• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юни 02, 2021 7:48 amkartechar написа:
Да, колега, съгласен съм, но в моя случай не е удачно напълването с незамръзваща течност. Както написах, бойлерът е с две серпентини - една за котела и една за колектора. При мен те са свързани заедно - когато гори котелът, върти през двете. Същото е и когато работи колекторът. Така се постига двойно по-голямо топлоотдаване и съответно по-бързо затопляне на водата в бойлера. Смяната на режимите се осъществява чрез затваряне на два крана от ненужния топлоизточник и отваряне на други два към предпочитания. При тази смяна водата в серпентините би се пренасочвала от котела към колектора и обратно. Тъй като отоплителната инсталация не е напълнена с незамръзваща течност, това би довело до понижаване на концентрацията й в колекторния кръг и в един момент ще си мисля, че имам незамръзваща течност, която обаче не е, с всички (даже по-тежки от сегашните) последствия. В същото време пък част от течността ще премине в отоплителната инсталация, което аз не желая. Постът стана доста дълъг, но се надявам да съм успял да обясня съображенията си.
Да, дълго и сложно обяснение. Може с 2 думи - неподходящ бойлер :wink:
kartechar - специалист
За 12 години експлоатация не съм останал с такова впечатление.
ср юни 02, 2021 9:12 amkartechar написа:
За 12 години експлоатация не съм останал с такова впечатление.
Но нямаш други.
Неподходящ е, а и избраната схема е под всякаква критика.
На твоите сънита би им подхождал един 300 литров левент.
Ако всяка серпентина си знаеше гьола, нямаше да източваш 12 години и накрая да страдаш. Ти, всъщност, си страдал през цялото време, но не си го осъзнавал. Страдал си от бавна възвръщаемост на инвестицията. През зимата, макар и малко, има дни когато би могло да не се налага котелът да доподгрява дори. Пет градуса да ти даде слънцето, през денят, то това ще облекчи котелът с толкова. Капка по капка, както се казва.
Губил си и през лятото. Почти сигурно е, че е имало дни, когато водата в бойлера е достигала 80 градуса, което те е правило изключително горд. Тази енергия съответства на 53.3 градуса в 300л.
Ми, последното е за предпочитане. Колкото по голяма е разликата, толкова са по големи и загубите. Загуби на температура в околното пространство, като започнеш още от колекторите, та стигнеш до крана за топла вода.
Станалото-станало, но поне можеш да оптимизираш нещата.
kartechar - специалист
Позволете на един страдалец да вметне, че къщата се намира в Априлци, а не във Варна и зимата сняг над метър не е изключение. Така че загряване от панелите е почти утопия. На покрива на гаража имам и фотоволтаична централа 15 кВт, която при тези обстоятелства не е работила по цяла седмица. Водата в бойлера никога не е достигала 80 градуса и това рязко смазва гордостта ми. Максимумът, на който съм я виждал в горещ слънчев ден е 67 градуса.
Всичко Ви е позволено, г-не.
От няколко дни няма слънце, където и да погледнем, по родната ни шир.
Трябва ли да се откажа от малкото, което ми дават плоските.
https://photos.app.goo.gl/mj5UFUJxQAhqogpo6
Това е от 9.00 до момента- ок 3 градуса, като дори роси дъждец и в слънчево Аксаково. Ще подгрявам от друг източник, но помощта си е налице. Такъв е случаят и през зимата, от който Вие сте се отказал.
Вашите 67 градуса имат добър и лош вариант на произход.
Хубавият е, ако просто чрез черпене на БГВ, държите бойлерът си в тази граница. Лошият е.....кофти система, като цяло. Все пак, колекторите не достигат много високи стойности, което е добре, относно възвръщаемост.
За сравнение- 63-64 съм постигал от само едно аналогично Теси, 80+120.
Признавам- при по ограничено ползване.

Конкретната схема, а също и ползването ѝ, не са приемливи, според скромното ми мнение.
LazarGanev - "Велик майстор"
ср юни 02, 2021 9:12 amkartechar написа:
За 12 години експлоатация не съм останал с такова впечатление.
Възможно е и в следващите 12 да не се усетиш, но при избор на подходящ соларен бойлер, няма нужда да се точи и пълни всяка година системата :cool:
ср юни 02, 2021 10:12 amkartechar написа:
По обед вече имам 37 градуса в малкият (80л) бойлер. Това е от слънцето и е годно за бърз душ. Дори в горната част на бойлера са около 40, предвид делтата от 5 градуса, която съм въвел в контролера. Сутринта Т беше 29.
https://photos.app.goo.gl/7WWk1T7hyiqy39KGA
Това е то оптимизирана и функционална система. От тук натам, при тези условия, едва ли ще направи повече от градус-два, но си е приход, при това използваем.
Ако беше само големият бойлер- 200, 300, 500 (в случая 500л), нямаше да ползвам абсолютно нищо от слънцето.
kartechar - специалист
Абсолютно съм съгласен, но има разлика между мрачно време с 20+ градуса и минус 15 с метър сняг върху панелите, от което аз съм се отказал да мъча да извличам топлина.
Трифон П.Трифонов написа:
Конкретната схема, а също и ползването ѝ, не са приемливи, според скромното ми мнение.
Според моето още по-скромно мнение не намирам нищо лошо в двойно по-дългата серпентина.
LazarGanev написа:
Възможно е и в следващите 12 да не се усетиш, но при избор на подходящ соларен бойлер, няма нужда да се точи и пълни всяка година системата :cool:
Какво точно означава "подходящ соларен бойлер"?

Не искам да влизам в полемика с далеч по-запознати от мен, но просто някои неща не ми звучат логично от позиция на почти никаквия опит, който имам с изграждане на соларни инсталации.
ср юни 02, 2021 12:48 pmkartechar написа:
Според моето още по-скромно мнение не намирам нищо лошо в двойно по-дългата серпентина.
Добре, да посмятаме, но съвсем грубо, че не ми се влиза съвсем зад запетаите.

Твоите колектори, при оптимална настройка, могат да усвоят максимално 2квтч.
Е, няма серпентина, която да е с обявена мощ по малко от .......далеч над тези 2 киловата. Минимум 5 пъти отгоре, та и за най малкият бойлер, с най мижава серпентина. Удвоявайки я, удвояваш цък-цъка на помпата.
Умишлено оставих настрана подробностите, около мощ при определена делта, че запетайкаджии много.
Това е основното, а ти наистина нямаш нужда от "двойна" серпентина, а от по голям бойлер или поне преработка на схемата.

Колега е с подобна на твоята конфигурация. Той не чете, той плаща за най доброто. Ха-Ха! Да, ама най доброто не винаги работи най добре. Единат му е на 7-800 пари. Два са.
Системата му спира работа в 13.00, щото си е изпълнила задачата.
В 17 се прибират и в 18 топлата вода от 200л болер е свършила. Четирима възрастни и невръстен, доколкото знам.
От 13 до към 16 системата е бездействала, а това са около 100л недое......литри топла вода, които се налага да доподгрява на ток, през лятото, или на пелети, през зимата.
Е!!! .........що не пита по навреме, та да си монтира 300л бойлер?!!! А ти?
JohnSmith - специалист
Днес преправих цялата система.
Сложих филтър и след помпата, смених всеки от останалите поцинковани фитинги по помпената група и на входа на бойлера.
Бяха започнали сериозно да се разяждат.

Промих помпата, крановете, серпентината и гофрето захранващо помпата - нямате представа колко още ръжда излезе!
По гофрето се е наслоила тиня с ръжда, пада на люспи с форма на полукръг.
Ако пак си правя такава система, ще предпочета гладки тръби.

Сипах млечната киселина.
Пробвах я на кожата си, макар и концентрирана, не изглежда агресивна.

@lov, ако я оставя повече от три дни проблем ли ще е?
Може да не мога да дойда да промия в средата на седмицата.

След промивката, ще сложа пак калиев дихлорат.
Дали да сложа и лимонена киселина, както съветва колегата Трифонов и каква да е концентрацията?
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Спукан слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: