Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
Моята схема продължава още , само че наляво с още 1 реле и 1 термостат ,но това лявото се ползва за друго -иначе десния отрязък от моята схема -е точно както твоята . :) Петьо от Интиел сега ако чете -ще направи нужното терморегулаторче :wink: .
minca - специалист
Ето я схемичката по-опростена

Прикачен файл

svarzvane na POMPA.jpg
svarzvane na POMPA.jpg (8.88 KиБ) Видяна 3341 пъти
filmatoplo - майстор
В този ред на мисли , може ли да се измисли нещо по просто на това-буферен съд след като се зареди до дъното на 70 градуса (значи веднъж се мери температура долу), пелетен котел да изключи , и да включи чак когато температурата на буфера спадне до 40 градуса -обаче горе (и втори път се мери горе) :? .благодаря .
bulhomes2 - майстор
minca написа:
Ето я схемичката по-опростена
Бравос. =D> =D> =D> Я как лесно можело да изглежда...

Филма, че то това е почти същото. Вместо помпата слагаш едно реле с нормално затворен контакт, а през този контакт ти минава захранването на пелетната горелка. Така като нямаш температура - няма и ток в последното реле - контакта си е затворен и горелката трябва да работи. Като вдигне определените където трябва градуси включва релето и прекъсва тока на горелката. Като пък падне пак под определените - изключва - контакта се връща в нормално затворено положение и дава ток...

Нямам идея обаче колко ток харчи горелката. С него трябва да е съобръзено релето, защото всичкия им ток ще минава през него.
minca - специалист
Лаик съм за вас,не познавам пелетните котли,но тая схема би могла да свърши тая работа.Може би на мястото на помпата ще вкльчва/изкльчва/ котела

п.п.Като си имаше такъв хубав подпис ,защо премина на затягане на гайки2
filmatoplo - майстор
:) Благодаря :prayer: ,бързо го измислихте , аз се мъчих с 2 та регулатора и 1то реле :wink: имам го подобно -гледам сега позвам един и същ контактор НО само че на него в края има и НЗ контакти -които в моя случай ползвам за помпа , но и горелка става .Тия 2 схеми ще трябват доста от тук на татък . :) За подписа -ще го върна , имал съм и други ексцентрични :-D .
Малкия - специалист
Благодаря ви. Освен, че ще свършиме работа, научих и как работят релетата, поне тези за които си говорихме :)

Възникна ми едно въпросче, мислите ли, че преди помпата трябва да има контактор, или може направо от релетата да се захранва помпата? Защото някъде бях чул, че е по-добре когато се ползват релета да не се връзват директно към консуматора, а да мине през контактор.
filmatoplo - майстор
Аз мисля че наричаме с разни имена -едно и също нещо, на контактора май му викате реле или на терморегулатора :?
bulhomes2 - майстор
Контактора е релето или К нулево му вкат. Има и по-малки и по-евтинки релета със същата функция. Терморелето си е друго - то дава (или прекъсва) контакт при определена температура.
filmatoplo - майстор
Аз ползвам за контрол на помпи, котли и вентилатори -модулни контактори,малки на обем и се закачат на евро шина -тя големината им е като на автоматичен предпазител :) . А1 и А2 са изводите на бобината , а 1,2,3,4 са силовите изводи .

Тема "Контролер за циркулационна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: