• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Emoooo - специалист
Здравейте,в началото на зимата си напълних системата с пропилен(50:50),разреден с вода.Системата ми е под налягане.И си мислех,преди това беше пълна с вода,разширителният съд при източване на водата,оставали някакво количество в него?Защото ако остава,то тогава пропилен глюколат ми тогава няма да е на -30,както пише че ще стане ако го разредя 50:50,ами на -22или на -20предполагам.РС ми е 18л.Другият въпрос ми е след колко години на експлоатация трябва да се сменя(трябва да се притеснявам от спукване).При мен тази зима температурата падна до -18;-19гр.,без последсвия,като после в слъчеви дни си работеше без проблем.Другият въпрос ми е:от няколко дена няма слънце и съответно с-та не работи,получава ли се отаяване на глюкола от водата,и имали управлението ми натурела защита освен тая която е до 4гр.за защита да речем под -30гр.Предварително ви благодаря за отговорите.
шоп написа:
Borislav Borko написа:
Здравейте , моя панел се спука от студената зима явно гликола е загубил качества вече, та мисълта ми е има ли някой в Бургас който извършва подобни ремонти с горелка. Благодаря предварително :?:[/quote
Какъв ти е панела? Че ако е турска алуминка за 200 лв и за ремонт ти искат 100 лв,- по-добре си купи нова алуминка :-D
Български, меден е
Здравейте,
да не пускан нова тема пиша тук по близък проблем. Имам същият панел на шуменските Сънсистем от 2005 г., но бойлера 120 л. е над панела, термосифон, пасивна, без помпа. Това лято спря да загрява водата в бойлера. Системата няма никаква специфична арматура - две тръби свързват панела с бойлера. Над бойлера има клапан за налягане и извод за пълнене на течност. Направих следното:
- смених клапана;
- системата има течност;
- промих системата с вода под налягане. В началото излезе много черна вода, т.к. от 2005 г не беше промивана;
- проверих, има течност в системата на панела;
- на пипане горната изходна тръба на панела е топла, долната входна тръба на панела е студена.
- няма течове;
Въпреки всичко, бойлера грам не загрява, дори късния следобед, температурата леко пада.
Не мога да си обясня каква е причината. Почвам да си мисля, че вътре почти всички тръбички са запушени и само 1 или 2 са отпушени и през тях минава водата...
Ако сте имали в практиката си подобен проблем, моля пишете.
tupalka - специалист
Ще използвам темата с моя проблем със слънчевия панел. Алуминиев, турски, от 5 години работи, напоследък губи налягане и ето повредата. Не мога да разбера тази сглобка между двата размера тръби, на заварка ли е, на резба ли е? Не ми се занимава да го свалям от покрива и ми се иска на място да се ремонтира. Ще стане ли с Двукомпонентно лепило SUN-FIX маджун-заварка, което колегата предложи или ще трябва с припой?

Прикачен файл

IMG_20210102_170954.jpg
Няма нужда да го сваляш. Виждам, че е на холендър. Разглоби и провери!
Каквото и да правиш, най сигурно е ремонтът да се върши на сухо. Това предполага източване. Каквото и лепило, маджуни или стомани да нанасяш, не трябва да има налягане, дори и минимално. Като запушиш, налягането ще се изравни и ще избута маджуна. Значи пак източване.
Направи го веднъж!
Източване, обезмасляване, подсушаване, припой.
l0v - специалист
Тече най вероятно от резбовото съединение. Това което съм означил със стрелката на снимката е стоманена втулка набита върху алуминиевата тръба/щуцера на панела. Сложена е там за да не се раздува и спука като се навива нипела на холентъра. По вероятно подлизва и за това капката е там. Самите втулки са от шевна тръба на които даже не е зачистен осенъка от заварката от вътрешната страна и даже при добре натегнат нипел колкото и да се раздуе алуминиевата тръба там не остава идеално плътно заради него.
А ако все пак е успял да пукне щуцера. Реже се малко и се удълбочава внимателно резбата с метчик и се навива на ново нипела.

Прикачен файл

IMG_20210102_170954.jpg
IMG_20210102_170954.jpg (44.9 KиБ) Видяна 1164 пъти
Hoвoceлckи - майстор
Лов, демек да развие холендъра и да навие наново тефлон на резбата му, която се навива в щуцера ("нипела")?
Бих добавил - след развиването му да огледа добре вътрешната резба на щуцера за спукване.
tupalka - специалист
Благодаря за съветите! Не знаех, че това е метална втулка, набита върху алуминия. Ще го разглобя, тефлон наново, пълня и проба. Ако пак прокапе, удължавам резбата, втулката също навътре и наново. Хубавото е, че ще избягам от припоя.
l0v - специалист
Да гледа като развие. Ако е пукнато съвсем на края с леко почукване втулката може да влезе още на вътре и да се резне от щуцера до здраво. И там съветвам да се сложи тефлонов конец без никакво престараване и лепило за резби. За кълчища тотално забравете.
При развиването и завиването задължително да се държи контра точно на тази втулка. Тръбата освен че е много мека и е и тънка. Трябва много внимателно да се пипа.
tupalka - специалист
Хиляди благодарности на колегата Лов. Проблема се оказа точно както той го описа. Имаше спукано точно под втулката, при мен беше по-скоро дупчица, отколкото цепнатина. Направих го както Лов каза, изместване на втулката навътре, удължаване на резбата и изрязване на пробитото. :partyman:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 14

Тема "Спукан слънчев панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: