Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Мариян 6112 написа:
Тавана е неизолиран и сигурно имам топлозагуби от него.
Има и то голями.


Мариян 6112 написа:
Системата е стара с много траби и вода 6 чугунени радиатора
Тук няма проблеми. Повече вода и чугун увеличават инертността на ОИ
Мариян 6112 написа:
котел виадрус у22 18кв за твърдо гариво на който монтирахме горелка Бисолит гп25 25кв
Вторият голям проблем. Малък топлообменник + мощна горелка= високи загуби през димоотвода.
шоп написа:
Мариян 6112 написа:
Тавана е неизолиран и сигурно имам топлозагуби от него.
Има и то голями.


Мариян 6112 написа:
Системата е стара с много траби и вода 6 чугунени радиатора
Тук няма проблеми. Повече вода и чугун увеличават инертността на ОИ
Мариян 6112 написа:
котел виадрус у22 18кв за твърдо гариво на който монтирахме горелка Бисолит гп25 25кв
Вторият голям проблем. Малък топлообменник + мощна горелка= високи загуби през димоотвода.
Хехеее, Шопе, очаквах да се включиш. ЧНГ!
Даписах си предното.
Някакви настроики по горелката няма ли да помогнат
шоп - майстор
ЧНГ и на тебе!

Съвете за ватата е отличен. Ако аз имах неизолирана плоча или гредоред и харча по 4 чувала пелети при положение, че още няма зима още днес бих купил минерална вата 5-10 см и за броени часове ще изолирам тавана от горе( дано не е скалд или боклуарник, че тогава... мъка)


Ватата е евтина, пелетите скъпи.
Ватата ще изолира с години, а 4 чували пелети изгарят за ден.

18 киловатов Виадрус може да се тунингова, но не трябва да се очакват чудеса.
Кардинален тунинг е добавянето на 3-4 или повече ребра.
kalin72 - майстор
Хе, то и аз горя по 3-4 чувала по 15 кг пелети, топло, нетопло, бойлера се празни от 60 до 10 и пак се пълни до 60 градуса по два пъти на ден - щото горелката почива поне по 4-5 часа. А имам изолация - само в коридора е студено, но не под 20 градуса, защото входната ми врата е смотана.
Та, да рева ли и аз, че разхода ми е висок, или да си пия виното?
gnt69 - майстор
kalin72 написа:
Хе, то и аз горя по 3-4 чувала по 15 кг пелети, топло, нетопло, бойлера се празни от 60 до 10 и пак се пълни до 60 градуса по два пъти на ден - щото горелката почива поне по 4-5 часа. А имам изолация - само в коридора е студено, но не под 20 градуса, защото входната ми врата е смотана.
Та, да рева ли и аз, че разхода ми е висок, или да си пия виното?
Щом имаш паузи по 3-4 часа между паленията не ти трябва вечен съспенд. От вечния съспенд най много да получиш скъсяване на малкия шнек. Не е препоръчително да го правиш и според производителя, в новите версии на Натурела за Грейко го няма. Разхода и на мен ми се струва висок. Ама ако има вино намаляй градусите и давай на течно гориво. :partyman:
kalin72 - майстор
Няма как да намалям градусите, на санитарния минимум за нашето семейство сме - 23-24 навсякъде :)
Но сега се замислям...няма как да са 3-4 чувала ВСЕКИ ден, може би само последните 2-3 седмици. Щото броих останалите пелети, 130 чувала са, 2 тона. От 4. Като горелката гори от началото на октомври, на пресекулки заради толкото време.
Абе като сменя вратата и пооправя коридора - замислил съм му корков паркет, че сега ламината е сложен направо върху мозайката, се надявам да се оправи разхода.
gnt69 - майстор
kalin72 написа:
Няма как да намалям градусите, на санитарния минимум за нашето семейство сме - 23-24 навсякъде :)
Но сега се замислям...няма как да са 3-4 чувала ВСЕКИ ден, може би само последните 2-3 седмици. Щото броих останалите пелети, 130 чувала са, 2 тона. От 4. Като горелката гори от началото на октомври, на пресекулки заради толкото време.
Абе като сменя вратата и пооправя коридора - замислил съм му корков паркет, че сега ламината е сложен направо върху мозайката, се надявам да се оправи разхода.
Температура на водата ако можеш да свалиш. От стайния да намалиш температурата нощем, на мен лично не ми харесва да спя на 23-24 градуса. :partyman:
шоп - майстор
gnt69 написа:
Ама ако има вино намаляй градусите и давай на течно гориво. :partyman:

Оооо течното гориво е задължително! Моя разход от сутринтта е 2.5L :-D :-D :-D

Проблема е при нежната половинка, която под 26 градуса не се чувства добре.
Наследника се чувства добре и при 18 и при 28, а дъщерята и зиме и лете е по голи рамене и къси панталонки:-)

Снимки от преди минута:-)
ТП мърка с изходяща вода 28-32 градуса

Прикачен файл

SAM_9404.JPG

Прикачен файл

SAM_9401.JPG
kalin72 - майстор
Настроил съм горелката на 72 градуса, имам трипътен за радиаторите, там влиза вода според външната температура. Тези 72 ли да намаля?
Инак нощем термостата е на 21 градуса, от 12 до 5:30 сутринта.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: