• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
a_stoev - майстор
Не е работа да караш вода до терасата. Не случайно всичко в малкия диапазон до около 15 kW е с вътрешен хидромодул. На фреона не му се чудиш къде и колко обезвъздушителя да туриш ;).
filmatoplo - майстор
Искаше ми се , машината да е моноблок -без да се налага да свързвам тръби за фреон :?
Ahmakov - специалист
N_Marinov написа:
...Както споменах преди помпата на бойлера е вързана на 1-ва скорост на вентилатора на вътрешното тъяло и респективно бачка много готино НО във времето на почивка на компресора тя работи и сваля Т на водата с около 6 градуса, тея дни като беше топло машината почиваше по 1-1,30 часа преди включванията и водата нпралктика истива а при -5 иам много топла вода поради честите включвания, затова сега един диф термоста на захранването и ще пазя топлината вътре и при достигане на Т бойлер минимун направо сменя въздушния датчик с такъв на 10 КОм-а (25 градуса) и машината тръгва принудително :)
...само че, за да тръгне отново вътрешният вентилатор т.е. помпата на бойлера, управлението трябва да отчете температура на тръбния датчик, по висока от тези 25С задавани от 10кОм-а. Така нареченият топъл старт. Това имаш ли го предвид?
Един съвет, изкарай по един сезон зима и лято, така както ти е системата, прецени плюсовете и минусите и тогава прави корекции и разните му управления.
N_Marinov - напреднал
Ahmakov написа:
N_Marinov написа:
...Както споменах преди помпата на бойлера е вързана на 1-ва скорост на вентилатора на вътрешното тъяло и респективно бачка много готино НО във времето на почивка на компресора тя работи и сваля Т на водата с около 6 градуса, тея дни като беше топло машината почиваше по 1-1,30 часа преди включванията и водата нпралктика истива а при -5 иам много топла вода поради честите включвания, затова сега един диф термоста на захранването и ще пазя топлината вътре и при достигане на Т бойлер минимун направо сменя въздушния датчик с такъв на 10 КОм-а (25 градуса) и машината тръгва принудително :)
...само че, за да тръгне отново вътрешният вентилатор т.е. помпата на бойлера, управлението трябва да отчете температура на тръбния датчик, по висока от тези 25С задавани от 10кОм-а. Така нареченият топъл старт. Това имаш ли го предвид?
Един съвет, изкарай по един сезон зима и лято, така както ти е системата, прецени плюсовете и минусите и тогава прави корекции и разните му управления.
Да това е точно така, първо тръгва компресора и след 10-20 секунди тръгва и вентилатора, също така и при дефрост вентилатора неработи. Аз целя точно този ефект да взема от топлообменика само най-високата температура.
Логиката засега е: Tф (фреон влизащ във топлообменика) >= делта Т (Тбойлер/Тфреон) което задавам и разрешавам старт на помпата (тя си остава вързана на вътрешен вентилатор управлявам я през триак), при достигане на Тбойлер макс (пак се задава) спирам помпата независимо дали горното условие е изпълнено, при достигане на Т бойлер минимум комутирам датчика на едни 10Ком-а и цикала стартира (компресора прави делта Т и стартира помпата) слагам само защите по минимална температура на фреона да спира бойлерния кръг (мисля да е 40 градуса).

И ако някой разбра горното изречение ще получи награда.
Veanves - напреднал
Здравейте,
струва ми се, че тук е мястото, където мога да потърся опит и компетентно мнение.

Виждам, че в другите теми от този род на форума, не е имало активност от доста време и това ме провокира да поставя въпросите си тука, а не да създавам нова тема.

Но това го оставям на компетентността на модератора и неговата преценка. Ако неговото виждане е да се отдели в нова тема - нямам против.Само нека бъда уведомен.

Изчетох доста неща във форумите на "Направи си сам", /а и не само тук/по темата и мисля, че е време да задам въпросите си. Надявам се, с ваша помощ да се справя с тази задачка.

И така. Идеята е да се изгради термопомпенна с-ма "вода - вода" като се използва външно тяло на климатик.
На този етап още няма да давам параметрите, които трябва да се постигнат, за да не ви претоварвам с всичките въпроси, които ме вълнуват.
Веднага след като се изчистят проблемите по чертежа по-долу ще дам и другите параметри на системата.

Прикачвам, към въпроса си идейния чертеж. Интересува ме дали имам допуснати грешки в принципа на изграждането на системата и ако има /вероятно/ такива да ми помогнете да ги отстраня.
На тази етап нарочно не съм заложил циркулационните помпи, ел. магн. вентили за управление на потоците, датчиците за контрол на температурата, потоците и наляганията.
Вашите идеи ще са ми от голяма полза.
Без да се хваля, смятам, че всички монтажни работи /с изключение на запояването на медните тръбопроводи и зареждането на системата с фреон/ са ми по силите.
Включително и изработката на електрониката за управление на системата не е проблем. Вероятно ще се спра на управление изградено с PicoIP, на това е на по-заден етап.
Приемам всякакви мнения и съвети от всички вас, защото виждам, че сте добре запознати с тази материя.
Ще ви бъда много благодарен за отделеното време и внимание.
И не на последно място, се надявам, когато този проект бъде завършен, ще бъде в полза и на други интересуващи се.

Благодаря предварително на всички.

Прикачен файл

PrincipShema.jpg Идеен вариант.
denuchi - специалист
Може и така.

Прикачен файл

PrincipShema.jpg
Veanves - напреднал
Благодаря denuchi!
Връзката към бойлера ми беше проблемна и не знам защо това решение не ми дойде на ума. Опита си е опит!
Но тука възниква въпроса:
Когато се достигне макс. температура на загряване на водата в бойлера, трябва ли притока на фреон към него да се преустанови? Например да се направи байпас с ел. магн. вентил между входа и изхода на серпентината на бойлера.
За сега няма да я нанеса тази корекция на чертежа, но в следващия пост ще я има. Ако има смисъл разбира се.
denuchi - специалист
Или нещо такова например.

Прикачен файл

PrincipShema.jpg
kuuuuuul - майстор
filmatoplo написа:
Някой знае ли една оригинална машина колко струва -външно тяло с вграден пластинчат топлообменник -готова за свръзка към вътрешната тръбна отоплителна инсталация :wink: примерно с отоплителна мощност 10-12 киловата :? (консумирана ел мощност сигурно 3 клв) .
Ето тука има каквото търсиш http://stores.ebay.de/gondzikde/Warmepu ... 34.c0.m322 :partyman:
a_stoev - майстор
Veanves написа:
Благодаря denuchi!
Връзката към бойлера ми беше проблемна и не знам защо това решение не ми дойде на ума. Опита си е опит!
Но тука възниква въпроса:
Когато се достигне макс. температура на загряване на водата в бойлера, трябва ли притока на фреон към него да се преустанови? Например да се направи байпас с ел. магн. вентил между входа и изхода на серпентината на бойлера.
За сега няма да я нанеса тази корекция на чертежа, но в следващия пост ще я има. Ако има смисъл разбира се.
Писал съм го по другите теми или тук, че бойлера се топли през междинен кръг вода и циркулационна помпа. Като стигне задание спираш помпата. Директно вода в бойлера е лоша идея.
Също така щом ще е вода/вода просто си купи топлобменици и компресор и почни от 0. Готовия климатик нищо няма да ти даде
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Въпрос за термопомпено решение на климатизация на жилище" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: