• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
syncho - майстор
sreshtu за тия пари можеш да си вземеш италиански вакуумен с който няма да имаш никакви проблеми. Също така можеш да сложиш и китайчета U-type 2бр, които ще ти пръснат 150 литровия (че даже и 240л) бойлер от... любов :ops:
saraneron - специалист
DАЙ малко инфо за тези U-вакумни колектори, колко са диаметрите на медните тръби в колбата на какво налягане издържат и как са запоени към колектора ,паралелно или последователно, за да се прецени дали такъв колектор ,като се обърне нагоре с краката може да се източи 100% и да се ползва в дрейн-бег система и колко е по-ефективен от един селективен плосък колектор,ако имаш данни ,разбира се!Колко е цената само на колбата/стъклото/ ако се наложи подмяна?Като чета тези колектори се продават само сглобени ,колко тежи един с 15 тръби,ТТДанни.
kuuuuuul - майстор
поне ще съм сигурен че ще имам топла вода затоплена от слънцето поне 9 месеца

И от къде си сигурен че ще имаш постоянно топла вода?
Evgeniy - майстор
saraneron написа:
A как се държи въздъшният колектор?
Добре се държи. Днес е направил 18.2 градуса в хола, засечено преди малко. В съседната стая е 15.1.
Значи както в началото го засякох 2кв. м. бирени кутийки ми вдигат с около 3 градуса повече стая 18 квадрата.

А водният е направил 59 на бойлера.
sreshtu - специалист
syncho Какво се случва ако ти се счупи тръба на вакумния U-type? Трябва ли да се точи цялата система за да се смени тръбата?
2v6 - майстор
Evgeniy написа:
...
Когато системата не работи в колекторната тръба на панела има около 1/3 вода, като нивото е около долния ръб на вакуумните тръби, които остават пълни също. Когато заработи помпата напълва тръбния път като изпомпва около 6 литра вода от системата на котела (от разширителния съд) и става циркулация през серпентината. При спиране на помпата след около 7-8 минути всичко се връща към първоначалното си състояние.
Значи нямаш "дрейнбек", а полу-"дрейнебек" система.
Щом остава вода в колектора очаквам с интерес да споделиш как ще презимува!

П.П. В по-голямата част от Германия зимата е по-топла от по-голямата част от България :idea:
syncho - майстор
saraneron ще опитам утре като стигна в офиса да дам малко инфо повече, но дано да ми остане време, че не можем да спрем на едно място за по-дълго време нали е сезона сега и станахме малко разногледи. Като цяло тези колектори идват сглобени като цял панел. Не са запоени, а са заварени плазмено успоредно и реално няма един, а два колектора горе - един за подаваща и един за връщаща. Не знам защо би искал да ги ползваш в такава "дрейнбек" система, но да могат да се източват напълно, могат и с главата надолу да работят, могат и настрани да работят... общо взето във всяка ориентация могат да работят еднакво ефективно. Стъклата вървят по спомен м/у 40-60лв на бройка в зависимост от вносителя, диаметъра, дължината. Цифри утре, ако смогна ;)

sreshtu не, не трябва да се точи. Просто се изчиства счупената и се нахлузва нова.
trace74 - специалист
Само една реплика към Евгени. Извадката от Solar Keymark за колектора на Bosch не е коректна ,защото е за 4000TF, който е доста по-слаб от обсъжданите колектори.
sreshtu се колебае за Bosch 7000TF, който е със следните показатели, доста по-добри от тези на показаните вакумно тръбни:

Прикачен файл

ss.jpg
Evgeniy - майстор
Както е в парламента - дуплика...

Просто първо исках да сравня 20 тръбни heat pipe и wet pipe, с реална площ около 1.8 кв.м. Затова взех 4000 с площ 1.94 кв.м. за да са сравними нещата,
wet pipe колектора с площ 2.34 кв.м. има следните мощности:
0К______10К_____30К_____50К_____70К
1794____1754____1676____1599____1521
sreshtu - специалист
Благодаря за активността по темата, но определено клоня да си взема плоските на Бош още от преди да пусна тази тема. Исках някой да ме убеди да си взема вакумни тръби вместо плосък панел на Бош. Имам питане за майсторите: Ако бойлера ми е 240л. мога ли да си сложа 2 панела 7000. Просто ги харесах тези панели и не ми се ще да слагам 2 панела 5000 на бойлер 200л. Имам как да си увелича размера на бойлера до 240л не повече и се надявам да е достатъчно за 2 панела 7000. Както отбелязах тръбния път ми е 12м. в едната посока.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 14

Тема "Вакумно тръбен срещу плосък панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: