• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
turistak - специалист
Здравейте,

Предстои ми усъвършенстване на отоплителната ми система с добавяне на буферен съд и или селективни панели за топла вода. Топля се с Peleterm 30v2 + 200л боилер за топал вода с 2 сепентини.

Както стана ясно в няколко теми, подпомагане на отоплението от селективни панели май е загубена кауза(освен ако не са подарък ;-) )
Вчера ми пуснаха една муха, да сложа фотоволтаични панели които да правят ток, който да се консумира от нагревател в буференият съд или бойлерът за топла вода.
Плюсове - работи и зима и лете, даже някои и от светлината преминаваща през облаците. А зимата когато имаме повече нужда от икономии са по-ефективни.
Минуси - "добив" на квадратем метър 100 до 200W, демек много площ е нужна.

Сигурно има и още плюсове и минуси! Цена без акумулатор, но с инвертор 4лв на 1 W.

Нека да не разводняваме темата с варианта добиваме ток и го продаваме на Енергото - сериозен допълнителен Положителен довод, но генериращ много разправии по реализацията!!!
VLADO66 - майстор
Ти минуса си го написал-4лв/W.Тази цена можеш да я избиеш само ако продаваш ток по цени за ВЕИ,но и там не е сигурно защото в много страни в ЕС включително и в България започнаха да ги редуцират.
kalin72 - майстор
VLADO66 написа:
Ти минуса си го написал-4лв/W.Тази цена можеш да я избиеш само ако продаваш ток по цени за ВЕИ,но и там не е сигурно защото в много страни в ЕС включително и в България започнаха да ги редуцират.
Тази цена ще пада в близко бъдеще, но и да не пада, пак е икономически изгодно да си независим от енергото, без да им продаваш ток. С 3000 ватова система, при нашето сериозно потребление на топла вода, за 15 години се избива цената от 10К лева. И то ако цената на тока остане на сегашното ниво.
VLADO66 - майстор
Аз не съм против фотоволтаиците-даже чат пат им следя цените.Есента бяха 2 долара на ват,но после ми попадна един материал в който пишеше че китайците са построили огромни мощности за производство на фотоволтаици, които пренасищат пазара и се очаква цените да паднат доста.Та чакам да се сринат цените и да метна една фотоволтаична централка в двора. :)
kalin72 - майстор
И аз това чакам, и тогава няма да има нужда да инвестирам в панели за топла вода :))
kuuuuuul - майстор
Идеалния вариант е термопомпа захранена с фотоволтаци,ама като не пускам тото ще си остане само мечта. :cry:
Christo - майстор
От доста време се канех да пусна подобна тема но ме беше страх да не ми се смеете много :) Сигурно цената ще пада още. Ако се ползва само за отопление на вода, няма да има и нужда от преобразуване на правия ток в променлив, а това сваля цената на инсталацията. Трябва да се свържат няколко панела последователно и да го докараме до около 220V и направо в бойлера. КПД-то в момента е около 20%, което е малко. Ако се пресметне фактическото КПД на класическите слънчеви колектори, предвид загубите от паразитен топлообмен и то няма да е 100%. Ще отпаднат доста неща от класическата система, които струват пари. Ще отпадне и въпросът с прегряването, когато няма консумация на топла вода. Ще ми се, ако някой професионалист е правил сметки по въпроса или практически конструкции, да ги сподели. Ще му бъдем много благодарни :rock: :partyman: =D>
ibogdanov - специалист
turistak написа:
..........

Както стана ясно в няколко теми, подпомагане на отоплението от селективни панели май е загубена кауза(освен ако не са подарък ;-) )
..................
Ти сигурен ли си в това ???
защото аз съм с два селективни панела ( сънсистем / най-големите) и за 4 години експлоатация съм на друго мнение.
Панелите, помпите и електрониката ми излязоха около 2 и 500 лева.
Зимата топлят 200 литров бойлер до около 40-50 градуса. Радко ползвам вода с температура над тази.
За лятото не коментирам. Стигал съм до 90 и кусур и съм пускал да тече топлата вода в канала.
Нагревателите на бойлера са 5 киловата. Когато топля само на ток сметката ми за месеца нараства с над 30 кинта.
Не знам дали може да се сметне точно колко ми спестяват, но съм убеден че до тука са си изкарали поне 1/2 от инвестицията. Да не говорим, че ползвам понякога водата от бойлера и за отопление.
Фотоволфатиците са изгодни ако сме в Германия, където това е национален приоритет! В Гърция също има много панели и народа масово си тапицира покривите с тях. Много съм скептичен че изобщо в близките години ще има технология достатъчно евтина и икономически пригодна като за българските стандарти.
Аз съм за вятърните генератори, там нещата са в пъти по напред като технология и икономическа пригодност.
saraneron - специалист
В момента цените на фотоволтаиците е под 1лев на ват ,около 60 УСА цента.Вятърът е много специфична материя, само 3-5% от територията на РБ е подходяща за тази цел. Над 5-6м/с се смята за рентабилен, всичко друго е вятър работа, перката се върти и под 5м/с, но като закачиш товар и спира! КПД : фотоволтаици 13-15% , селективни панели = от 0 до 70% в зависимост от ДТ / за БГ средно30-70%, вакумни = от 0 до 50% в зависимост от ДТ/ за БГ средно 30-50% но колко е цната им за ват могат да кажат тези, които са купували като калкулират площ KПД и цена!
turistak - специалист
Ето и малко цифри:

Слънчев колектор - селективен, BOSCH 2,37m2 - 4 бр, помпи, момпи и всичко друго необходимо за да се включат кум буферен съд с цел подпомагане на отоплението и добиване на топла вода/явно е, че ще е в излишък/ - 7500 лв.

При цена на фотоволтаик 4 лв ват = 1800 вата, да ама аз ще ги имам тези 1800 вата и зимата.

Може ли някой да каже / сметне колко вата ще се добият на годишна база от селективните панели, и съответно колко % ще се използват през летният сезон? Тогава с тия панели може да се захранят още 2 - 3 семейства спокойно.

Най-важно е какво ще се оползотвори от добитата топлина.

Спор няма, че ако става въпрос само за топла вода, селективните панели са по-ефективни и изгодни :?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Тема "Фотоволтаичен/селективен панел подпомагане на отопление-БГВ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: