Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivaylo_y - помощник
Здравейте. Въпроса ми е следния. Имам изградена съществуваща инсталация с панелни радиатори свързани към котел на твърдо гориво. Сега я преустройвам, като идеята е да я свържа към газов котел. Жилището е около 60 кв.м. Инсталацията ми е от 4 панелни радиатора. Хол - 500х2000, спалня - 500х1400, кухня - 500х1200 + 500х400 и една лира в банята. А да системата е свързана в 3 контура, всеки радиатор ще е свързан към котела, а малкия и лирата са заедно. Проблема ми е, че не мога да си избера котел. Предлагат ми едноконтурен Имергаз 24 kW с БГВ, а аз съм по-склонен на кондензен Виктрикс 26 kW с БГВ. Макар че е малко скъпичък. Дали е удачен тоя котел за тея радиатори.
lux_e_on - специалист
Кондензен или не котела трябва да е модулиращ или от-до киловати.За тая малка инсталация 24kW котел ми звучи мощничък,а това води до често пускане и спиране на горелката и съответно до по-висок разход на газ, но ако минималната мощност на котела е поне 1,5 пъти по-малка от мощността на радиаторите има надежда.
ivaylo_y - помощник
lux_e_on написа:
Кондензен или не котела трябва да е модулиращ или от-до киловати.За тая малка инсталация 24kW котел ми звучи мощничък,а това води до често пускане и спиране на горелката и съответно до по-висок разход на газ, но ако минималната мощност на котела е поне 1,5 пъти по-малка от мощността на радиаторите има надежда.
Благодаря, Victrix по каталога е мин. 3 мах. 24 kW., пак по каталог общата мощност на радиаторите е около 9.800 kW.
Моля за съвет при избора на котел.
LazarGanev - "Велик майстор"
Виктрикса е по-добрия вариант от двата, но не споменаваш за модела на другия. Това "едноконтурен с БГВ" не ми звучи коректно като израз - в комбинация със серпентинен бойлер ли е? Защото и за Виктрикса ползваш същия израз - и той ли е едноконтурен?
Последна промяна от LazarGanev на ср юни 20, 2012 8:29 am, променено общо 1 път.
Christo - майстор
На бойлерите с БГВ максималната им мощност се върти около 24-26KW. На практика бойлерът е проточен и по-малка мощност не би осигурила достатъчен дебит на топлата вода. Въпросът е когато няма консумация на топла вода, бойлерът да е в състояние да работи с приемливо КПД на мощност необходима за парната инсталация без да се налага често палене и гасене, защото това увеличава разхода на газ.
LazarGanev - "Велик майстор"
По принцип минималната мощност на котела се ограничава на около 30% от номиналната, да речем за кондензните до 25%, защото по-надолу рязко спада КПД. Специално на този котел производителят е свалил минималната мощност на около 10% от номиналната, което аз не мога да приема като нормална работа със задоволително КПД, но да не се заяждаме с това - все пак инсталираната радиаторна мощност е предостатъчна - към 40% от номинала и на котела няма да му се налага да пада на 3кВт. Иначе Иммергаз имат и един едноконтурен 2-12кВт, който е най-подходящото решение за малки жилища, но се комбинира със серпентинен бойлер
ivaylo_y - помощник
Може би е моя грешката, за едноконтурен, при разговора с фирмата конкретен модел не ми беше посочен, но по цената се ориентирах, че ще е модел Eolo 24 kW. Нямаше предвиден серпентинен бойлер. По принцип към старата система имах свързан обикновен бойлер със серпентина Дипломат, но той ней-вероятно няма да стане. За тоя модел 2-12 на Виктрикс, бойлера обемен ли е или тоя който го имам ще стане?
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз също предполагах Eolo 24 kW, като казах че е неподходящ. Съществуващият бойлер не знам кой модел е и с каква серпентина, но трябва мощността на серпентината да отговаря на мощността на котела. Може и да стане, тъй като минималната мощност на котела е 2кВт
ivaylo_y - помощник
Ами бойлера го ползвах свързан към системата с котела на твърдо гориво, и съм го смятал около 3 kW. Не знам само дали тоя котел 2-12 ще ми стигне за отопление на апартамента?
LazarGanev - "Велик майстор"
ivaylo_y написа:
пак по каталог общата мощност на радиаторите е около 9.800 kW.
Тази каталожна мощност предполагам е при 90*С, при 80*С мощността на радиаторите ще падне на 8-9кВт, котелът развива мощност 12кВт - повече от радиаторите - защо да е слаб? Да не говорим, че на тебе не са ти нужни повече от 5-6кВт.

Тема "Съвет за газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: