Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
judas написа:
LazarGanev написа:
... правилното мерене на димните газове е при 80*С котелна вода, на пълна мощност на горелката... :lol:
Е-е, аз говоря за температура при 1-ва степен (дори може би при съспенд).
:-D А пробвал ли си каква е температурата на газовете в процес на гасене :lol:
andy_forresite - майстор
На моя като не му сверявам шнека 2 месеца и по някое време на първа степен при 60 градуса вода издишва с 50° пушек. Вътре няма огън. Само някаква светлинка като от запалка :) Понеже помпата се управлява от капилярен термостат, двете температури падат бързо и се разгаря. Вече не мога да меря температура на дима защото така преправих кюнците, че може да измервам само на ламариненото коляно за розетката (най-отгоре, на 1,80 м от фукса). Термометърът ми за 15 кинта със 100 мм сонда седи на рафта.
lakosste - специалист
Dzvera написа:
lakosste написа:
Dzvera написа:
Добър ден на всички :)...
Здравей колега.Първо кажи с колко дърва се разминаваш на сезон и какви пари ти излизат.Второ каква температура потдържаш в апартамента.Също така кога палиш кога гасне после пак палене от толко до толко и така....
Здр. ами за 2 зими избутахме с около 6-7 кубика дърва, но тогава и жената работеше и имаше дни печката не се палеше въобще, имало е и случаи да сме си в нас и да не я палим. За сума около 500 лв за 2 сезона да ги сложим с този режим на палене. Имаше дни въобще не сме могли да я запалим заради времето, много връщаше и просто нямаше смисъл... а и до сега не сме били с изолация а само със сменени дограми, от вчера ни санират и следващата зима ще сме санирани, но тогава бебока ще е на линия :-D . При без санировка държи като е запалена около 22 градуса в хол 6,3м(Д) на 3,5м(Ш) на 2,6м(В) - печката + 10 глидеров радиатор. в спалнята 3,6м. на 3,6м. сме с 2 панелни радиатора и е около 20-на градуса ,а в кухнята само един панелен но не съм мерил температура. На всякъде където чета повечето са в къщи и пр и то все над 100 квадрата + бойлер и пр. но там говорим за големи суми за пелети. Ясно ми е че вече ще се харчат двойно повече дърва заради бебето и печката ще трябва да я поддържам 24/7 ,но както съм написал имаме ядове с тяга и пр. и пр. .
Значи ако я палиш редовно тези 5-6 кубика ще си идат за един сезон.За всеки си е индивидуално но за да ти сравня, ще ти кажа че в сравнение когато съм бил с въглищата при мен сега с пелети не е по-скъпо.Ако знаеш с колко въглища ще изкараш зимата горе долу и толко пелети ще са ти необходими.Дървата винаги идва по-евтино но си има доста хамалогия а и те трябва да са сухи,но наистина сухи а не както някой хора си мислят,че като са сякани пролетта и за зимата са ок.
andy_forresite - майстор
Предположението ми е базирано на цена за тон пелети А1+ от 360 лева с транспорта. 1400 лева правят 3888 кг пелети. Разделено на 180 дни (от 01.10.2017 до 31.03.2018 г.) прави среден разход на ден от 21,6 кг. Постижимо е, но си има особености.
Най-голямо значение има топлоизолацията или способността на стаите да задържат топлина колкото е възможно по-дълго. Проветряването е важно и казват, че чистият въздух се затопля по-лесно. След това идва балансираното разположение на радиаторите като размери/мощност в съответното помещение, поддържаната температура, колко студено е навън, после начина на поддържане на температурата - по температура на водата, по въздух в стаята на камината или по външен термостат, свързан с камината... каква температура на водата си задал, наличието на 3-пътен вентил и дори скоростта на помпата...
Най-икономично ще е ако майката с детето прекарва повечето време през деня в стаята с камината. Камината отделя различно количество топлина според силата на горене. В комбинация с радиатор 10 ребра веднъж затоплено помещението и след изолацията ще се поддържат 22-23° дори на първа степен. На първа степен ще харчи около малко над 1 кг - от 1,2 до 1,5 кг или една торба пелети ще изгаря за 10-11 часа. През това време може и да се гаси по температура ако управляваш по температура на въздуха в стаята и си сложил датчика на термостата по-далеч от камината (удължаване на кабела) и на необходимата височина от пода. Значи може да гори и над 12 часа с 1 торба. Не трябва да се допускат чести паления/гасене. С времето трябва така да регулираш горенето (дозите при горене и темп. на водата), че да не пали и гаси през 20-30 минути. В случая те интересува само температурата в стаята с камината, а какво ще стане в другите помещения ... може пък да е важно, но така е най-икономично.
Задаването на ниска температура на водата води до по-бавно затопляне на стаите и до по-нисък разход на пелети. Трябва да се прецени каква температура на водата е достатъчна да затопли и след това да се поддържа постигнатата температурата в стаите. Ниската температура на водата ще се постига лесно (напр. 53 градуса) и ако управляваш по t°вода камината ще пали и ще се гаси често. Запалката харчи ток и първоначалното палене не става с 3-4 пелетчета... Оптимално е да затоплиш с 60 гр вода и по някое време да намалиш на 54-53-52 кой както си прецени. При управление по въздух (чрез термостата на камината) това вече не от значение. Значение има само на коя степен ще гори - на пета степен може да отдава 3 квч топлинна енергия, а а на първа степен около 1-1,2 квч. Съответно разходът на пелети на 5-та е около 4 кг, а на първа малко над 1 кг. Има различни модели камини.
Прогнозиране на разхода с изчисляване на топлозагубите на всяка стая е безсмислено без качествена външна изолация и 24-часово отопляване. Ти зимата ще си на 24 часа, така че има някакъв смисъл, макар че ще се получи това, което ще се получи :) в смисъл няма да може да се определи много точно. Затова купи си пелети, пък като останат, супер! Значи са стигнали и това е важното. Ако и двамата ходехте на работа и запалвате в 16:30 часа, тогава може и 2 т да стигнат че и да останат ... зависи от Зимата и доколко сте топлолюбиви, изолацията и така.
Dzvera - напреднал
andy_forresite написа:
Предположението ми е базирано на цена за тон пелети А1+ от 360 лева с транспорта. 1400 лева правят 3888 кг пелети. Разделено на ....
Благодаря много за изчерпателната информация, днес почнаха да ни санират, което е супер. Спрял съм се на камините на Golden Fire, един познат ми ги препоръча, само че той е в къща и е с котел.
kalin72 - майстор
Спрял съм се на камините на Golden Fire,
Според негативните мнения не само тук, това е възможно най-лошия избор :)
filmatoplo - майстор
:-D Аз официално прекратих отоплението на 7ми май , доволен съм от малкия разход 2 тона пелети Швайгхофер,преди закупуване на двата тона изгорих пробно около 8-10 торби разни по вид пелети .След този тест при тази студена зима вече знам че 2 тона ми стигат .Ако изолирам частично вътре тук там ще спестя още малко :) .Жената също е доволна :heart: .Бях се замислил да си купувам оригинална камина - но не мога да повярвам дали ще постигна с купешка такъв малък разход , въпреки че на моята Температурата на димните газове са високи средно 140 гр .Живот и здраве догодина пак .
judas - специалист
filmatoplo написа:
:-D Аз официално прекратих отоплението на 7-ми май...
А аз официално още пускам парното, щото при тези 7 °C навън, вкъщи си е студено. Разход около 4 т пелети - предимно иглолистни и малко слънчогледови. :)
Пп: някой наема ли се да спретне една кутия под Виадруса ми?
kalin72 - майстор
И аз официално прекратих отоплението тази вечер, 8 градуса е навън, вътре 24.
Нямам пелети вече, 6 тона заминаха от края на септември, това са 7 месеца отоплителен сезон.
andy_forresite - майстор
Аз заради бебето стартирах към 17 часа. Имаше едни 11-12 кг "пелети от дърво", така пише и ги изсипах. Оставих го към 2 часа да се нарипа и го лимитирах на 7-ма степен. Демек на 6 kw при 4 радиатора 14600W и бойлерчето. Още малко и му дърпам шалтера, ма първо ще си легна в леглото.
Както е тръгнало май месец може да ни предложи и още някой хладен ден. Ако е само един не е проблем, но вече при 2 поредни го усещаме и ме карат да стъквам горелката.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: