• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
съб юни 05, 2021 9:43 pmJohnSmith написа:
Барем аз си имам на представа.
Преди няколко години, варненски спец ми се хили, относно гофрите. Лесно се работи ли, цената ли нещо- не зная, но я харесват инсталаторите сякаш?!! Инсталатори!
Оставял съм седмица оцетна киселина в охл. уредба на автомобил, без последствия.
Щом колегата казва, че не е агресивна към метал, препоръчаната, надявам се да няма проблем.
След такава промивка, как ли работи системата?!
JohnSmith - специалист
На пушка е.
Водичката бистра, жълта от калиевия дихлорат, помпата не се товари...
Преди да установя теча и последващата одисея, вече не искаше да работи нa втора степен,
искаше си трета.
Даже мислех, че помпата се е прецакала и възнамерявах да я разглобявам,
да видя що й е. :-D

Благодаря за съветите и съдействието,
с приятели всичко става лесно и приятно. :) :partyman:
JohnSmith - специалист
Малко развитие по темата и въпрос с повишена трудност:

В събота сипах 100-ина гр. лимонена киселина в системата и в неделя направих профилактика.
Да припомня, че схемата е Дрейн бек.
Свалих дренажния съд и го поочистих. Няма да ви кажа колко кал и ръжда излезе.
Имаше доста ръжда и на едри люспи, вероятно от стените на съда.
Почистих филтри, промих серпентината на бойлера и цялата система от съда до помпата, без колектора.
И там голямо количество гняс, чернилка и парчета черни на цвят отлагания.

Вече застудява.
Искам да сложа нещо в системата, което да понижи температурата на замръзване на водата.
Не искам пропилен гликоли и антифризи, тази лигоч все намира откъде да прокапе и да плеска.
В момента пак съм сложил калиев дихромат, като инхибитор за ръжда.
Какво според вас е препоръчително да се сложи в системата? :?
шоп - майстор
Защо искаш да заменяш водата?
Това при дрейн бек не се налага.
JohnSmith - специалист
Щото и дрейн бек се пукат.
От мизерии е запушило тръбичка и пролетта в студовете се спука.
Виж малко по-назад в темата част от одисеята.
шоп - майстор
Ако системата е направена от качествени компоненти ръжда и боклуци няма.

Както и да е, руснаците слагат спирт, водка, самогон, защото пропиленгликола е слъп, а на стотици и хиляди км от големите градове не се намира.
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз като казвам, че дрейн бек системата е низ от противоречия и компромиси, не ми вярвате :-D .
-Качествени материали - ами нали повечето се ориентират към тази система, за да е по-ефтинко, с по-калпави материали?
- Спирт в системата - ами той спиртът не е по-евтин, но е много по-опасен!
Като ще е с качествени материали и пропилен гликол, що да не е истинска система по учебник? :cool:
JohnSmith - специалист
Не, не е заради по-евтини/калпави материали, поне не това беше идеята.
А защото е дуракоустойчива и не се налага честа поддръжка... уж. :D
И заради прегряването лятно време.
И за това, че или ще трябва да се засенчва по сложни начини
или ще трябва да се слага автоматична пълначка, а врялата вода да се излива някъде...

Компромисите са навсякъде.
Реших, че щом не мога да присъствам непрекъснато, трябва да е независимо и просто... :)))

След пет години, вече има и други начини, но за времето, когато я изграждах,
това изглеждаше най-разумното решение.

Технологиите се развиват.
Ако сега трябваше да правя нещо подобно, щях да сложа фотоволтаици с водно охлаждане,
които хем да ми дават ток, хем и топла вода.

Някой ден може и да го направя, ако има смисъл... който засега ми се губи. :mrgreen:
LazarGanev - "Велик майстор"
Една добре направена и с качествени материали система под налягане не се нуждае от никаква поддръжка, нито се налага засенчване, нито прегрява, дори и да не се ползва. Никакви грижи. Прави се лесно, със стандартни материали, които се продават във всеки специализиран склад или магазин. Не се налага да се търсят кегове от бира или други нестандартни неръждаеми съдове, да се осигуряват наклони, да се търсят подходящи места за помпата, за разширителния съд, за бойлера, за панела, кое над кое да е разположено, ама на какво разстояние и т.н. Извинявам се за отклонението, но открай време в този форум се дават съвети, че дрейн бек системата е по-лесна за изработка, по-сигурна, по-евтина и по-безгрижна, а то е точно обратното :cool:
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Спукан слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: