• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 31
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
Така като гледам на къде си се насочил по-добре си метни един 40-50кВ котел. Тези мощности са ти много големи. Търси нещо по-малко. Не знам защо си решил, че ти трябват 20кВ за 100м2 апартамент. Гони нещо в диапазона на 13-14кВ.
LazarGanev - "Велик майстор"
syncho написа:
Търси нещо по-малко. Не знам защо си решил, че ти трябват 20кВ за 100м2 апартамент. Гони нещо в диапазона на 13-14кВ.
+1 :thumbs:
u-ray - напреднал
Благодаря за отговорите и мненията по моя въпрос.
Опасенията ми са породени от факта, че апартамента много трудно се затопля.
Не знам дали обърнахте внимание, но съм на последен етаж, от три страни са външни стени, а от южната страна (която е и най-късата) половината е стълбище, а останалото стая от съседен апартамент (не се ползва), като тези стени не са изолирани. Т.е. апартамента образно казано е половин елипса, ако мога така да се изразя, с много прозорци. Отдолу също не се отоплява и не се живее, така че топлинка от никъде. Външната изолация е стиропор 5 см, но мога да гадая само колко качествено е положена, на фона на качеството на останалите неща - едва ли. Апартаментът бързо изстива, което ме кара да мисля че топлозагубите са големи.
Затова ме е страх, а човек като го е страх мисли и се презапасява. Така стана и с радиаторите. Мога да проверя колко точно като брой са, но са монтирани малко повече от стандартното, пак поради горепосочената причина. По изчисления излиза, че в момента трябват 18 кW.
Общо прието мнение е, че ако ти трябват 18 вземи 20, 22 ...... страх лозе пази.
От прочетеното във форума разбрах, че всяко нещо е индивидуално и относително. В случая ако за един стандартен апартамент трябват 12-14 KW то колко ми трябват на мен, съобразно моите условия, за да спя спокойно и да знам че не съм си дал парите напразно?
Извинявам се че толкова дълго стана, но съм патил от прибързани неща и решения и този път искам да го избегна.
Ще съм ви благодарен ако вземето отношение по ново-написаното от мен и дадете съвет.
filmatoplo - майстор
Вярно че си открит (външни стени), но все пак си с изолации , като прибавим почти непрекъснатата равномерна работа на пелетен котел с високо кпд -разчитаме че ще се получи , но точната потребна мощност :? .
syncho - майстор
До сега от опит казвам, че 13кВ камини на клиенти, отопляващи около 100м2, не работят на повече от 2-ра, максимум 3-та степен, когато искат да им е по-топло (28-30С) от 5 възможни. В 80% от времето работят на 1-ва, 2-ра степен.
belovodski - специалист
syncho написа:
До сега от опит казвам, че 13кВ камини на клиенти, отопляващи около 100м2, не работят на повече от 2-ра, максимум 3-та степен, когато искат да им е по-топло (28-30С) от 5 възможни. В 80% от времето работят на 1-ва, 2-ра степен.
Сигурно е така но трябва да се има в предвид и това дали това Да Винчи отговаря на киловатие,защото не знам дали сте чели мои постове но имах сериозен проблем с българска камина Зоти стрелча :axe: която уж беше 21кв но според мен а и хора кото разбират от тези работи определиха че е не повече от 15-16кв,а и не на последно място реално ли е кпд на камината или котела защото на Зоти кпд не е по голямо от 50%
Но в крайна сметка всичко опира до пари!
syncho - майстор
Няма как да съм сигурен за българските давинчи, но ме съмнява. То си е малко нож с две остриета, защото сертифициращите органи издават сертификати по различни начини, а в България са с абсолютни занижени изисквания. За мен сертификат, на който бих обърнал внимание е 15a-bvg - австрийски. И пак бих прочел тест репорта, ако го има публичен.
belovodski написа:
cvetan_d написа:
Според мен камината е изключително добре направена със здраво чугунено огнище и сполучлив самоконтрол, но за частите си е друг въпрос.Ако се повреди платката, ще мине близо месец докато дойде новата. Това забавяне обаче, до колкото разбрах се случва при повечето италиански марки.
В магазина ме убедиха че имат резервни части на склад,и вече в поръчах имаха на склад но не и от моя цвят и чакам доставката която е 2 седмици даже ми казаха и точна дата на доставката!
Здравей колега belovodski,

Аз също съм в процес на избиране на пелетна камина.Успя ли вече да закупиш каминката,която си беше харесал.Ако да,дай някакви отзиви,че вече почна да застудява.Все пак всяко мнение е ценно.
belovodski - специалист
bmaster написа:
belovodski написа:
cvetan_d написа:
Според мен камината е изключително добре направена със здраво чугунено огнище и сполучлив самоконтрол, но за частите си е друг въпрос.Ако се повреди платката, ще мине близо месец докато дойде новата. Това забавяне обаче, до колкото разбрах се случва при повечето италиански марки.
В магазина ме убедиха че имат резервни части на склад,и вече в поръчах имаха на склад но не и от моя цвят и чакам доставката която е 2 седмици даже ми казаха и точна дата на доставката!
Здравей колега belovodski,

Аз също съм в процес на избиране на пелетна камина.Успя ли вече да закупиш каминката,която си беше харесал.Ако да,дай някакви отзиви,че вече почна да застудява.Все пак всяко мнение е ценно.
Ами взех това http://www.kuoreterm.com/kamini/kamini- ... -14kw.html и за сега съм доволен,дойдоха хората монтирахме я гори топли работи доста беззшумно!
Мисля че е добър избор!
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 31

Тема "Камина на пелети с водна риза" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: