Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bai_bradyra - специалист
Честита Нова година!
Да е здрава, весела и доходна :wink:

Имам въпрос за ролята на трипътния вентил в системата за парно отопление. Доколкото разбрах от нета предназначението му е като на термостата на автомобил. Интересува ме при достигане на работната температура, отваря ли напълно "големия кръг" и топлоносителвя поема към радиаторите или пропуска малко и към котела, за повишаване на температурата на връщащата вода. Ако е втория вариант как се регулира какво да пропусне по " малкия кръг" и какво по радиаторите? Ако има възможност и схемичка :wink: бирата от мен :partyman:
LazarGanev - "Велик майстор"
Термовентилът гарантира зададената температура на входа на котела - препоръчително е да е поне 60*С. Първо помпата върти само в котелния кръг, при достигане на зададената температура (аз слагам обикновено са 61*С) започва да отваря по малко и да пуска към радиаторите, но понеже от там идва студена вода, той е отворен толкова, че като смеси двата потока да се получи 61*С. Когато водата превърти през радиаторите, към вентила започва да идва топла вода от радиаторния кръ той отпушва по-голямо гърло и през радиаторите потича по-голям поток, което още повишава температурата на връщащата вода и вентила отваря още повече. За да се контролира потока през котела се слага кран на малкия кръг (байпаса), а освен това аз този байпас го правя с по-малък диаметър, съответно и малък кран

Прикачен файл

Termoventil.jpg
Termoventil.jpg (32.44 KиБ) Видяна 13948 пъти
bai_bradyra - специалист
Благодаря. Мисля, че ми се поизясниха нещата :prayer:
LazarGanev - "Велик майстор"
Моля! Няма смисъл да се ръсиш за бира, може и домашно винце :drinkers: :-D
failure - специалист
Здравейте и за много години на всички!
Да попитам в темата на колегата, мога ли да използвам трипътен винтил за отделяне на серпентината на бойлера от от парното? Идеята е да не изтива водата в бойлера при неработещ котел.
Последна промяна от failure на чет яну 05, 2012 10:40 am, променено общо 1 път.
batkoradko - специалист
Сигурно ще прозвучи тъпо, но какъв е проблема ако водата върти директно през радиаторите. Аз моя проблем с охлаждането на бойлера съм го решил с температурен датчик, който включва помпата над 40*.
failure - специалист
И аз имам датчик за помпата на камината, но тя работи в паралел с газов котел който се управлява отделно и не съм сигурен че спира за през ноща.
null - специалист
Аз ползвам трипътен вентил с термо глава за отделяне на серпентината на бойлера.
Така я видях в магазин на Рувекс на витрина. Екстрата е, че не се използват електрически компоненти.
На мен бойлера ми е в банята и трябваше да къртя за кабели и разни други неща - та реших, че е идеално с тоя вентил.
Нормално пуска през байпас без да влиза в бойлера. Като загрее до зададената температура отваря към бойлера.
Даже по едно време си мислех с още един такъв да си направя мехничен диференциален термостат, като сондата на втория е вътре в бойлера...
Обаче оставам с впечатление, че самия вентил има силно (незнамдалитакасеказва) хидравлично съпротивление и няма да става за система без помпа...
minca - специалист
null написа:
Аз ползвам трипътен вентил с термо глава за отделяне на серпентината на бойлера.
Така я видях в магазин на Рувекс на витрина. Екстрата е, че не се използват електрически компоненти.
На мен бойлера ми е в банята и трябваше да къртя за кабели и разни други неща - та реших, че е идеално с тоя вентил.
Нормално пуска през байпас без да влиза в бойлера. Като загрее до зададената температура отваря към бойлера.
Даже по едно време си мислех с още един такъв да си направя мехничен диференциален термостат, като сондата на втория е вътре в бойлера...
Обаче оставам с впечатление, че самия вентил има силно (незнамдалитакасеказва) хидравлично съпротивление и няма да става за система без помпа...
null,пусни една снимка да го видим
bai_bradyra - специалист
LazarGanev написа:
Моля! Няма смисъл да се ръсиш за бира, може и домашно винце :drinkers: :-D
Към Варна наминавам лятото :wink: , тогава сме на бира. Питат дядо поп : какво ще пиеш дядо попе- ракия или вино?
А той: и бира чадо... и бира

Така , че да караме както си му е реда: през трипътния вентил, температурите и помпите, та до бирата :partyman:

Тема "Трипътен вентил" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: