретната ситуация.
Поръчах една LSM-11 от Aliexpress за 12 евро. И един температурен датчик с дисплей. Да понаблюдавам първо какво прави горелката .
Не съм програмирал от повече от 25 години . Тогава правехме аларми със скачащ код с пик процесори. Като гледам сега техниката много е напреднала и нещата са за без пари. И няма нужда от програматори и да лепиш платки. Платките са готови им се програмират от USB. Можеш ли да погледнеш дали този контролер с дисплей може да се програмира да чете напрежението от ламбда сензора и температурния сензор и да ги показва на дисплея? Да знам дали да се хващам с учене пак на програмирането. Сърбят ме нещо ръцете на стари години. :rolleyes:

https://www.aliexpress.com/item/4000419 ... web201603_
don.nasco - специалист
Благодаря и на двама Ви!

Евгений, живот и здраве може наистина да намина някой път. Габрово ми е близо.

Юрий, може ли да пуснеш линк към сондата, която си поръчал от Али-то. Просто там ми излизат много резултати и не съм сигурен кой точно да избера.
Може би идеята да си закача сондата към ESP модула и да чета данните не е лоша - дали ще успея да правя корекции на самият вентилатор, времето ще покаже :)

Иначе, това ESP32, което си избрал със сигурност ще ти свърши работа. Не знаех, че има и с готови дисплейчета, ама те сега какво ли не правят, Китайците :). Има и модели без дисплей, които са още по-евтини. Та каквото си избереш.

Поздрави,
Атанас
Yuriy - помощник
съб фев 20, 2021 4:31 pmdon.nasco написа:
Благодаря и на двама Ви!

Евгений, живот и здраве може наистина да намина някой път. Габрово ми е близо.

Юрий, може ли да пуснеш линк към сондата, която си поръчал от Али-то. Просто там ми излизат много резултати и не съм сигурен кой точно да избера.
Може би идеята да си закача сондата към ESP модула и да чета данните не е лоша - дали ще успея да правя корекции на самият вентилатор, времето ще покаже :)

Иначе, това ESP32, което си избрал със сигурност ще ти свърши работа. Не знаех, че има и с готови дисплейчета, ама те сега какво ли не правят, Китайците :). Има и модели без дисплей, които са още по-евтини. Та каквото си избереш.

Поздрави,
Атанас
Ами тази е най-евтината която намерих LSM-11.

https://www.aliexpress.com/item/3295392 ... 768e9OF0i0

По принцип не е необходимо да се преобразува сигнала в О2%. Ако е само за информация може да мериш напрежението на изхода на сондата с обикновен мултиметър и по графиката да си гледаш колко е кислорода. Ръчно така да се каже :-D
Средата за писане на ESD32 ми се стори твърде трудна. За това задълбах из Arduino. Понеже от 25 години не съм писал програми. Ама то сега е фасулска работа. Има функции (подпрограми) за каквото се сетиш - включително всякакви PID контролери та чак и бързо преобразуваните на Фурие.
Програмата я написах набързо в груб вариант. Чете аналоговия вход , преминава през таблица защото изхода не е линеен спрямо входа и пише колко е кислорода на LCD диспчайче от тея зелените с 2 реда.
Но сега умувам как да усиля сигнала от сондата защото е малък. При 10 битово ADC резолюцията към 5 миливолти. При сигнал -10 mV до 40mV рзолюцията не става. Отрицателния сигнал също е проблем. ADC работи само с положителен сигнал. Мисля за усилвател с ОУ LM358. Има готова платка в Алиекспрес . Поръчах тая:

https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 5615%23631

Сега чета за ATMega32U4 че имал гейн до 200 и диференциално измерване между 2 входа. Това ще свърши работа и без външна платка. Но трябва да почета доста как се прави.
А за температурата на изходните газове си поръчах този термометър. Добре е сондата да се навре в калъф до средата на кюнеца защото там газовете са с най-висока температура.

https://www.aliexpress.com/item/32841905222.html
https://www.aliexpress.com/item/1005001489151398.html

Абе бъзикаме се тука за удоволствие. :-D

Евгени, ти как вкарваш сигнала от сондата в ESD32?
Yuriy - помощник
вт фев 16, 2021 9:48 amEvgeniy написа:
пон фев 15, 2021 11:54 pmYuriy написа:
Гледам че твоя контролер ми прилича на на тоя от LD Performance. Ако е същия работи ли добре?
Най евтиният вариант е да се ползва не широколентова, а обикновена ламбда сонда. Както Боби писа навремето, измежду хилядите сонди има само няколко, които имат удължена характеристика в бедната област. Така няма нужда от специализиран контролер, а от обикновен аналогов вход.
Аз ползвам Bosch LSM11. Използва се е и в по-стари модели газови котли. Ето каква характеристика има, според ръководство на котел VIESSMAN "Vitoligno 300-P":

LSM11-O2-viessman.jpg


А контролера ми е едно модулче за 1-2 долара: ESP8266. Чета напреженето от ламбдата в миливоти. Малко е бавно, но с подходящ филтър се оправя. ESP32 е доста по- бързо и с по-хубаво АЦП. Индикацията на снимката е всъщност оборотомер, който добавих. Опитвам се да правя PI регулиране.

Пиши ми на лично ще ти дам телефон, като идваш да се обадиш.
Здрасти. Гледам графиката на LSM-11 в листовката на Бош не съвпада с тази от ръководството на котела на Виесман. В графиката на производителя Бош няма отрицателни напрежения. От къде идват тези отрицателни напрежения? Какво са стойностите на твоята сонда - като при Бош или като при Виесман?
Evgeniy - майстор
Здрасти,
Отрицателните са при по-големи стойности на кислорода. Боби назад в темата твърдеше, че те силно скъсяват живота на сондата. Аз не съм проучвал.
Няма защо да те е страх от отрицателните стойности, едно просто "преместване" на отрицателните към положителен вход може да постигнеш и с 2 резистора: https://jeelabs.org/article/1614b/
  • 1
  • 44
  • 45
  • 46
  • 47
  • 48

Тема "Ламбда контрол на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: