• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 31
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
jabata - специалист
syncho написа:
Нямат специално почистване. Евентуално може най-големите модели да имат. Рядко се случва да се задържа шлака. Обикновенно се случва при наистина лоши пелети.
Почистването е ясно. Трябва редовно да се чисти пепелничето, където се извършва горенето.
Аз навремето бях сложил при родителите ми една ератовска горелка още от първата генеация, и оттам знам че трябва редовно да се чисти. Шлаката, тя зависи от пелетите, и от режима на работа. Но ако под шлака имаш предвид черните налепи по стените, то те зависят най-вече от настройка на горелката (количество пелети) качество на пелетите и разбира се режим на работа. Но като цяло от опит знам че е много погрешно да ги държиш да работят на 40 градуса, както навремето Ерато Техниците ми разправяха, тогава шлаката е невероятна.
Това което знам, е че най-важното са пелетите и от тях не трябва да се пести. Защото евтините пелети, много често дават по-висок разход, и в крайна сметка ти излиза същото, само където непрекъснато си я чистил.
syncho - майстор
Изключително грешно е да работи каквото и да било (печка, котел, камина) на твърдо гориво на температури под 60С!!! При Extraflame помпата е направена да се пуска при минимум 60С. Предполагам, че и при Равели има някакво такова ограничение. При ниските температури се образува конденз и се появяват киселинни налепи по цялата горивна камера като това подпомага по-бързото разяждане на метала и намалява чувствително топлопренасянето (КПД-то).
cvetan_d - специалист
:-D Познат преди време беше звънял в Равели (Италия) да пита защо не може да зададе темп.на водата под 60-те градуса. Отговориха, че е недопустимо и едновременно невъзможно това да стане :)
jabata - специалист
Много съм ги гледатакива "майстори", ама от този тип които ги наричам така, защото не им знам имената. Явно и този е бил от самоуките Български парнаджии. Вчера вързал две водопроводни тръби, днес се пише парнаджия. Аз до момента 3ма изгоних, защото никой не ми слага термореле на помпата, и 2ма имаха наглоста да ми кажат че това била една безсмислена екстра. :shock:
plamen_peev - специалист
Извинявам се, че пак питам. Говоря за шлаката в горивната скара, другото е нагар. Въпроса ми е главно към Jabata: какво имаш в предвид под редовно чистене. Щото горелката ми първо поколение ератовска "редовно" се чистеше през 3-4 часа иначе се затлачваше. Търсех си само проверени пелети за да няма проблеми. :)
jabata - специалист
plamen_peev написа:
Извинявам се, че пак питам. Говоря за шлаката в горивната скара, другото е нагар. Въпроса ми е главно към Jabata: какво имаш в предвид под редовно чистене. Щото горелката ми първо поколение ератовска "редовно" се чистеше през 3-4 часа иначе се затлачваше. Търсех си само проверени пелети за да няма проблеми. :)
Шлаката в горивмата скара, или както казвам аз тухлички, се получава както от лоши пелети, така и лошо настроена горелка. Стандартните настройки на ератовката горелка, още повече първата серия нещо не бяха като хората, и гореше на прекалено богата смес. Разбирай за самото запалване на горелката поне при мене пускаше прекалено много пелети, и след запалването, като започне да храни с пелети, направо се задавя и горенето ставаше с един черен пушек. Виках тези от Ерато, и те ми обясняваха че било нормално :? И понеже и мой приятели го имаха същия проблем, седнах прочетах документацията и с много опити, пренастроих горелката и даже я докарах до състояние с добри пелети (румънските) да изкарва по една седмица без да се налага да се чисти скарата. Това което направих е, намалих количеството пелети, и увеличих времето за изгаряне (да не е на богата смес) и коригирах вентилатора, да може да се издухват изгорелите пелети по-лесно, а не да остават в паничката и в последствие под влиянието на високата температура на новите пелети да образуват тухлички. Но предупреждавам че това са експериментални настройки, и ако някой тръгне да ги прави, носи сам отговорност за това което прави.

Но мисля че тези проблеми няма да ги има човек с италиянските камини, най-малкото защото си имат пълна автоматика, която ако не се лъща, включително има и нещо като ЛамбдаСонда, която контролира газовете. Ако бъркам, нека някой от разбиращите да ме поправи, защото все пак аз съм един обикновен любител, да не кажа и потребител.
syncho - майстор
Нямат ламбда сонда. Имат датчик за скоростта на изгорелите газове, както и се знае точно колко пелети би трябвало (при нормални обстоятелства и пелети) да пуска на всяка мощност. Вентилаторът и пелетите са настроени така, че количеството пелети, което се подава да получава толкова въздух (кислород) колкото му е необходимо на съответната мощност.
jabata написа:
Ами това което ми предлагаха на мене беше MCZ Primula, казаха ми че не предлагали MCZ Ego защото били същите но по скъпи. Е въпроса ми е, като са същите защо са близо 1000лв по-скъпи, при един и същи производител, питам и отговор не искам. Но причината поради която се отказах беше от една страна некомпетентноста на продавача (т.е. Ерато Дистрибутор-а), от втора страна че до момента съм имал лош опит с Ерато, относно качество на обслужването на една пелетна горелка, и на последно място - Дизайн-а. На мене лично Ravelli HR 100, много ми хареса като дизайн.
Та сега ще чакам да ми я докарат, да видя правилен ли ми е бил избора, или не.
За шума от шнека, надявам се равели-то да не издава такъв, а малкия модел няма горе споменатия вентилатор.
Колега аз също бях отправил подобно питане към дистрибутор на Ерато за серията МCZ и ми казаха точно същото нещо - че не предлагали серията Ево защото били по-скъпи.На въпроса ми с какво се оправдава по-ниската цена при тях(технологично погледнато) продавачката не можа да ми даде точен отговор,което вече категорично ме накара да се ориентирам към друга марка.Все пак ако давам 5000лв искам човека отсреща да бъде поне запознат с продукта който продава.Мисля че си направил точният избор.Успех и безаварийно ползване на избраната от теб каминка.
Здравейте,

Интересувам се от закупуването на пелетна камина/печка с водна риза и пълното изграждането на отоплителна инсталация към нея. И съм вече ето така :vom:

Имам малка вила (в планината без изолация и обикновена дървена дограма) на 2 етажа (общо под 90м2) и обмислям отоплението й. Тъй като в нея не се живее постоянно, ми трябва решение, което да позволява бързо, пиково, автоматизирано стопляне от петък вечер за уикенда. Поради непостоянния ток, климатици не ми се слагат.

На първия етаж има хол около 52м3, малка стая 19м3 и wc 2м3. На втория има 3 много малки стаички със скосен таван, всяка под 20м3 и wc 4м3. Като цяло отопляем обем под 160м3. В общия случай на ползване ми трябва отоплението на хола, както и една стая на горен етаж и WC.

Бихте ли споделили мнението Ви по следните въпроси:

- Как стои въпросът със сигурността на водната риза и всички произтичащи от това рискове: спиране на ток, дефектиране на циркулационна помпа, проблем с антифриза изтичане/замръзване. Поради ниските температури възможно ли е ползването на UPS? Има ли някой представа какъв е живота на подобни джаджи поставени в среда с ниски планински температури през зимата?

- Бихте ли препоръчали някоя фирма, която да извършвате освен продажбата на камината и пълно изграждане на отоплителната инсталация. От доставката на радиаторите (вилата е над Велинград) до пробиването на стените и монтажа на цялата система, до последващото изчистване след майсторите. От една седмица, по празниците, чета темите за отопление във форума и прочетох коментарите на syncho и подобни въпроси изпратих и на фирмата, която той представлява.

Може ли да се направи много груба сметка колко би струвала цялата инсталация и монтажът й, ако се вземат приблизително следните параметри:
- камината се ползва само за отопление без топлообменник за битова вода.
- камина с водна риза и мощност до 11kW - за предпочитане италианска (4500 - 5000лв).
- радиатори за първия етаж съответно в стая (19м3) и WC (2 м3);
- радиатори за втория етаж съответно в 3 стаи (всяка около 20 м3) и WC (4 м3);
- както и всички други необходими компоненти: тръби, вентили, помпа, антифриз и пр.
- монтаж и доставка.

Допълнително ме интересува мнението Ви за автоматичното палене на пелетните горелки посредством gsm модул. В една от техническите спецификации, които видях имаше точка, че при стайна температура от под 3 градуса, на пелетната горелка й трябва добре разпалена запалка за камини! В планината само ако е екстремно топло стайната температура е над 3. Ако към това се прибави и рискът от ниско качествени пелети според мен се обезсмисля ползването на gsm модули за дистанционно палене. Какви са Вашите впечатления?

Мерси и поздрави!
LazarGanev - "Велик майстор"
Сънчо е твоя човек, изчакай да се появи след празниците
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 31

Тема "Камина на пелети с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: