Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ivaylo_y - помощник
Ами в таблицата ги дават при 90/70/20. Въпросът е при кой от двата 12 kW или 24 kW, ще е по-малка консумацията на газ. Респективно икономия на левчета :)
LazarGanev - "Велик майстор"
Най-високо КПД и най-нисък разход котелът има при работа на номинална мощност. Ако и двата работят на 4кВт - кой според теб ще има по-високо КПД?
ivaylo_y - помощник
Ами според мен по-малкия. Извинявай. Аз пак да питам за тоя серпентинен бойлер. Той си беше свързан към старата система на твърдо гориво (там котлето бепе Junkers 16 kW). Като свържа това котле 2-12 на Имергаз, тоя бойлер си го свързвам по старата схема (един вид като отделен радиатор) поне така си беше преди де, без да използвам връзките на котлето за БГВ?
LazarGanev - "Велик майстор"
Може и така, но това е много неефективна схема. Нормалната схема на свързване на едноконтурен газов котел с бойлер е на отделна линия, така че котелът работи или за отопление или само за бойлера. За целта ще е нужна една нова тръба от котела до бойлера за подаване директно на топла вода, а връщащата може да си остане същата. Трябва да се пусне и кабел за датчик
ivaylo_y - помощник
Нещо не разбрах. Тая тръба с директно топла вода към серпентината на бойлера ли я връзвам? Сега инсталацията съм я изградил така: радиатора в хола, тъй като е най-отдалечена точка е отиваща ф 20 връща ф20, спалня ф20 - ф16 + вентил с термоглава, кухня ф20 - ф16 и тук в кухнята свързах още един малък 500х400 панелен радиатор ф20 - ф16, който е свързан заедно с този от спалнята. Банята има алуминиева лира пак ф20 - ф16, свързана с радиатора в кухнята. Всички връзки са през 2 бр. месингови колектори с по 2 бр. х ф20 + тройник и 2 бр. ф16 + тройник (с тези двата тройника свързвам радиатора в кухнята и лирата). Които колектори вече ще се свържат към котлето. Та въпроса е от колектора към серпентината на бойлера или някакъв друг вариант на свързване?
LazarGanev - "Велик майстор"
Да, от котела директно до бойлера. Не схванах защо едната тръба е ф20, другата ф16, ама както и да е
ivaylo_y - помощник
Ами старата система с котела на твърдо беше така беше направена, по-точно аз си я правих.
LazarGanev - "Велик майстор"
Дебита на отиване и на връщане е еднакъв - нали в радиатора не остава вода :) ? В случая дебита се ограничава от тънката тръба, така че е безпредметно другата да е ф20 :)
ivaylo_y - помощник
Да грешката е моя, сега трябва да я оставя така. Не съобразих, че едната система беше отворена и новата ще е затворена. Май ще има загуби. :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Какви загуби? Защо не оставаиш тези преработки на фирмата, която ще монтира котела?

Тема "Съвет за газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: