• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Svezar - специалист
Днес ми докараха поредната порция дърва и понеже предишните бяха свършили "до дупка" реших да ги наредя в спретната фигура и да премеря колко ще излязат. Значи аз съм платил 4 фигури по 75лв фигурата а човека които ми ги кара ми е комшия и според него фигурите му са "най-големите" от всички борси - 0,9 куб което значи че би трябвали да ги докарам до 3,5куб обаче накрая рулетката и калкулатора отсякоха 2,3 куб. което значи че съм платил по 130лв/куб а гръмката цена навсякъде е 75лв /беше 70 преди кризата за дърва/ без обаче да се уточнява че кубика се е редуцирал до 0,6 :evil: Пък аз се чудя после що много кубици изгарям за сезона :mrgreen:
iulian - напреднал
Всички държавни горски стопанства и частни фирми които се занимават с дърводобив продават дървата за огрев на пространствен кубик-колкото са по-дребни дървата и ако са нацепени губите повече.
Много горски стопанства продават буков материал / занаятчийски / на цена около 60лв.кубик.Но...тук става въпрос за плътен а не пространствен кубик-замерва се с клупа.Ако си нарежеш и нацепиш сам плътен кубик буков занаят се получава 1,4куб.пространствен.Естествено хамалогията е доста. :)
inspo - майстор
Докато не започнат да ги глобяват за умишлено въвеждане в заблуда няма да се оправят нещата.
Иначе формално те не лъжат защото пишат 1куб-75лв примерно. И е нормално всеки да приеме, че цената е за 1 кубик.
А всъщност те ти продават точно както са написали 1 куб, който е неизвестно колко кубика. Ако е 90х90х90см изглежда почти като 1кубик, а реално е едва 0.729 кубика. А ако е със страни 80см си е точно половин кубик. И това е така от години тук във Варна.
Svezar - специалист
То аз да имах двор където да ги складирам щях да взимам направо камион с метровици и с рязането пак ще ми се върже много по-евтино ама пусто имам само една пътечка пред къщата даже котелното ми е на плочата на пристройката 1 :sad:
iulian - напреднал
inspo-всъщност никой не те въвежда в заблуда-обясних как стоят нещата.Един пространствен кубик е куб със страни 1 метър.Какво има в този кубик-в повечето случаи въздух между късите и нацепени дърва :) .
Когато се отреже дървото в гората се изчислява кубатурата му по формулата за изчисление на цилиндър-пи /3.14/ по радиуса на квадрат по височината.Това е плътна кубатура-затова след като я нарежеш и нацепиш се получава пространствена кубатура 1.4 :) .Така е когато дървения материал е предназначен за всичко друго но не и дърва.Основата /около 2-3метра/на едно 100 годишно буково дърво в повечето случаи не може да се използва за материал и се продава на по-ниска цена.Прекупвачите взимат точно тези 2-3 метра ,нарязват ги,мангалите ги нацепват за минимална надница и така...
inspo - майстор
Напротив заблуждават и то яко.
Тук не става въпрос колко кубика дърва има в един куб който е 100х100х100см.
А за кубове които са с всякакви размери но не и 1 кубик. Това колко дърва има в тях с съвсем друг въпрос.
Но при всички случаи са далеч от какъвто и да е кубик бил той разреден или пресован ако щеш.
puh4 - специалист
Колеги не се чудете, сега ако не се лъже не се печели.
ArturDent - Почти Безобиден
При нас ги продават на тон...
Svezar - специалист
Интересно ако ида в някой склад с ремарке да речем 2 кубика и кажа че ако цената е 75лв ще му дам по 85лв на кубик ама аз да си напълня сам ремаркето до ръба където са 2кубика дали някой ще се съгласи ??

ArturDent написа:
При нас ги продават на тон...
Бе то навсякъде продават и на тон ама там опираме до въпроса колко килограма има в техния тон според техния кантар :wink: Пък и в този сезон когато всички дърва са пресни пресни със цялата вода вътре не се знае дали не се наиграваш още повече...те собствениците са си направили сметката да знаеш :!:
Последна промяна от Svezar на ср фев 15, 2012 9:03 pm, променено общо 1 път.
mcm - специалист
Най честно би било да те пуснат ти да си наредиш фигурата, пък тогава нека ти обясняват тук кое е пространствен и кое плътен кубик.
Като ти ги докара издаде ли ти документ, превозен билет, без тоя билет всеки горски може да спре пред купчината и да ти отпори акта. Ако си решил да му опънеш нервите, редиш ги на фигура, мериш и пишеш оплакване до КЗП и ИАГ. В сегашната бедствена ситуация може кочаните с разрешителните му от горските да отидат на трупчета.
Докато си мълчим безропотно, дотогава мародери ще използват бедствията да печелят на наш гръб.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Колко ни лъжат с дървата за огрев !" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: