• 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 48
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
Боби, бъркаш се. Обикновените симистори, които се използват се запушват, когато тока е 0, а не напрежението върху товара. Онази малка червена полувълна е графиката на тока, който изостава заради индуктивния товар. Именно заради това се получава допълнителния ъгъл тита и не се преркъсва точно в нулата, а по-късно. Не, че някой специално запушва симистора по някое време тогава. Ако се сложи лампа вместо двигател, този участък ще изчезне. Не е мой осцилоскопа, но мога пак да го поискам за да се види.

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (32.51 KиБ) Видяна 4285 пъти
ivan_tcb - помощник
Хайде и аз да се включа малко по темата.Тъй като се занимавам с въпросния регулатор за вентилатора в последните месеци.Извода до който стигнах е че най добре е VFD, но е много парички.Иначе фазовия регулатор поне при мен работи ,няма шум в мотора,но в ниските обороти направо умира.Иначе на осцилоскопа получавам това.ИзображениеТова ако не се лъжа е при 70%.

Колега Evgeni.Много си прав.Ако закачиш една крушка и тези рипове изчезват.Това е заради дефазирането на мотора.
bobi65 - специалист
ivan_tcb написа:
Хайде и аз да се включа малко по темата.Тъй като се занимавам с въпросния регулатор за вентилатора в последните месеци.Извода до който стигнах е че най добре е VFD, но е много парички.Иначе фазовия регулатор поне при мен работи ,няма шум в мотора,но в ниските обороти направо умира.Иначе на осцилоскопа получавам това.ИзображениеТова ако не се лъжа е при 70%.

Колега Evgeni.Много си прав.Ако закачиш една крушка и тези рипове изчезват.Това е заради дефазирането на мотора.
Колега , И двамата с Евгени сте прави. Под активен товар това дефазиране изчезва. Направих опити и ги видях диаграмите.
Но ето какво пише за асинхронните двигатели с кафезен ротор.

" Двигателите с еднокафезен ротор имат малък пусков момент и висок пусков ток, който често е многократно по-голям от тока при пълен товар"

Затова е логично да се твърди че ON/OFF е убийствен за вентилатора ( откъдето и тръгна дискусията)

Частично омекотяване на пусковите натоварвания се постига с Кафезен съпротивителен ротор.
Там тока не е толкова убийствено голям при пуск и пусковият въртящ момент е по голям.. Това дава възможност в определени граници чрез регулатор на коефициента на запъване по напрежение да се постига регулиране на оборотите. При по мощните такива вентилатори ( комини вентилатори и др. ) имат вграден и охлаждаща вентилаторна перка.

Тъй като казваш че се занимаваш с регулатора и явно имаш някаква идея, виж този линк може да ти подскаже някоя идея извън стандартните регулатори.

http://electronica.mk/all_articles/Misc ... oller.html
Здравейте,
Някой може ли да каже, това устройство ще свърши ли работа за ламбда контрол.

http://www.ecotrons.com/products/wideba ... r_alm-led/

Система Грейко Експерт 20 + Грейко РБ 20.
Благодаря!
bobi65 - специалист
Поздрави на всички в форума. Отоплителният сезон набира сила и ефективността на отоплителните системи зависи от множество фактори. Единият от който е добрата настройка въздух/гориво.
Днес завърших първата серия от новите подобрени модели на "Ламбда наблюдения"
Подготвям още една серия за този отоплителен сезон за след месец . Който се интересува да звънка.0878940652.. цената е 320 лв. за тази серия.

Прикачен файл

8010.jpg
8010.jpg (104.37 KиБ) Видяна 3732 пъти
gnt69 - майстор
bobi65 написа:
Поздрави на всички в форума.
Здравей, миналата година бяха с ламби, тая година с ламби и цифри, догодина с тъч.
Какво стана с разработката за ламбда управление, има ли развитие или е в застой.
Поздрави. :partyman:
bobi65 - специалист
Миналата година изработих 2 бр. Управления за приятели + това което ползвам за себе си .
Не казвам категорично че повече няма да правя но ми отнема много повече време и е демотивиращо. За един месец в свободното си време съм направил тези 8 наблюдения а иначе бих направил не повече от две управления. Тоест 4-ри пъти повече време и работа а цената няма как да е х 4. Може би ще подхвана две по нанатам пък ще видя ..... поне да имам готова бройка.
6osi6 - майстор
Вярно е, че вчера беше петък и някой може да се подкарал от рано :) но освен за информация с ламбда O2 няма какво да се управлява.
Три примера:
1. "Колкото и да му подавам все му е малко" - участник в темата.
2. При липса на условията от т.3 - най-висока ефективност при работа в Режим на максимална мощност - bobi65.
3. ÖkoFEN замениха сензора O2 със сензор на пламъка, въпреки че в котлите си имат перфектните условия за вторично горене при висока температура.
Прикачен файл:
Oko.JPG
bobi65 - специалист
6osi6 Привет,
Разглеждал съм каталози на тази марка котли . Имат както кондензни така и нормални .
Относно споменатият сензор за пламъка съм попадал на обяснение че следи за качеството на пелетите. И понеже към момента когато попаднах на това обяснение се чудех как става това попаднах в последствие на коментар който звучеше приблизително така:
Че това е нормална термодвойка. Измервайки температурата на горене се определя качеството на пелетите и дървесината която е вложена.. Автоматично се коригира въздуха цел намиране на най високата температура което би трябвало да означава и най добро съотношение кислород към калоричността на дадените пелети.
Личното ми мнение е че е логично такова регулиране да работи не по зле от Ламбда управленията..
В моят котел имам възможност да усетя тази зависимост когато сменя горивото. Имам термодвойка на върхът на пламъка и към момента с пелетите който са ми от миналият сезон меря около 1500 гр. След месец и нещо когато мина на новото гориво че видя какво се случва и как качеството влияе на температурата разхода и КПД. А мисля че новите пелети трябва да са супер.
Взех Румънски който при тестовете за разпад, прах, едрина на частиците , твърдост, миризма бяха най добри от 8 други модела от който взимах проби.
Но всичко това предстой.
Относно някакъв цитат в който ме споменаваш " на максимална мощност" не зная от къде е точно но да поясня.
Да, моята горелка работи на 3-та мощност която е максималната като номер.. но не и като мощност
Мощността на горелката ми я дават 40 киловата но параметрите на настройките на тази 3-та степен са за 25 киловата. За мен това е оптималната мощност на горелката ми. С същите стойности са ми и другите 1-ва и 2-ра степен така че горелката работи постоянно само на 25 киловата.
Винаги съм разграничавал оптималната от максималната мощност
Ето и един линк в който при почистването на такъв котел се изважда въпросният сензор и определено си прилича на термодвойка. А дали е така докато нещо с сигурност не се обяви само можем да предполагаме.

https://www.youtube.com/watch?v=oBBF56Ecfk8
6osi6 - майстор
Поредното безсмислено словесно кака-Ани-жени-е.
Оптималният режим е с по-ниска мощност от възможностите на горелката, понеже котелът е сборен и с подобрения. За различните от него остава условието максимална мощност.

Твоето bobi, управление, регулира точно определена мощност, избрана според нуждата от максималното количество енергия за отопление, температурата на пламъка и показанията от кислородния сензор.
Образно казано не му се налага да се поти много, защото няма какво толкова да регулира. Веднъж настроен по този начин - работа в On-Of, без него котелът едва ли ще даде преразход за целия сезон по-голям от 2-3%.
  • 1
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 48

Тема "Ламбда контрол на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: