Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivaylo_y - помощник
Защо на фирмата, та тя ми предложи да остане системата така както беше. Само да ми смени връщащата тръба от хола (най-отдалечената точка) от ф16 на ф20. Тройник на бойлера със серпентината за да се изолира бойлера, и по цената която ми казаха ЕОLO котел. Като гледам тука в блока където живея всички които се отопляват на газ са с такива котли. Само един или двама има с кондензни. Ама като гледах в единия апартамент как е изградена инсталацията, ужас. Конденза от котела наврян в бутилка от 10 л. минерална вода. Еб...си фирмата. Събрани едни некадърници, не ти е идея. А тоя филм дето влязох в него със смяната на тръбите, ме вкара един майстор, дето ми каза че тръбите са се изпекли от стария котел и взе да ми смята колко крана трябвало да сложи. За печката на газ, и т.н. Ей това е положението тука у Добрич. Стана като с колите всики разбирач прай коли, а на къде ги прай не се знай.
LazarGanev - "Велик майстор"
А, да, в Добрич Иммергаз имат сериозен дистрибутор - Кр.Дуков (Професора), какво се оплакваш :)
ivaylo_y - помощник
Благодаря за инфото. Познавам го, дори разговарях с него. Ще видим какво ще направим.
hakama - специалист
Имам и аз същата дилема. Трябва да решим бързо.

Ризата на котела на твърдо гориво се пукна, заваряване то й ми казаха че ще е временно решение (на 10г е), стомана.

Та чудим се как да минем по-тънко. Края на зимата не е близо и ще трябва да се направи нещо.

На 3 етаж (от 4) - хамалогия си е, но горивото е по-достъпно (дърва, въглища и др.)

Апартамента е 4стаен, 110 квадрата, с изолация и ал. дограма. Радиаторите са обикновени (от както е купен апартамента 1990г)
Инсталацията е отворена. Има и втори кръг с бойлер на ток (и серпентина) - 50л.

Каква мощност ще ни трябва?
Може ли да се регулира и в какви граници, понеже населеността не е постоянна.
Не сме газифицирани. Ще се премести в кухнята или антрето (ако е по-плосък).

Като пари - какви са вариантите за евтин и оптимален вариант?
Какъв е разхода на газ за месец?!

ПП, ако изпразним водата от печката - може ли да се запали печката, за временно решение? Но ризата май ще се батише съвсем.
LazarGanev - "Велик майстор"
С газифицирането трудно ще се оправите до края на зимата, иначе варианти много
Здравейте предстои ми газифициране на втори етаж от къща котелът ще бъде двиконтурен кондензен 24kw на BAXI DUO TEC COMPACT с панелни радиатори с опща мощност 19кw отопляема площ 90квадрата с изолация въпросът ми е някой да каже добре ли щее тази мощност на радиаторите според котела имали някой с такъв котел или подобен и как е като машина на каква температура трябва да е водата зада работи в кондензен режим към системата ще има и седмичен програматора TIBOX на imergas и как се познава дали работи в кондензен режим на книжката пише модулация 1/7 което нищо Неми говори минимална мощност3-4kw и макс 24
вт апр 16, 2019 9:17 pmYankoyanko76 написа:
На същия хал съм и аз, само без изолация все още.
След оглед от инсталатор се спряхме на 14 киловатов едноконтурен.
Ако твърдо си решил да е двуконтурен, сякаш е добре като мощност.
Всъщност, извън кондензен режим е 20 киловата.
В кондензен режим е 21.8.
На БГВ е 24.
Не ми харесва високата минимална мощност от 3.7 киловата.
С по голям хистерезис на стаен термостат, може да не пали и гаси често, в по топло време.
pojarnikara - специалист
И аз съм пред избор на газов котел като съм се спрял на два модела: Bosch condens 2300 и victrix 24 tt 2 erp.
Ще топля двустайна панелка без изолация.
В хола - 19 кв.м - радиатор 600х1600 и 600х1400
Спалня - 12 кв.м - радиатор 600х2200
Кухня - 12 кв.м - радиатор 600х1600 и 600х1200
Баня - лира 500х1200
Коридор - радиатор 600х500

Общата мощност на радиаторите при 90/70 е ~ 20квЧ

Кой от двата котела ще ми свърши по добра работа и ще има ли по голям разход на газ като мощността на БГВ на боша е по голяма?
LazarGanev - "Велик майстор"
чет апр 25, 2019 12:15 ampojarnikara написа:
Общата мощност на радиаторите при 90/70 е ~ 20квЧ
Много пожарникари в тоя форум, баси! Не знам кой и как е оразмерявал радиаторите, но подозирам, че в Хола и кухнята има големи, широки прозорци и раиаторите са оразмерявани по тях :-D . В тоя смисъл в хола и особено в кухнята ще е най-топло, в спалнята малко ще хладнее, а в коридора и банята ще е най-хладно при затворени врати и без термоглави. Затова си сложи термоглави в кухнята (на единия радиатор е достатъчно), сложи си бус регулатор в хола - Бош вече имат и безжичен CR100RF, ако не ти се опъва кабел. Иначе и двата котела са подходящи.
pojarnikara - специалист
чет апр 25, 2019 7:09 amLazarGanev написа:

Много пожарникари в тоя форум, баси! Не знам кой и как е оразмерявал радиаторите, но подозирам, че в Хола и кухнята има големи, широки прозорци и раиаторите са оразмерявани по.. .
То още не са сложени всички радиатори, ще ги слагам според мястото. Термо глави имам във всички стаи освен в коридора, и като добавя новите радиатори ще сложа главите само на по големите от тях. В момента се отоплявам на пелети като в хола имам само един радиатор 300х1400 под прозореца, в спалнята 600х1600 и същия в кухнята. Зимата трябваше да увеличавам Т на водата до 70 градуса за да може да се стопли до 22-23 градуса и то ставаше доста бавно, а пък сега заради кондензния режим гледам да има запас от мощност.
А това че на боша БГВто е 30 кв.ч, а на виктрикса е 24 кв.ч значи ли че ще харчи повече газ при ползване на водата.Какви са плюсовете? За боша не намирам никакви мнения из форумите, та не знам да рискувам ли с него.
Благодаря 🙂

Тема "Съвет за газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: