• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
sreshtu - специалист
250лв. на панел 2бр.-500лв.
30м. тръба 10лв. на метър-300лв.
изолация 1,2лв. на метър- 36лв.
фитинги ???-???лв.
помена група -500лв.
управление на солара -200лв.
кабел 30м. по 0,75лв-22,5лв.
соларна течност 10л.-128лв.
датчик солар -16лв.
датчик бойлер -16лв.
болер с 2 серпентини 200л. неръждавейка -950лв.
монтаж -0лв.
разширителен съд 18л. -75лв.
ТОТАЛ-2743,5лв. Без боилера-1793,5лв
Винкели, скобички за тръбите, монтажни скоби за солара и други дребни детайли не ги смятам.
fox_vt - майстор
Това ли ти е евтиния вариант :-D солидна работа аз говорех за съвсем най евтиния вариант :-D той само бойлера ти е колкото цялата моя система.При това положение ще се избие маалко по късно,иначе леля ми е на газ ама никога не съм питал какви сметки плащат.
2v6 - майстор
sreshtu написа:
Започват да ме разубеждават да си слагам какъвто и да е било панел. Отоплението е на газ и подгряването на бойлера също ще е на газ. През лятото колега който има двуконтурен котел и готви на газ плаща по 30лв. сметка за газта, в други теми прочетох че в порядъка на 15-30лв. е за топлата вода на месец на газ средно 20лв слагам. При работа на панелите 8 в добри случаи 9 месеца на 100% са 160-180лв. на година спестени от затоплянето на водата. При евтин вариант ще ми се върже 1500лв.(обикновенни неселективени панели) инвестицията при среден (турски селективни панели) 2000лв. при панели на BOSCH 2600лв. Та въпрос на сметки е има ли смисъл да го правя изобщо при все че инвестицията ще чакам да се избие за над 10 години, да беше 5-6 да се замисли много сериозно човек но, за над 10 вече май смисъла се губи. Бойлера не го слагам в сметката той така или иначе ще се слага независимо дали има солар или не.
Ако сметката ти за газ е 20 лв, то един колектор за 200 лв (плосък, алуминиев, турски) ще ти свърши перфектна работа.
Ще се изплати за по-малко от 2 години :idea:
sreshtu - специалист
2v6 Както виждаш не е само колектора за да се изплаща само той. Трябва да изградя цялата система което е по-скъпото.
2v6 - майстор
sreshtu написа:
2v6 Както виждаш не е само колектора за да се изплаща само той. Трябва да изградя цялата система което е по-скъпото.
Да, така е.
Система с плосък колектор струва под 480 лв (24 месеца по 20 лв за газ).
Christo - майстор
2V6, може би нее е тук правилното място, но би ли споделил впечатления от работата на фотоволтаиците? Предварително благодаря!
Evgeniy - майстор
Ако говорим за най бързо изплащане на ефективна система (не черен варел) то термосифоните са на първо място.
А термосифон с проточна серпентина решава проблемите с малка денивелация.
Няма помпена група, контролер, медни тръби... Неръждавейка бойлер с нагревател и голяма изолация + вакуумни тръби.
165 литра са около 800лв., а със серпентина с около 250лв. отгоре.
2v6 - майстор
Christo написа:
2V6, може би нее е тук правилното място, но би ли споделил впечатления от работата на фотоволтаиците? Предварително благодаря!
Както писах по-нагоре, фотоволтаиците са вид плоски панели :)
Малкия работи почти 10, големия 5 години.
Засега не забелязвам влошаване в производителността.
piron45 - майстор
sreshtu написа:
2v6 Както виждаш не е само колектора за да се изплаща само той. Трябва да изградя цялата система което е по-скъпото.
Ето ти евтина система колега само за лятото. Термосифон с бойлер, избираш си колко литра искаш и си готов. Трябват ти само две тръби с алуминиева вложка за връзка с бойлера. Това е най минималната инвестиция. Моя го взех от тази фирма преди 2г, лятото водата завира ако не се ползва. 110л е с 15 тръби. Зимата го източвам, че не знам дали няма да замръзнат тръбите при температурите в Самоков. Падат и под -20* .Тогава струваше 700лв и като го прекарах през програмата за енергийна ефективност ми излезе 560лв. Сега гледам че дори са по евтини. За зимата си имам друг бойлер, който го грея с климатика и на ток.

http://www.emde-electronics.bg/%D1%81%D ... %BC%D0%B8/
Evgeniy - майстор
Е, 110 литровите на КАМТЕК Пловдив са 399лв с с полимерно покритие на обшивката и неръждаем водосъдържател:
http://kamtekbg.com/productsSFA.html

Есента монтирах точно такъв на леля ми и не съм го източвал да видим какво ще стане :) само съм сложил противозамръзващ шнур на тръбите. По нова година се къпа от него.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Вакумно тръбен срещу плосък панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: