• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
XaMaB - напреднал
Направо с тия въглища се родих сравнение с дървата (добре, че свършиха :lol: ) Пълня виадрусчето и по 14часа забравям за котела:)) с дърва през 3-4ч бях до котела с цигара в ръка.
Така поне намалих и цигарите :)
pavkatay - майстор
batkotony написа:
Все пак не е лошо да се отчете и факта с какво ще се горят въглищата и дървата.И къде...Той Лазар подметна-не върви да накатерваш кюмура на 8-мия етаж с асансьора някак... :-D Та се вижда,че всичко е строго индивидуално,няма панацея... :)
Баткооо, ти да не визираш моя комшия? :-D
Точно на 8-мия етаж влачи дърва и въглища вече 6-7 години. Понеже са чистофайници и мераклии всяка година-нов латекс. А блока е с ТЕЦ. Аз за 700-800 лв на сезон ползвам топла вода на корем и вкъщи е 25 градуса денонощно. Къде му е сметката с тая хамалогия -не знам :?
batkotony - специалист
Хора различни,Павка... :-D .Може пък това да му е фитнеса. :lol:
Иначе и аз до скоро бях на ТЕЦ,но се преместих в къща с всичките му плюсове,но и минуси...Та ще трябва да се приспособяваме някак си... :-D
crez - майстор
ArturDent написа:
Колеги, какво да ви кажа.... на тон, на тон...
Поне кантарите минават някаква проверка от метрологията, а тия "условни" кубици никаква.

Поне мога да си направя сметката: За мокри дърва 1 тон = 1.2 ~ 1.3 кубика. Сухи 1.5, ама няма такива.
Но това важи за "меше" (тъмен дъб). За акацията отива към 1.6 за тон, мокри.

Моето наблюдение е че сериозните търговци продават на тон. А търгашите на "условен" кубик.
На тон ще те излъжат най-много 10%, а на кубик може и до 30% да го докарат.
Ето, колегата ви го казва много точно. На тон цената мисля е около 120лв., а на кубик 50-60 използва се само пространственото понятие и няма нищо общо с плътния кубик, така че измама няма. Пространствените кубически метри се получават, като измерените плътните кубически метри , се разделят с универсален коефицент 0,461, един плътен куб.м. отговаря на 2,17 пространствен куб. м. Затова най-чисто е да се купува на тон. Лъжат и в кантара но,не чак толкова колкото в рехавия кубик. При всички положения дървата са мокри, темата колко по-мокри могат да бъдат е вече философия. :lol:
schuldiner - майстор
crez написа:
ArturDent написа:
Колеги, какво да ви кажа.... на тон, на тон...
Поне кантарите минават някаква проверка от метрологията, а тия "условни" кубици никаква.

Поне мога да си направя сметката: За мокри дърва 1 тон = 1.2 ~ 1.3 кубика. Сухи 1.5, ама няма такива.
Но това важи за "меше" (тъмен дъб). За акацията отива към 1.6 за тон, мокри.

Моето наблюдение е че сериозните търговци продават на тон. А търгашите на "условен" кубик.
На тон ще те излъжат най-много 10%, а на кубик може и до 30% да го докарат.
Ето, колегата ви го казва много точно. На тон цената мисля е около 120лв., а на кубик 50-60 използва се само пространственото понятие и няма нищо общо с плътния кубик, така че измама няма. Пространствените кубически метри се получават, като измерените плътните кубически метри , се разделят с универсален коефицент 0,461, един плътен куб.м. отговаря на 2,17 пространствен куб. м. Затова най-чисто е да се купува на тон. Лъжат и в кантара но,не чак толкова колкото в рехавия кубик. При всички положения дървата са мокри, темата колко по-мокри могат да бъдат е вече философия. :lol:
Абсолютно! Сериозните търговци са коректни, но, забележи, само със сериозните клиенти. Представете си какви клиенти сме ние - купуваме на дребно 5-6 кубика макс., нямаме собствен транспорт, нямаме собствен склад за по-голямо количество, нямаме почти никакви познания за дървесината, нямаме или желание, или възможност, или и двете да си нарежем и нацепим дървата, а често дори да си ги разтоварим и наредим като са готови нацепени, па ако ще и да са само кубик-два... В крайна сметка какво искаме? Да ни накладат и печките ли?
За мен единствено сумата накуп ми е проблем - все има нещо по-належащо лятото. Иначе никой не ми е виновен, че купувам от "наредените", щото останалите условия ги имам. А като го направих веднъж упражнението, дойде на далавера, както казах, но няма да го повторя при тези цени (ниски са още).
Ако има за какво да мрънкам, то е многократно повече при пропан-бутана, например...
ArturDent - Почти Безобиден
kapanec написа:
Какви са тия цени който ги споменавате ,въглищата ги купих август за по 247лв тона ,преди 3 дена на комшията му докараха меше нарязано и нацепено за по 45лв куб
куб или куб.м. ?
Я кажи на твоя комшия да ми прати 10 кубика, аз ще му дам по 10 лева отгоре за всеки.
stiv1961 - майстор
На моите Прити-та също слагам по малко Донбаски въглища. Обаче слагам дърва и по една малка лопатка и то не на чугунената решетка а върху тухлите. Иначе преди 20-тина дни и на мен ми докараха един тон дърва/ нарязани и нацепени/ за 145 лв. с транспорта. Като ги наредихме се оказа, че са 1,6 куб. м. Да са живи и здрави :)
lordmails - специалист
Аз пък от 2006г до ден днешен карам на донбас и няма проблем. На сезон 1тон донбас + 2кубика дърва. Това за 40бр чугунени ребра на h600 + бойлер. темп 22-23 грдуса. Решетка на 2години нова , около 11лв.
crez - майстор
stiv1961 написа:
На моите Прити-та също слагам по малко Донбаски въглища. Обаче слагам дърва и по една малка лопатка и то не на чугунената решетка а върху тухлите. Иначе преди 20-тина дни и на мен ми докараха един тон дърва/ нарязани и нацепени/ за 145 лв. с транспорта. Като ги наредихме се оказа, че са 1,6 куб. м. Да са живи и здрави :)
Кубиците в един тон дърва са различни - в зависимост от състоянието на дървесината. Ако те са сухи в 1 т влизат около 1,7 - 1,8 куб. м, а ако са току-що отсечени - от 1,2 до 1,4 куб. м.(става въпрос за плътен кубик) в общи линии дървата за огрев са от дъб,цер или бук те имат близки относителни тегла. Сухата чамова дървесина е 0.9 до 1 тон на м3,тополата и брезата имат малко по-малки относителни тегла от бука. Ето данните на "stiv1961" се покриват с действителността. При него 1.6 м3 е рехав кубик, но той е получил около 1.3 м3 плътни дърва.
stiv1961 - майстор
И какво излиза- че реално 1 м3 нарязани и нацепени излизат над 100 лв.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Колко ни лъжат с дървата за огрев !" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: