• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Михаил Соколов - специалист
Някои може ли да ми обясни най-просто без много задълбаване, каква е разликата между късовълнова инфрачервена лампа и късовълнова кварцова лампа.
http://carekip.com/infrared_lamps.html
http://niteh.com/images/pdf/2.5.1.pdf
и http://nespe.net/image/cache/43437-523-500x500.jpg
Идеята ми е да купя две или три каврцови печки, да им направя подходяща стойка приличаща (копирана) на оригиналната, да добавя и един таимер и да си я ползвам със здраве. Моля кажете си мнението.
AntonBM - специалист
Няма разлика.
Късо-вълнова означава, че е високо температурна печката - загрява повече и за това излъчва по-къси IR-лъчи. По-дългите се излъчват от тела загрети до по-ниска температура, но те за да излъчат същото количество топлина трябва да имат по-голяма излъчваща площ.
Кварцовата лампа също излъчва къси IR-лъчи. Ползват кварцови стъкла, защото те поглъщат по-малка част от тези лъчи и не се загряват – т.е. по-голяма част от топлината преминава през тях като лъчение и по-малко се поглъща и после се отдава конвективно от повърхността им (освен това издържат на по-високи температури).
Михаил Соколов - специалист
AntonBM написа:
Няма разлика.
Късо-вълнова означава, че е високо температурна печката - загрява повече и за това излъчва по-къси IR-лъчи. По-дългите се излъчват от тела загрети до по-ниска температура, но те за да излъчат същото количество топлина трябва да имат по-голяма излъчваща площ.
Кварцовата лампа също излъчва къси IR-лъчи. Ползват кварцови стъкла, защото те поглъщат по-малка част от тези лъчи и не се загряват – т.е. по-голяма част от топлината преминава през тях като лъчение и по-малко се поглъща и после се отдава конвективно от повърхността им (освен това издържат на по-високи температури).
http://www.elkos-burgas.com/sites/defau ... akvarc.jpg
Това чудо дали ще ми свършработа.Мисля да поръчам 4-ри по 3 лв са.Да има направя по един рефлектор и стоика.Да ли ще нагрява до 60 70 градуса да кажем една врата на автомобил ?
MamaMy - майстор
Това са нагреватели за обикновена печка. На теб ти трябват халогенни лампи.
AntonBM - специалист
Трябва да успеят да загрея вратата. Температурата, до която ще се затопли, зависи от това как ще се охлажда тя от околния въздух. Ако около нея циркулира по-малко въздух, той ще се затопли и ще позволи и тя да се загрее.
МамаМу, и с халогени ще стане, но те не са по-ефективни от тези нагреватели. Тук търсим мощност (киловати). С нея загряваме, а не със светлина. Тя и светлината си става на топлина ако е с достатъчна мощност, но IR-лъчите по-топлят от видимата светлина.
Михаил Соколов - специалист
А при този вид нагреватели нали температурата не oтива винаги нагоре, като реотанена печка и калорифер,а се насочва с рефлектора.Мисалта ми да не би като сложа лампата на 60- 70 см примерно от елемента,той да не се загрява а температурата на бяга нагоре ? И съшто така искам да попитам може ли да се регулират по мощност тези кварцови реотани?
Михаил Соколов - специалист
Днес си купих един кварцов ротан.Обаче кварцовата тръбичка не е запечатана от двата края, просто жичката навита като пружина илиза от двата края и това е :? .Дълга е 70 см и е 1 Кват.В нета гледах снимки на кварцови реотани от ЕЛВА и ИНА и забелязвам че те са бели и са запечатани в дватакрая.Този които съм купил ще ми върши ли работа ? Въобще това ли излъчва къси инфра лъчи ?
valentin112 - специалист
Въобще това ли излъчва къси инфра лъчи ?[/quote] честотата на излъчване на това колко е?
AntonBM - специалист
Мишо всички тела, когато се загреят до температура по-висока от околната започват да излъчват IR-лъчи и в същото време да отдават енергията (топлината) си и конвективно. Дължината на IR-лъчите (вълните) е обратно пропорционална на температурата и е в пряка връзка с температурата на повърхността им. Можеш да видиш каква е точно дължината им, ако замериш температурата на повърхността. Виж в Уйкипедията има диаграма – температура/дължина на вълните. Нагревателя, които си купил е с мощност 1kW – той излъчва над 90% от енергията си лъчисто, а конвективно отдава не повече от 10% (площта му е много малка – затова не може повече). Лъчите се насочват с отражател, а конвективният топлообмен е с въздуха - нагоре. Можеш да го регулираш по мощност с един реостат. Не е проблем, че не е запушен в 2-та края. Ако беше запушен по-трудно ще се окислява и ще издържи по-дълго, но и така би трябвало да си работи – вероятно не е скъп, за това са пропуснали тази екстра.
MamaMy - майстор
Пичове, не знам какво ще правите с тая печка от балканската война, но това което съм виждал да суши боята в камерите по разни предавания за коли по Дискавъри са си чисти халогенни лампи. :? Не знам коя лампа излъчва повече IR светлина, но по старите копирни машини и лазарните принтери слагат бързи нагреватели във валовете на печките и те са точно халогенни лампи. До сега не съм видял машина с печка "Лъч" :-D . Вярно, че цената е почти 20 лв , а не 2, но и температура 208 градуса на алуминиев вал (тръба със стена 3мм) се постига за 25 секунди. Дължината им е около 60 см.

Виж даже какво намерих с Гугъл
  • 1
  • 2

Тема "Лампа за изпичане на матреяли в авторепаратурата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: