Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
http://prikachi.com/images.php?images/806/8864806w.jpg
[url=http://prikachi.com/images.php?ima ... .jpg[/img][/url]
Моят не е точно същият, но действат на еднакъв принцип. Моят е DN15, 3/4 размер.
Обозначения:
Извод 1 - ляво; Извод 2 - дясно; Извод 3 - надолу
Постоянно отворена е линията от 1 към 2. Термоглавата е на 60°.
1. Вариант. Монтирам вентила на изхода на серпентината на бойлера с Извод 3. Извод 2 сочи надолу и го свързвам с връщащата вода. По този начин докато се достигнат 60 гр бойлерът няма да се загрява. Когато сензорът отчете 60°, главата ще натисне стержена и водата в серпентината ще може да се връща в системата, т.е. ще започне циркулация и през серпентината.
2. Вариант. Монтирам вентила на входа на серпентината на бойлера с Извод 3. Извод 1 сочи надолу и го свързвам с подаващата топла вода тръба. По този начин докато се достигнат 60° бойлерът няма да се загрява. Когато сензорът отчете 60 гр., главата ще натисне стержена и водата в серпентината ще може да влиза в бойлера - циркулация през бойлера (загрява се).
Кой от двата варианта е по-добър? (двутръбна с-ма, тръбите минават на по-малко от 1 м под бойлера).
Rumen89 - специалист
Имам въпрос относно тази термоглава с изнесен сензор. https://www.google.com/search?q=термогл ... r6td8H4zSM:
При спадане на температурата на бойлера главата се отваря това го разбрах, но когато за дадем примерно 55 градуса след като я достигне дали затваря. И топлината се насочва към радиаторите. Може ли някой да обесени принципа кога отваря и кога затваря. Благодаря.
maistora1965 - специалист
пон мар 18, 2019 9:41 pmRumen89 написа:
Имам въпрос относно тази термоглава с изнесен сензор. https://www.google.com/search?q=термогл ... r6td8H4zSM:
При спадане на температурата на бойлера главата се отваря това го разбрах, но когато за дадем примерно 55 градуса след като я достигне дали затваря. И топлината се насочва към радиаторите. Може ли някой да обесени принципа кога отваря и кога затваря. Благодаря.
Това е трипътен винтил при определени условия затваря единият изход и отваря другият ти какво искаш да прави.
Rumen89 - специалист
вт мар 19, 2019 7:48 pmmaistora1965 написа:
пон мар 18, 2019 9:41 pmRumen89 написа:
Имам въпрос относно тази термоглава с изнесен сензор. https://www.google.com/search?q=термогл ... r6td8H4zSM:
При спадане на температурата на бойлера главата се отваря това го разбрах, но когато за дадем примерно 55 градуса след като я достигне дали затваря. И топлината се насочва към радиаторите. Може ли някой да обесени принципа кога отваря и кога затваря. Благодаря.
Това е трипътен винтил при определени условия затваря единият изход и отваря другият ти какво искаш да прави.
Искам да следи температурата на бойлера. Когато достигне определени градуси да затвори и да спре подаването на вода към бойлера.
andy_forresite - майстор
В темата за грейко го има обсъдено това. Към момента е в края на темата, така че няма да го търсиш дълго.
ср мар 20, 2019 6:43 amRumen89 написа:
...
Искам да следи температурата на бойлера. Когато достигне определени градуси да затвори и да спре подаването на вода към бойлера.
Според мен, това е грешен подход. Така трябва задължително котела да работи постоянно или компромисно да ползваме бойлера като буфер, до температурата на изключване на помпата.
Бойлер се защитава от прегряване при недобре оразмерени слънчеви системи.
В отоплителна система кой си кара котела на повече от 70 градуса, че да спира подаването към бойлера?
Пак според мен, най добре става със задвижка, управлявана от добър слънчев ДТ.

Румбаааа, пиша си аз кък ги мисля нещата, ама ни та знам с къф котел си.
Сега поразрових и виждам, че са каниш да зимаш Грейко.
Тогава ти тряба само една NC задвижка.
Точно къкту тъ'ѝ упътил Анди. Контролера на Грейкото си знае работата.
andy_forresite - майстор
С котел или камина няма да прегрее бойлер. Със слънчев панел е възможно. Зависи как е сътворено. Причината да искаме спиране на циркулацията през бойлера е усилване на същата през радиаторите.
Нека поясня за осезателя на термостатичната глава Herz към вентила от линка ... отпреди близо 3 г. Той е доста дебел и понеже в магазините нямаха толкова голяма капилярка, го положих върху ППР тръба. Тези тръби губят много по-малко топлина в сравнение с металните тръби. Просто не могат да се нагреят до температурата на топлоносителя. Когато неговата температура е 60 градуса, външно температурата е до 50. Трябва да се вземе предвид при загряване на бойлера (за да се отприсъедини при 60 гр слагаме главата на 50).
Здравейте колеги.
мен ме тормози същия въпрос а именно как да спра циркулацията на горещата вода през бойлера.
закупил съм термовентил с ел.задвижка.
но ме тормози една моя идея как да командвам задвижката
та въпроса ми е вместо разни термости дали мога да ползвам самия бойлер
като свържа задвижката към захранването на нагревателя на бойлета така самият бойле да я урпавлява
Естествено при този вариант бойлера няма да грее на ток тъй като смятам захранването на нагревателя да отива за задвижката
по този начин СПОРЕД МЕН когато бойлера достигне зададената температура вместо да изключва нагревателя си ще затваря термовентила
ПРИЕМАМ ВСЯКАКВИ ИДЕЙ-Свързни с това да се използват колкото се може по малко кабели
шоп - майстор
вт окт 22, 2019 6:02 amПетър бучков написа:
СПОРЕД МЕН когато бойлера достигне зададената температура вместо да изключва нагревателя си ще затваря термовентила
А каква е логиката?
Проблем ли е ако бойлера надмине зададената от Вас температура?

Защо изобщо е нужно в този случай термовентила с ел.задвижка?
andy_forresite - майстор
Може да се направи. Не съм много сигурен, но според мен недостатъкът на такова свързване е, че когато грееш водата с нагревателя, електрическата задвижка също ще се отвори и малка част от топлата вода в бойлера ще се загуби посредством свързаните за серпентината тръби. Няма да е голям преразход на ток, но все някакъв ще се получава при всяко подгряване на бойлера с ел. нагревателя.
Затова най-добрият начин е с термостат (не са скъпи) със закрепен за водосъдържателя датчик и този термостат да съединява/прекъсва веригата на ел. задвижката.

Тема "Термовентил (клапан) преди (след) бойлер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: