• 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 48
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
6osi6 - майстор
По радио-точката няма кой да ти го обяви. Тук ще получиш отговор на български.
https://www.easypell.com/bg/nachalo.html
bobi65 написа:
А дали е така докато нещо с сигурност не се обяви само можем да предполагаме.
bobi65 - специалист
6osi6 написа:
По радио-точката няма кой да ти го обяви. Тук ще получиш отговор на български.
https://www.easypell.com/bg/nachalo.html
bobi65 написа:
А дали е така докато нещо с сигурност не се обяви само можем да предполагаме.
Благодаря за линка.. от изтеглените файлове се потвърди принципът който предполагах и описах по горе за анализ по температурата на изгаряне на горивото , а от там и дозирането на кислорода. Описанието на повредите пък ми показа и какъв тип е термодвойката .. А тя е тип " К " която е до 1250 гр. работна температура и работи в диапазона 900-1100 гр.. по документацията при ламбда между 1.6 -1.9 ( такива две термодвойки изгорих на 1300 гр. миналата зима когато правих тунинга на моята система ). Използват принципът на коригиране на кислорода по някакъв алгоритъм при заложена максимална температура 1100 гр. като така покриват и строгите еко норми.

Относно моето управление което не се поти много-много си прав.. И преди да превърна Ламбда наблюдението в Управление се представяше добре системата... Все пак без ламбда наблюдението едва ли човек е уцелил настройките .. Винаги има едни минимум 10 процента неточност..
Но веднъж коригирал тази неточност защо да не се добавят още тези 2-3 процента за който ти говориш.( при постоянна мощност и ON-OFF режим) . Така минимум от горелката и горивният процес само добавяш 12-13 процента примерно... Останалото е каквото може човек да изстиска от котела като топлообменник.
Зная че това на теб ти е ясно, пояснявам го за четящите форума колеги.

PS: Да добавя че управлението би работили с същият или поне подобен успех и в режим на модулация защото за всяка степен първо в режим на наблюдение биха се настроили процентите на вентилатора в след това превключено в режим на управление коригира отклоненията от различни фактори по време на горивният процес и подържа зададената стойност. Просто АЗ не ползвам режим модулация.
trunski - специалист
Здравейте колеги, как ви се струва идеята да следя горивния процес с датчик за СО, поставен на изхода на комина, където темп. на газовете, мисля че е под 50 гр.
bobi65 - специалист
trunski написа:
Здравейте колеги, как ви се струва идеята да следя горивния процес с датчик за СО, поставен на изхода на комина, където темп. на газовете, мисля че е под 50 гр.
За периодични проверки и кратки измервания става. Стига да са температурите в посоченият диапазон до 50 градуса. Аз в моята система чрез такъв измерител съм си определил каква е стойността на Ламбдата с която трябва да работя за максимална ефективност. След всеки тунинг на горивна камера и горелка се постигат все по ниски стойности на Ламбдата и по висока ефективност. Аз включвам този измерител на " СО" на изхода на котела но през една серпентина която понижава градусите от 70-80 до под 40 .. в моят случай за да предпазя уреда. Неприятното е обаче че при тези ниски температури влагата в газовете кондензира както в серпентината така и в самият СО датчик и след 10-15 минути вече мери разни глупости.. Когато се подсуши пак показва реални стойности. Но за определяне на сравнително точна настройка около която да търсиш подходящ работен режим става .
Докато на Ламбда сондата не и пречи нито влагата нито температурата.
trunski - специалист
Ч.Н.Г. на всички,
бъдете здрави, щастливи и по-успешни в начинанията си през новата 2018 г. :)

bobi65 написа:

За периодични проверки и кратки измервания става. ....
Боби, благодаря за изчерпателния отговор. Точно такава ми беше идеята, да тествам горенето при различни настройки на горелката, от време на време. Сега се ориентирам по пламъка, цвета на пепелта и разхода на пелети, но мисля че датчик за СО ще помогне за правилните настройки на горелката.
Evgeniy - майстор
Първи опит за ламбда контрол с евтин PID температурен контролер:
https://youtu.be/pATQAeFIqFU
6osi6 - майстор
Движи се в много широки граници. От 1 до 10% кислород.
Имаш ли поставени шамотни плочи?
Evgeniy - майстор
6osi6 написа:
Движи се в много широки граници. От 1 до 10% кислород.
Имаш ли поставени шамотни плочи?
Имам отгоре и отпред, но не е това. Движи се, заради промяната на скоростта на венилатора. Все пак това е температурен контролер.Много е широк диапазона на промяна и трябва да подбера правилно коефицентите - пропорционалния и интегралния, за да влезе в плавно регулиране, а не както сега - ту много силен, ту прекалено слаб.
Има вероятност и да не мога да го вкарам в устойчив режим.
6osi6 - майстор
Ако горелката подаваше постоянно, ще е лесно. Кислородът винаги е малко, когато се избутва горивото. Тогава "наваксва" с повече въздух - раздухва недогоряло гориво и влиза в λ 1.1. В този пик трябва да работи с няколко секунди изчакване, защото след спиране на подаването, кислородът идва в повече.
Evgeniy - майстор
Вече постигнах доста приличен ламбда контрол с помощта на контролерче Iot ESP8266.

Замислих се, че почти всичко нужно си го има в натурелския контролер. Липсва само програма, която да променя дебита на въздуха по показанията на ламбда сонда. Та реших да я добавя директно към него.
Един вход свързах на нулевия детектор, който си го има на платката на NPBC V3M1. Втори на управлението на оптрона за вентилатора.
Така прочитам колко милисекунди е закъснението за фазовото управление. После с PID контрол корегирам тази стойност и я подавам с трети изход на оптрона, който командва вентилатора на димните газове. Така мога лесно да превключа със или без контрол.
Ето малко от работата:
https://youtu.be/NSSQG43rGec

Първата колона е текущото напрежение на сондата в миливолти. Втората е средната стойност за последните 45сек. (1 цикъл). Третата е корекцията в микросекунди. Следват прочетеното закъснение и новото променено. Накрая са трите съставки на PID контрола - пропорционална, интегрална и диференциална. Сумата им дава корекцията.
  • 1
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • 46
  • 48

Тема "Ламбда контрол на котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: