Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Аз имам турболатори на някои от отворите но не са серпентини като в клипчето а плоско усукано желязо.
batpetio - напреднал
:partyman: Днес ,след дълга лятна почивка в 13,30 старт.Остатък от миналия сезон 50-55 кила,стайна 17,5-18,5гр.духалката(конвектора)изключена,подаване само към подовото,в момента 21,5тем.Заредени 3 тон,чам 80%+20%салкъм,цена 300лв.Изненади за сега няма ,Пелетен котел GREYKO EXPERT RB20.120кв.+200лит. бойлер, без турболатори мисля че щом си държа ръката спокойно на гофрето за комина,всичко е наред. Реално ще засичам,след застудяването.Монтирах и на село на баща ми Пелетена горелка GREYKO RB20,само че на турски котел карпат чугун три ходов,може там ще трябва тунинговане,приемам съвети,запален само за настройка и там 2тона заредих,така че сериала тепърва предстои .Виното източено остават луканчетата па каквото зима покаже.. :partyman:
gogosto - специалист
След един месец вече отопление от новия отоплителен сезон днес направих малко изчисления и замервания за да преценя предвидим разход след направени някои промени по системата. Зарад все още мекото време горелката често изключваше и се принудих да ползвам идеята на togo за безкраен съспенд. от една седмица се боря да го настроя да работи ефективно и може би накрая успях. Разликата от дадените от togo стойности е само в времето за съспенд, опитах 5 мин. 4 мин и накрая на 3 минути стана. С по големите паузи гаснеще и фламе лост и зареждане и разход голям. Такааа сега разхода ми в съспенд е 600гр. на час като се редуват през 15 минути първа степен 1.9кг на час и съспенд, това при външна температура мин 0 макс 10 градуса (приблизително в Пернишко днес). Като изчислих разход за 24 часа постоянна работа на горелката се разочаровах - над 2 чувала на ден. Е пак ще икономисвам с спиране на горелката за определени часове от денонощието, за да влезна в бюджета и заложенитеколичества пелети. Извода ми е - за 90 м2 отопляема площ с добра изолация няма как без да изключвам горелката да постигна разход под 2 чувала на 24 часа. Това е от мен, ако имате идеи за съвети - приемам всякакви, за догодина една от идеите ми е да сваля цената на пелетите (слънчогледови).
ююс
Стоян Петришки - специалист
купи си стаен термостат и не оставяи горелката да работи 24 часа
gogosto - специалист
stojan83 написа:
купи си стаен термостат и не оставяи горелката да работи 24 часа
Няма проблем да си купя, но до колкото прочетох някъде, а и инсталатора ми каза когато ми подписва гаранцията, че тази горелка не е желатолно да работи с стаен, защото разхода се увеличава. Иначе аз миналия отоплителен сезон бях настроил три часови периода в денонощието в, които горелката работеше и през останалото време икономисвам. Ако това ще прави стайния аз го мога и без него.
andy_forresite - майстор
Не е вярно това за стайния и по-големия разход. Не може да се заключи и че стайният намалява разхода.
Например лятото ако зададеш таймери, горелката ще пали най-малкото да топли водата в казана, а ако си със стаен, няма да запали изобщо. Въпросът е да се подбере оптималния начин за управление на стайната температура. Дали ще е с термостат, термоглави, таймери, ръчно вкл/изкл и там каквито начини има, един от тях ще даде по-добър резултат.
Примерно за къща без външна изолация при 0° среднодневна температура стайният е пълна глупост.
trinitronn - помощник
andy_forresite написа:
Не е вярно това за стайния и по-големия разход. Не може да се заключи и че стайният намалява разхода.
Например лятото ако зададеш таймери, горелката ще пали най-малкото да топли водата в казана, а ако си със стаен, няма да запали изобщо. Въпросът е да се подбере оптималния начин за управление на стайната температура. Дали ще е с термостат, термоглави, таймери, ръчно вкл/изкл и там каквито начини има, един от тях ще даде по-добър резултат.
Примерно за къща без външна изолация при 0° среднодневна температура стайният е пълна глупост.
Аз съм със стаен термостат - с какво да го заменя според Вас?. :?:
trinitronn написа:
andy_forresite написа:
Не е вярно това за стайния и по-големия разход. Не може да се заключи и че стайният намалява разхода.
Например лятото ако зададеш таймери, горелката ще пали най-малкото да топли водата в казана, а ако си със стаен, няма да запали изобщо. Въпросът е да се подбере оптималния начин за управление на стайната температура. Дали ще е с термостат, термоглави, таймери, ръчно вкл/изкл и там каквито начини има, един от тях ще даде по-добър резултат.
Примерно за къща без външна изолация при 0° среднодневна температура стайният е пълна глупост.
Аз съм със стаен термостат - с какво да го заменя според Вас?. :?:
Според Нас, кютай си както ти е най добре.
Анди не е помислил за варианта дето има в къщи постоянно хора, при който стаен с електронни програмируеми термоглави си е в десетката без Иво Инджев, пък ако ще и - 15 да е......изолации-мизолации.....
andy_forresite - майстор
Помислил съм, но не за всичко. На малко хора им се четат мнения по над 3-4 реда.
В нас съм с механични термоглави, които никога не въртя по никакъв повод. Няма значение колко градуса е навън и колко е часът. Вкъщи постоянно има 2 жени и едно бебе на година и половина. Ако не бабата, то майката и детето са 98% от времето вътре. Главите са с цел постоянна температура, нищо повече.
В жилище с външна изолация, коридор и една до друга успоредни стаи, където може да се оставят разтворени вратите, стайният като че ли е по-добрия вариант. Особено ако обитателите не се притесняват от колебания в температурата от 3-4 градуса. Където и да се сложи стайния, е все тая. Много важно че някъде температурата е с 0,4-0,8°С по-малко или повече от друга точка в която и да е стая. В по-меко време денят може да се мине с 8-10 кг гориво, защото термостатът е спрял горелката. Тя е запалила веднъж, стоплило се е и до вечерта не е тръгвала, тъй като не е достигнат темп. хистерезис.
С термоглави такъв нищожен разход за 12-15 часа на ден няма как да се получи. Например в нас от 07:30 до 23:30. Това са 16 часа горене с термоглави. Минимален разход да кажем 1 кг, при все че е 1,4 някъде, така се получи устойчив огън. Значи 16 часа по 1 кг = 16 кг. То че се е стоплило до 23 градуса, стоплило се е, но радиаторите поддържат температурата в стаите, т.е. тя не спада изобщо. Водата в котела също е постоянно 61° +-1.
Икономията от термостата, според мен, идва от наличието на сл. дадености:
1. Много добра външна изолация не само като подбор на материал, но и като направа.
2. удобно разпределение на помещенията (по-горе)
3. Външната температура да е до някакъв праг, не знам колко, но да предположим че на -7-10 и надолу паузите в работата на горелката няма да са дълги. Водата в радиаторите ще изстине, ще се подгрява наново, а радиаторното отопление не е бързо и температурата ще спадне (при термоглавите не мърда). Предполагам при достигане на опр. температурна разлика вън-вътре вече ще е без значение дали си с термоглави или с термостат, или без нито от едно от двете. Просто пълна газ че е студ и каквото такова.
gogosto - специалист
andy_forresite написа:
Помислил съм, но не за всичко. На малко хора им се четат мнения по над 3-4 реда.
В нас съм с механични термоглави, които никога не въртя по никакъв повод. Няма значение колко градуса е навън и колко е часът. Вкъщи постоянно има 2 жени и едно бебе на година и половина. Ако не бабата, то майката и детето са 98% от времето вътре. Главите са с цел постоянна температура, нищо повече.
В жилище с външна изолация, коридор и една до друга успоредни стаи, където може да се оставят разтворени вратите, стайният като че ли е по-добрия вариант. Особено ако обитателите не се притесняват от колебания в температурата от 3-4 градуса. Където и да се сложи стайния, е все тая. Много важно че някъде температурата е с 0,4-0,8°С по-малко или повече от друга точка в която и да е стая. В по-меко време денят може да се мине с 8-10 кг гориво, защото термостатът е спрял горелката. Тя е запалила веднъж, стоплило се е и до вечерта не е тръгвала, тъй като не е достигнат темп. хистерезис.
С термоглави такъв нищожен разход за 12-15 часа на ден няма как да се получи. Например в нас от 07:30 до 23:30. Това са 16 часа горене с термоглави. Минимален разход да кажем 1 кг, при все че е 1,4 някъде, така се получи устойчив огън. Значи 16 часа по 1 кг = 16 кг. То че се е стоплило до 23 градуса, стоплило се е, но радиаторите поддържат температурата в стаите, т.е. тя не спада изобщо. Водата в котела също е постоянно 61° +-1.
Икономията от термостата, според мен, идва от наличието на сл. дадености:
1. Много добра външна изолация не само като подбор на материал, но и като направа.
2. удобно разпределение на помещенията (по-горе)
3. Външната температура да е до някакъв праг, не знам колко, но да предположим че на -7-10 и надолу паузите в работата на горелката няма да са дълги. Водата в радиаторите ще изстине, ще се подгрява наново, а радиаторното отопление не е бързо и температурата ще спадне (при термоглавите не мърда). Предполагам при достигане на опр. температурна разлика вън-вътре вече ще е без значение дали си с термоглави или с термостат, или без нито от едно от двете. Просто пълна газ че е студ и каквото такова.
Приемам идеята ти за икономия от стайния термостат на 100 %, като си тълкувам индивидуално моето положение. Аз имам огромна асма около къщата, която ми помага незаменимо лятото, но за сметка сега есента и началото на зимата чакам силната слана с нетърпение за да видя слънцето през прозорците. От поне месец аз на вътрешния търмометър в 13 часа (прибирам децата от училище първоклаасници са) не съм видял повече от 18 градуса. Ако имам термостат ще е включил горелката със сигурност. За другия отоплителен сезон ще си взема термостат, но мисля при мен няма да помогне много.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: