Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ventzi48 - специалист
Разбирам от железа /от Вапцаров/ но винаги може да се иска повече. Идеята да вкарам вторичен въздух е да се подобри горенето / намерих схема на полски котел качен на камера където подават вторичен въздух в пространството между котела и камерата / и ще се опитам да я реализирам. Зимата е дълга а пелетите скъпи. Ще споделя когато имам резултат дори и да е отрицателен резултата.
чет дек 06, 2018 8:37 amjolobg написа:
чет дек 06, 2018 12:34 amGoshoblood написа:
... 4- ти сезон разход 1.2 на час с пелети собствено производство 5.45 кв. ...
Ако това е средно за целия период от 4 сезона е направо перпетуум мобиле с кпд ~ 100%. Пелетите какви са, че ги смяташ 5,45 kw/h/kg? Да не са от прах от донбаски антрацит? :?: Ако така си рекламираш производството не е лошо, но дай повече инфо.
Изобщо не ми е цел да рекламирам продукта си! Махнал съм обявите поради несмогване на заявките! Пелетите са бял бор от чиста дървесина бяз кора и 20 % буков талаш ( отново без кора) показателите са от лаборатория и това е реалния разход на камината. Пуснах поста за да видят колегите на пелети , че основния дерт на отоплението с пелети си е матеряла, след това идва добре изградената инсталация. И на последно място са настройките на горелките! Дано съм бил полезен
jolobg - специалист
След като си производител, няма лошо (според мен) да кажеш какво правиш и след като пелетите са добри - браво!
Със сигурност "с трици маймуни" "от лаф пилаф" и т.н. не става, но пелетите/горивото са част от комплекса, и ако системата, и оборудването (вкл. настойките) са калпави, не чакай чудеса.
Един пример от мен. До миналия сезон бях с фабричен чугунен ~ 19,8 kW котел. С две тенекии от сирене (~ 34-36 кг.) качествени въглища постигах 6-10 ч. (в зависимост от външната температура) поддържане на 60 гр. темп. на водата в системата (след притваряне на клапите си държах ръката на кюнеца). От този сезон съм с пелетен котел и горелка (нарочно не казвам какви са, който го интересува ще разбере). Със същата система, поддържане на 63-65 гр. темп. на водата в системата, същите настройки на ръчните кранове и секретни вентили на радиаторите, и скорост на помпата, без промени в изолации и дограми (с малки изключения, които не би трябвало да оказват съществено влияние към топлопотреблението) с 22 кг. (през по-топлите дни на октомври и ноември) и 36 кг. (когато беше 24 ч. под нулата) слънчогледови пелети се отоплявам от 04:00 до 22:00 ч. Нищо, че донбаските (така ми ги продаваха) са ~ 2 пъти по-калорични от повечето пелети. Дали това означава, че слънчогледовите пелети, които горя са 1:1 с донбаските въглища! Както казват "новите българи" I don't think so! [-X
чет дек 06, 2018 4:55 pmjolobg написа:
След като си производител, няма лошо (според мен) да кажеш какво правиш и след като пелетите са добри - браво!
Със сигурност "с трици маймуни" "от лаф пилаф" и т.н. не става, но пелетите/горивото са част от комплекса, и ако системата, и оборудването (вкл. настойките) са калпави, не чакай чудеса.
Един пример от мен. До миналия сезон бях с фабричен чугунен ~ 19,8 kW котел. С две тенекии от сирене (~ 34-36 кг.) качествени въглища постигах 6-10 ч. (в зависимост от външната температура) поддържане на 60 гр. темп. на водата в системата (след притваряне на клапите си държах ръката на кюнеца). От този сезон съм с пелетен котел и горелка (нарочно не казвам какви са, който го интересува ще разбере). Със същата система, поддържане на 63-65 гр. темп. на водата в системата, същите настройки на ръчните кранове и секретни вентили на радиаторите, и скорост на помпата, без промени в изолации и дограми (с малки изключения, които не би трябвало да оказват съществено влияние към топлопотреблението) с 22 кг. (през по-топлите дни на октомври и ноември) и 36 кг. (когато беше 24 ч. под нулата) слънчогледови пелети се отоплявам от 04:00 до 22:00 ч. Нищо, че донбаските (така ми ги продаваха) са ~ 2 пъти по-калорични от повечето пелети. Дали това означава, че слънчогледовите пелети, които горя са 1:1 с донбаските въглища! Както казват "новите българи" I don't think so! [-X
Може и да си прав колега , истината е някъде там :) и наздраве :partyman:
Ludoto_momche - специалист
Goshoblood от къде си ? Дай да пробваме тез пелети,че до сега все попадам на булшит.
чет ное 22, 2018 10:31 pmlakosste написа:
чет ное 22, 2018 9:03 pmfalcoh написа:
Здравейте,
Имам проблем с разхода на пелети, миналата зима 7 тона австрийски пелети ШВАЙГХОФЕР не ми стигнаха. Отоплявам еднофамилна къща около 90 кв.м, пвц дограма, външна изолация. Котела ми е DAKON DOR 24 с пелетна горелка BISOLID GP. Тази година все още в началото на зимата, при външна температура около 4-5 градуса разхода е около 3 чувала/45кг/ на ден. Някой от знаещите може ли да помогне с намаляването на разхода на пелети?
Благодаря предварително.
Здравей колега.Аз съм със същия котел само,че бош .Квадратурата която отоплявам малко по-голяма квадратура от твоята.До скоро разхода ми беше един чувал но сега вече отива два,но аз топля освен 4 стаи голям коридор и голяма баня също така две отделни от къщата помещения едното малко но не изолирано а другото по голямо но с добра изолация.Затова ми се струва че има нещо сбъркано при теб.Дай подробности де.Да допълня че котела ми гори от 5 сутринта до 11.20 и после от 16 до 22.30 с бойлер 120 литра като бойлера се ползва доста и през деня.В къщи сега е 25 градуса но вън не е толко студено.Преди 2 години мисля когато беше доста под нулата цял месец съм стигал до 60кг на денонощие без да се гаси котела и в стаите беше около 23-24 градуса.
Къщата се отоплява непрекъснато, с термоглави съм на почти всички радиатори, седмичен стаен термостат с дистанционно управление, поддържам температура 22 градуса през деня и вечер 18 градуса, нямям бойлер свързан. Температурата на водата в котела е настроена на 55 градуса. Това са ми настройките :

Прикачен файл

общи 2.JPG
общи 2.JPG (84.81 KиБ) Видяна 435 пъти

Прикачен файл

общи 1.JPG
общи 1.JPG (79.07 KиБ) Видяна 435 пъти

Прикачен файл

запалване 2.JPG
запалване 2.JPG (77.24 KиБ) Видяна 435 пъти

Прикачен файл

запалване 1.JPG
запалване 1.JPG (84.63 KиБ) Видяна 435 пъти

Прикачен файл

дисплей начало.JPG
дисплей начало.JPG (86.57 KиБ) Видяна 435 пъти
пет дек 07, 2018 6:55 pmfalcoh написа:
чет ное 22, 2018 9:03 pmfalcoh написа:
Здравейте,
Имам проблем с разхода на пелети, миналата зима 7 тона австрийски пелети ШВАЙГХОФЕР не ми стигнаха. Отоплявам еднофамилна къща около 90 кв.м, пвц дограма, външна изолация. Котела ми е DAKON DOR 24 с пелетна горелка BISOLID GP. Тази година все още в началото на зимата, при външна температура около 4-5 градуса разхода е около 3 чувала/45кг/ на ден. Някой от знаещите може ли да помогне с намаляването на разхода на пелети?
Благодаря предварително.
Здравей колега.Аз съм със същия котел само,че бош .Квадратурата която отоплявам малко по-голяма квадратура от твоята.До скоро разхода ми беше един чувал но сега вече отива два,но аз топля освен 4 стаи голям коридор и голяма баня също така две отделни от къщата помещения едното малко но не изолирано а другото по голямо но с добра изолация.Затова ми се струва че има нещо сбъркано при теб.Дай подробности де.Да допълня че котела ми гори от 5 сутринта до 11.20 и после от 16 до 22.30 с бойлер 120 литра като бойлера се ползва доста и през деня.В къщи сега е 25 градуса но вън не е толко студено.Преди 2 години мисля когато беше доста под нулата цял месец съм стигал до 60кг на денонощие без да се гаси котела и в стаите беше около 23-24 градуса.
Къщата се отоплява непрекъснато, с термоглави съм на почти всички радиатори, седмичен стаен термостат с дистанционно управление, поддържам температура 22 градуса през деня и вечер 18 градуса, нямям бойлер свързан. Температурата на водата в котела е настроена на 55 градуса. Това са ми настройките :
Може би трябва да вдигнеш на първо време температурата на водата поне на 60 гр.че дори и на 65 гр.на 3та степен ли работи горелката?
съб дек 08, 2018 7:23 pmLudoto_momche написа:

Може би трябва да вдигнеш на първо време температурата на водата поне на 60 гр.че дори и на 65 гр.на 3та степен ли работи горелката?
Като бе на 60 и повече гр. харчеше повече. На тази горелка BISOLID GP няма степени за работа, или побе аз не знам.
Здравейте !
Отоплявам 75кв.м. едноетажна къща с 10см външна изолация,PVC дограма.Отоплителна система е котел Виадрус U22 29kw с горелка GP32b и безжичен термостат Далус.Горя около 20кг дървесни пелети дъб/бук,а при попродължителни студове и 30кг.Пилзвам седмична програма с дневен режим от 06.00 до 8.00ч сутрин и от 16.00 до 23ч вечер на 22.6градуса,а нощем 21.8градуса.Събота и неделя от 8.00 до 11.00 дневна. В къщата са 7панелни радиатора с термоглави/те са винаги на макс/ и лира в банята.
Тази година смених пелетите и остават доста неизгорели.Може ли съвети за настройките ?

Прикачен файл

IMG_20181208_224913.jpg

Прикачен файл

IMG_20181208_224722.jpg

Прикачен файл

Screenshot_2018-12-08-22-06-01.png

Прикачен файл

Screenshot_2018-12-08-22-06-08.png

Прикачен файл

Screenshot_2018-12-08-22-06-15.png
съб дек 08, 2018 9:10 pmfalcoh написа:
съб дек 08, 2018 7:23 pmLudoto_momche написа:

Като бе на 60 и повече гр. харчеше повече. На тази горелка BISOLID GP няма степени за работа, или побе аз не знам.
За тази горелка не мога да ти кажа нищо.Аз съм с фероли и там си има степени и настройки.Някой с такава горелка или някой специалист може да ти помогне.На по - високи градуси би трябвало по - бързо да достига температурата в стаите.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: