Най - вълнуващия въпрос зимно време.
nandrolon - специалист
SoMeBoDy1 написа:
Ако останат пелети къде и как да ги съхранявам, за да не се овлажнят до другата зима?

Аз се глася да ги съхранявам от Май/Юни , надявам се ще изкарат. Карам първа зима.

За да се намали тежестта ми се струва най - разумно пелетите да се купиват лятото. Както и да се купува по-голямо количество ( да се раздели между съседи примерно)
wankata7108 - специалист
От нищо не съм гузен и не бягам просто поясних а ако си се заблудил с разноха ми това е .всяка къща си е индивидуална и си иска нейното.а наздраве.
nandrolon - специалист
Когато някой пише неверен разход, освен да опитва да успокои сам себе си, най-много да заблуди някоя бъдеща риба- колко евтино е на пелети...
m.eit - специалист
nikolai781 написа:
m.eit написа:
nikolai781 написа:
Колеги за Януари изгорих 1300 кг. дървесни пелети на кастамон български от топливо. За сезона ще изгоря около 5 тона. Отоплявам 150 кв къща сменена дограма без изолация има само на плочата на тавана 10 см. вата котел Симе с горелка ГП 32 киловата котела е поставен върху пещ от огнеупорни тухли на принципа на кутия.
Поздравления явно имаш добре сметната инсталация.
Колко ребра е симето(котлето)?
Котела е 30 киловатов, мисля че беше Симе-6. Киловатите на горелката и котела са множко за 150 квадрата, но ми предстои и една престройка от 80 квадрата, която ще е на 15 метра от котела та за това се презастраховах. Сега горелката не вдига повече от 25 киловата и след като стигне зададената температура на водата, а тя е 75градуса пада на 12 киловата, достигне ли температурата от програматора вкъщи изключва.
Това е добре че си го поставил на на гореща камера,постигаш много по пълно изгаряне на пелетите ,пазиш котела по чист и използваш пълноценно водната риза на котела ,особено ако си му поставил подходящи отражатели и плочи. Котела никак не ти е голям,защото оригиналният комплект на симе за пелети, котел + горелка беше 8 ребра , даваха го 26,3 kw,но беше много скъп към 7800 лв. Много малко хора са си го купили,защото симе солида 8 е около 2100лв + горелка примерно грейко 2100лв пак е много по евтино от техният комплект.Така че за да ефективен на пелети един чугунен котел като симето,трябва да се намали обявената мощност на въглища със 25-30%,както са направили италиянците. Ето и малко стара информация за симе преди три-четири години,как смятаха котел горелка,http://www.mecplan.gr/lebites-pellet/le ... pl-26-3-kw http://www.mecplan.gr/lebites-pellet/le ... ellet-sime Това за мен беше коректно окомплектоване! Сега вече не са толкоз коректни,на по-малко ребра слагат по мощна горелка! Симе солида 8 е 39,5kw на въглища. :weedman:
Вичи - специалист
Стоян Славев написа:
Реален разход от.мен.За 114 дни работа,без да се гаси котела,180м2 отопляема площ и два боилера по 100 литра стайна температура 23/20гр. До сега съм озгорил точно 4 тона пелети,средна хубост.Това са 35кг. Средно на ден :) Цената е по 10.55лв.на ден ,без да смятам електроенергията.


П.П.
Много колеги крият и лъжат за разхода си,защо го правите :?
Колега, казваш, който има по-висок разход от твоя не лъже, а тези с по-нисък крият, защото практически е невъзможно някой да харчи по-малко от теб?
nandrolon написа:
Когато някой пише неверен разход, освен да опитва да успокои сам себе си, най-много да заблуди някоя бъдеща риба- колко евтино е на пелети...
Отоплението на пелети струва 8 -9 ст./kWh, а разхода, верен или неверен, не променя този факт. Колко харчиш показва на бъдещите риби значението на изолация, дограма, инсталация и т.н.
andy_forresite - майстор
По принцип е толкова, но тази енергия не захранва телевизора, хладилника или фритюрника, а грее вода. Само топломер може да каже колко реално струва един kwh от дървесни пелети при всеки конкретен случай.
Във форума имаме човек с пелетна система и електрически котел. Работят на една инсталация. Идеално поле за сравнение при наличие на кранове за спиране потока през почиващия котел. А който няма нито едното, нито другото, може да си вярва в каквито цифри иска. Няколко човека са обявявали показания от топломер с пелетен котел и все са били доста под 4.
Вичи - специалист
Знаеш, че имам топломер, да не мислиш, че си смуча числа от пръстите.
andy_forresite - майстор
Не знаех. Каква енергия се получава от килограм гориво? Имайки предвид какво пелетно съоръжение ползваш очаквам висока стойност.
Когато се регистрирах все още някои хора смятаха 5 квч от 1 кг, а след това един съфорумник се беше "примолил" с обещания за обилна почерпка за 4. Скромно. Нямам информация някой да се е навил да му помогне в начинанието. И котелът му с горелката не знам какъв беше ... май кощражева ... комбиниран с ламбда контрол :?
6osi6 - майстор
andy_forresite написа:
А който няма нито едното, нито другото
Можеш да си направиш с водомер за топла вода поставен след или преди котела и два термометъра под изолация на същите места. Записваш данните и смяташ ΔT по литър вода = килокалория.
Evgeniy - майстор
Вичи написа:
зависят от делта t, изолацията, мощността на котела и отоплителните тела
Вичи,
Въпреки, че ти си го споменал чрез изолацията, мисля, че тук има още едно делта Т - между стените и околния въздух. Тъй, като цялата тази маса действа като акумулатор, въпреки, че се достигат градусите в 19 часа, мощността да се поддържат те още час - два - три е по-голяма, отколкото ако не са изстивали. Затова се чудех дали са на кантар нещата, но сега разбирам, че истинската печалба е това:
Вичи написа:
когато котела не работи в периода 8 - 17 ч., той няма собствени загуби и не топли атмосферата чрез димните газове

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: