Най - вълнуващия въпрос зимно време.
pechkata - специалист
пон яну 18, 2021 4:53 pmmorfei1 написа:
пон яну 18, 2021 4:42 pmpechkata написа:
. и според теб реално ли е... :?
Реално е единствено калко се сипва в бункера, и накрая на сезона колко пълни торби са останали.
Реално показва при задание 43/45 кг./ч. ама това относително...
morfei1 - специалист
пон яну 18, 2021 5:06 pmpechkata написа:
Реално показва при задание 43/45 кг./ч. ама това относително...
Е, като е относително, кое му е реалното :lol: ? Тея графики на мен лично ми служат само да се ориентирам колко време и евентуално как работи горелката. Разхода само по бункер пълно-пълно, другото си е ала-бала. Като знаеш колко време е работила и колко точно пелети е изгорила по бункер, средно-аритметично можеш да си сметнеш колко ти гори средно на час. Немаш нужда от някакви прехваляне управления, които сметките им нямат нищо общо с реалността и трябва да си ги напасвяш по нЕкъв си начин измислен.

В бункера няма напасване, като е издумкал 2 чувала, няма как да го фулираш с 2.5 чувала или пък с 1.5, ще си хване точно 2.... нали се сещаш :wink:

Като задържи за още няколко дена на -10C нощем и през деня около 0, очакванията ми са 24 работа нонстоп и 4 чувала средно на денонощие. Много - малко, на -10C разход не засичам, там приоритет ми е топлото а то става с огИн или прЪдня :lol:
g.gushterov83 - специалист
Аз не разбирам защо трябва да се сменя капацитета на шнека на няколко дни или, още по-зле, по няколко пъти на ден.
Аз лично, замервам капацитета на шнека в началото на сезона и го замереното задавам в контролера. След изгарянето на един тон "калибрирам", ако е необходимо (разликата е под 10%), и след това показанието е много точно.
andy_forresite - майстор
Един съфорумник го беше казал отдавна. Перифразирам: разходът на пелети на единица жилищна площ не показва нищо друго, освен кой каква къщичка си е спретнал.
Капацитетът при горелките грейко е с информативен характер. На други управления този показател е много важен, тъй като на негова база се изчисляват мощностите на горене от самия контролер.
За който му е важно показанията за изгорените пелети да са максимално реалистични, трябва да прави точно така - на всеки 1000 кг да направи контролни измервания и да коригира стойността. По принцип е любопитно показание. Само че за да му се радва човек, трябва периодично да прави контролна проверка какво подава шнека, иначе са просто едни безполезни стойности.
pechkata - специалист
пон яну 18, 2021 5:52 pmmorfei1 написа:
пон яну 18, 2021 5:06 pmpechkata написа:
Реално показва при задание 43/45 кг./ч. ама това относително...
Е, като е относително, кое му е реалното :lol: ?

В бункера няма напасване, като е издумкал 2 чувала, няма как да го фулираш с 2.5 чувала или пък с 1.5, ще си хване точно 2.... нали се сещаш :wink:
Точно затова казах относително - ти същото го каза ама със много думи... :-D
pechkata - специалист
пон яну 18, 2021 6:38 pmandy_forresite написа:

За който му е важно показанията за изгорените пелети да са максимално реалистични, трябва да прави точно така - на всеки 1000 кг да направи контролни измервания и да коригира стойността. По принцип е любопитно показание. Само че за да му се радва човек, трябва периодично да прави контролна проверка какво подава шнека, иначе са просто едни безполезни стойности.
По контрола на шнека за 1 минута ми е пуснало 530 грама или на час 31.8 кг. ...
И кое е вярно което наливам у бункера или това което показва шнека.... :?

Реално показва при задание 43/45 кг./ч. това е по бункер... :shock:
morfei1 - специалист
пон яну 18, 2021 7:31 pmpechkata написа:
По контрола на шнека за 1 минута ми е пуснало 530 грама или на час 31.8 кг. ...
И кое е вярно което наливам у бункера или това което показва шнека.... :?
Разбира се че бункера е истината и нищо друго освен него.

Моя шнек дава 11,5кг. Уж максималната ми според това трябва да бъде.... 3600/14x12.82=3.3кг. Горелката, изминалото денонощие работише нонстоп на 100% имаше 3-4 стопа за почистване по 10-20мин. В това съм сигурен защото и следя температурата на котелната вода, понеже модулира по нея. Горката явно тъй съм я скопил, че на -10C не може да влезне в модулация, не че ме интересува.

23часа по 3.3кг. = 76кг. обаче аз реално сипах в бункера 60кг. - 2.6кг. Температурата на която е работила горелката, с делтаТ 8-10C на водата в системата, която е поддържала отговаря на 11кв радиаторна мощност. Главите не могат да затворя, но поддържат желаната температура, циркулацията е добра. Всички радиатори парят почти по цялата повърхност непрекъснато.

2.6кг x 5kwh - 10% КПД = 11.7kw средно на час. Малката разлика я оставям на статистическата грешка.

И ти става ясно, че сметките с засичането на дебита и изчисляването на мощности....с всякакви видове калкулатори са горе-долу... много далеч от реалността.

Хватката е горе долу да си нацелиш настройките на горелката за да гори добре и да ти топли къщата, разхода зависи основно от загубите и режима на отопление.

Като е топло ще гори по малко, като е студено ще гори повечко. Като ти е кофти котела ще дуе тромпета.... и те така.
pechkata - специалист
пон яну 18, 2021 11:44 pmmorfei1 написа:


23часа по 3.3кг. = 76кг. обаче аз реално сипах в бункера 60кг. - 2.6кг.
И ти става ясно, че сметките с засичането на дебита и изчисляването на мощности....с всякакви видове калкулатори са горе-долу... много далеч от реалността.
Хватката е горе долу да си нацелиш настройките на горелката за да гори добре и да ти топли къщата, разхода зависи основно от загубите и режима на отопление.
Като е топло ще гори по малко, като е студено ще гори повечко. Като ти е кофти котела ще дуе тромпета.... и те така.
Миналата година имах такива скокове от 60 кг. - тази година не съм допълвал повече от 3 чувала...
Тази графика е със задание 45 кг./ч. или колкото наливам у бункера и като забравя да натисна таймер... :-D

Прикачен файл

изтеглен файл (23).png
изтеглен файл (23).png (25.45 KиБ) Видяна 997 пъти
morfei1 - специалист
Печкони, миналата година и на мен не ми изгори повече от 3чувала на денонощие, ама този сезон последните няколко дена си прави 4-ка. Просто е по студено, поне при мен. Утре-вдругиден като се позатопли, нещата ще си дойдат както обикновено.

Няма как при 10C разлика да посгигаш един и същ разход, на една и съща къща, като подържаш една и съща температура, това е за сметка на разхода.

Ако правя нощни почивки като твоята, ще ми се наложи да спя с пижами и юрган от дебелите :-D , след което спестеното с почивката ще си го наваксам при -5 -10C. Да е нещо което продължава месец, два.... цял сезон да го мисля, ама за няколко дни малко по-висок разход не е болка за умиране, по-важното е комфорта.
stridata - специалист
Мене пък на RB Star-а си ми показва що годе коректно разхода. Аз в ледените дни съм на 35кг./24ч.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: