• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
tgv - специалист
Здравейте! Може би тук е мястото където Всеки ще може да сподели опита, или да зададе въпросите си свързани със Слънчевите колектори.
Като начало Ви прилагам една добра програма чрез която Всеки ще може да разбере с какъв Соларен потенциал разполага.
http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps/p ... map=europe
А сега ще ви разкажа как си спасих положението, чрез временен Сл. колектор.
Преди няколко години ми изгоря ел. нагревателя на бойлера. Бойлера е комбиниран с водна риза, 200 литров, чешки. В началото на лятото ми се наложи да паля котела за да затоплям бойлера, и понеже прегряваше пуснах и радиаторите. Та докато се снабдя с нов нагревател / което се оказа че не е толкова лесно/ си направих СК за няколко часа. Върху ламарина 3/1м. черно боядисана навих на змейка 30 метров градински маркуч който свързах към бойлера и помпата. Маркуча прикрепих към ламарината с свински опашки. А ламарината и маркуча завих с найлон. Помпата управлявах с термостат от готварска ел. печка. Инсталацията напълних с вода оцветена в черно, посредством оцветител за латекс чешки, защото маркуча беше зеленикаво полупрозрачен. Ефекта беше че бойлера се загряваше от 18-20гр. до 45-50гр. След няколко дена се снабдих с нагревател, но инсталацията остана да работи до есента. Всички материали ми бяха налични, така че не съм дал стотинка. Икономическия ефект беше минимум 150лв.
preslav - майстор
tgv написа:
Здравейте! Може би тук е мястото където Всеки ще може да сподели опита, или да зададе въпросите си свързани със Слънчевите колектори.
Никакъв опит в съчетание с голям мерак - това съм аз. Идеите ми минаха през панелен радиатор в сандък, всевъзможни маркучи и тръбалъци, помислих си и за стъклопакет в който водата е между двете стъкла - как се наричал човек пълен с идеи ... ИДИОТ. Моят зор е, че не искам да ползвам циркулационни помпи, два контура и т.н. Само един въпрос имам към теб - за колко време достигаш посочената температура?
tgv - специалист
За цял ден през лятото. В началото ползвах циркулационна помпа, но и беше трудно, та включих малка напорна помпа. Сондата на термостата привързах към маркуча някъде към изхода на СК. До колкото си спомням термостата го нагласях на 50гр. Мисля че хистерезиса на ТС беше 6-7гр. Така че когато маркуча се загрееше до 50гр. помпата се включваше, когато изстинеше до 43гр. се изключваше.
Колега preslav, явно си схванал иновативноста на идеята, да се загрява директно топлоносителя. Преди да направя горната инсталация, правих опити с поликарбонат пълен с ЧЕРНА ВОДА / нещо като Абсолютно Черно Тяло, което абсорбира Инфра Червените Лъчи /. Ефекта беше че за около 25мин. водата вреше и поликарбоната се деформира.
П.П. Сега като се позамислих от 11 до 17часа. Нали разбираш, дървета, огради, съседни къщи, все сянка правят.
Искам да Ви напомня, че, Високотехнологичното Общество, Създава Високо Технологични Отпадъци.

Когато Не знаеш - ПИТАШ?
Когато Знаеш си - Траеш !
Последна промяна от tgv на пет дек 16, 2011 10:36 pm, променено общо 4 пъти.
preslav - майстор
tgv написа:
За цял ден през лятото. В началото ползвах циркулационна помпа, но и беше трудно, та включих малка напорна помпа. Сондата на термостата привързах към маркуча някъде към изхода на СК. До колкото си спомням термостата го нагласях на 50гр. Мисля че хистерезиса на ТС беше 6-7гр. Така че когато маркуча се загрееше до 50гр. помпата се включваше, когато изстинеше до 43гр. се изключваше.
Колега preslav, явно си схванал иновативноста на идеята, да се загрява директно топлоносителя. Преди да направя горната инсталация, правих опити с поликарбонат пълен с черна вода. Ефекта беше че за около 25мин. водата вреше и поликарбоната се деформира.
П.П. Сега като се позамислих от 11 до 17часа. Нали разбираш, дървета, огради, съседни къщи, все сянка правят.
Тази година не ми остана ред, че инсталацията не е при мен, а при познати, но догодина се надявам да направя своите експерименти. Проблемът при тях е, че са на воден режим и водосъдържателят играе роля и на резервоар - никога не се знае какво ще е нивото му.
tgv - специалист
Колега Преслав, не разбрах Поста Ви.
Може би, че имате маркуч и напорна помпа която сте предоставили на близки хора? Така или иначе Декември е най слабият месец. Но това не пречи, да разсъждаваме и да обменяме идеи.
П.П. Бихте ли споделили опита си с Панелния Радиатор?
preslav - майстор
tgv написа:
Колега Преслав, не разбрах Поста Ви.
Може би, че имате маркуч и напорна помпа която сте предоставили на близки хора? Така или иначе Декември е най слабият месец. Но това не пречи, да разсъждаваме и да обменяме идеи.
П.П. Бихте ли споделили опита си с Панелния Радиатор?
Нито маркуч, нито помпа, нито панелен радиатор. Заради водни режим реших да им осигуря пластмасов варел, кйто се пълни с автомат от тоалетно казанче (когато има вода), а постоянно се ползва на самотек. От там реших да доразвия идеята и да добавя слънчев колектор за да може водата да се ползва за къпане, но в същото време не трябва да прегрява, че да не се ощави някой. Системата се ползва само лятно време - зимата всичко трябва да се прибере без особени усилия.
kuuuuuul - майстор
Ето и моя първи опит с колектор от маркуч,с него затоплях леко едно надуваемо басейнче.Втория по сериозен опит с панелен радиатор 1м2,дървена кутия с двойно стъкло и изолация от зад,топлеше 80л бойлер до към 55гр..След това сложих два купешки обикновени турски и добавих 150л бойлер,а от тази есен добавих още един колектор.

Прикачен файл

53.JPG
53.JPG (111.18 KиБ) Видяна 6914 пъти

Прикачен файл

101_0502.jpg
101_0502.jpg (103.05 KиБ) Видяна 6914 пъти

Прикачен файл

DSC02936.JPG
DSC02936.JPG (96.5 KиБ) Видяна 6914 пъти
filmatoplo - майстор
Като гледам как стъпваш на последната керемида до улука , та си представям аз как стъпам там на 15 -20 метра височина :shock: , 90% без въже :wink: , със-без гащите винаги треперят :wink: .
kuuuuuul - майстор
Ааа,по страшно беше докато слагах улуците :lol: Ама ти взимай мерки,че не си заслужава да се претрепеш заради кефа на някой друг. :partyman:
tgv - специалист
kuuuuuul написа:
Ето и моя първи опит с колектор от маркуч,с него затоплях леко едно надуваемо басейнче.Втория по сериозен опит с панелен радиатор 1м2,дървена кутия с двойно стъкло и изолация от зад,топлеше 80л бойлер до към 55гр..След това сложих два купешки обикновени турски и добавих 150л бойлер,а от тази есен добавих още един колектор.
Колега kuuuuuul, при теб е както се приготвя Боб по Хайдушки. Като се свари Боба, риташ котлето с Боба и изравяш отдолу Агнето.
На пластмасовите шишета има ли алуминиево фолио.
  • 1
  • 2

Тема "СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ - ОПИТ И КОНСУЛТАЦИИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: