Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Dimytar11 - помощник
Прикачен файл:
Screenshot_20191204_235532_com.android.gallery3d.jpg
Привет. За първа година ще се отопляваме с пелети. Котел Виадрус - 29кв. и горелка Грейко 20rb, 2 етажа по 96кв.м., като 1ви етаж е с 78мм дограма, вътрешна каменна вата, 2ри етаж е без изолация и по-нисък клас дограма. Със слънчогледови пелети сме, с вътрешен термостат Bboil, температурата, която се гони е 21градуса на 2рия етаж (който е по-студен), на 1вия етаж работят основно 2 радиатора (общо 26 ребра, на 60см), на 2рия етаж - 6 радиатора, не съм сигурен в броя на ребрата, но височината им е по- малка, може би 40см. За 16 часа от посшедното денонощие в режим на горене изгори 2 чувала, което е 30кг. Температурата навън беше около 0 градуса. Как ви се струва този разход? Трябва ли да се търси мамаляне или е добре. Надявам се, че съм бил достатъчно изчерпателен в обяснението. Забравих да спомена, че пепелта в пепелника е предимно фина, лато много рядко има малки буци, които лесно се разпадат на прах.
:?
Последна промяна от Dimytar11 на ср дек 04, 2019 11:59 pm, променено общо 1 път.
ср дек 04, 2019 11:50 pmDimytar11 написа:
:?
На къде повече да намаляш? Добре ти е разхода.
lakosste - специалист
ср дек 04, 2019 11:50 pmDimytar11 написа:
Screenshot_20191204_235532_com.android.gallery3d.jpg
Привет. За първа година ще се отопляваме с пелети. Котел Виадрус - 29кв. и горелка Грейко 20rb, 2 етажа по 96кв.м., като 1ви етаж е с 78мм дограма, вътрешна каменна вата, 2ри етаж е без изолация и по-нисък клас дограма. Със слънчогледови пелети сме, с вътрешен термостат Bboil, температурата, която се гони е 21градуса на 2рия етаж (който е по-студен), на 1вия етаж работят основно 2 радиатора (общо 26 ребра, на 60см), на 2рия етаж - 6 радиатора, не съм сигурен в броя на ребрата, но височината им е по- малка, може би 40см. За 16 часа от посшедното денонощие в режим на горене изгори 2 чувала, което е 30кг. Температурата навън беше около 0 градуса. Как ви се струва този разход? Трябва ли да се търси мамаляне или е добре. Надявам се, че съм бил достатъчно изчерпателен в обяснението. Забравих да спомена, че пепелта в пепелника е предимно фина, лато много рядко има малки буци, които лесно се разпадат на прах.
:?
Добре е,като имаш предвид Че на къщата и трябват няколко дена за да се климатизира .Също така при бъдеща изолация и на горния етаж,ще усетиш разлика и то доста.Друго ,което искам да те посъветвам е да се поинтересуваш как да си тунинговаш котела за да не бяга топло през комина.Повярвай ми ,губиш доста от там.
Dimytar11 - помощник
съб дек 07, 2019 1:57 pmlakosste написа:
ср дек 04, 2019 11:50 pmDimytar11 написа:
Screenshot_20191204_235532_com.android.gallery3d.jpg
Привет. За първа година ще се отопляваме с пелети. Котел Виадрус - 29кв. и горелка Грейко 20rb, 2 етажа по 96кв.м., като 1ви етаж е с 78мм дограма, вътрешна каменна вата, 2ри етаж е без изолация и по-нисък клас дограма. Със слънчогледови пелети сме, с вътрешен термостат Bboil, температурата, която се гони е 21градуса на 2рия етаж (който е по-студен), на 1вия етаж работят основно 2 радиатора (общо 26 ребра, на 60см), на 2рия етаж - 6 радиатора, не съм сигурен в броя на ребрата, но височината им е по- малка, може би 40см. За 16 часа от посшедното денонощие в режим на горене изгори 2 чувала, което е 30кг. Температурата навън беше около 0 градуса. Как ви се струва този разход? Трябва ли да се търси мамаляне или е добре. Надявам се, че съм бил достатъчно изчерпателен в обяснението. Забравих да спомена, че пепелта в пепелника е предимно фина, лато много рядко има малки буци, които лесно се разпадат на прах.
:?
Добре е,като имаш предвид Че на къщата и трябват няколко дена за да се климатизира .Също така при бъдеща изолация и на горния етаж,ще усетиш разлика и то доста.Друго ,което искам да те посъветвам е да се поинтересуваш как да си тунинговаш котела за да не бяга топло през комина.Повярвай ми ,губиш доста от там.
Мерихме температурата на кюнеца след около час горене- беше 97градуса, човекът, който прави настройката, каза, че е добре. Клапата е почти затворена, ако можеш да дадеш съвет какво повече може да се направи.
Имаче напролет изолацията е приоритет.
Svezar - специалист
97 на изхода на фукса ако е измерена вярно си е перфектна температура,не ги слушай разни специалисти дето ще ти кажат как всичко над 70 градуса е разхищение ! Аз меря между 100 и 140 в зависимост от температурата на водата и съм доволен от разхода за това което отоплявам !
andy_forresite - майстор
Как точно се извърши измерването на температурата на пушека? С термометър със сонда в дупка в димоотвода, с контактен термометър върху външната част на кюнеца или безконтактен термометър?

Свезар, има отопление, притопляне и лекинко подгряване. Има огромна разлика. Снощи не помня в коя тема беше човек писа как в хола му под 24 градуса не пада без отопление, а жена му иска 28-29. На това жилище котел с 200 градуса на комина да му се сложи, пак няма да има недоволни. На топлоизолираните сгради с нищожни топлозагуби калпавите котли не личат хич.
нед дек 08, 2019 4:52 pmandy_forresite написа:
Диката писа за тия градуси и, както той сподели, че котела му не е Грейко и никак не бил ефективен, напълно възможно е градусите на изхода да са около 200. Но пък сигурно е, че няма да има проблеми с комин и ежегодно почистване.
Днес се случих докато палеше Грейковица и забелязах леко да напъва да пропуши през Боша. Не е пелетен, та му притварям клапата. Отворих я, отворих и клапата за разгаряне и ги забравих. Така работи като с 2 хода, а в случая са 4, понее съм го тунинговал до 5 ходов и с турболатори.
След час, влизам да досипя и гледам 130!!! Върнах клапите в работно положение и кротна на 90-92.
andy_forresite - майстор
Аз на грейкация казан ако му забравя клапата ще се подпалим. Става едноходов. Каквото събере калпачето ВР отгоре това е. Останалото към комина.
Ако ефективността му с трите хода е до 90% то с отворена клапа дали ще има 10. Най-голямото щастие при забравена отворена клапата и да е паднал pt1000, е да свършат пелетите или да изгасне тока :)
Последна промяна от andy_forresite на нед дек 08, 2019 11:07 pm, променено общо 1 път.
morfei1 - специалист
ср дек 04, 2019 11:50 pmDimytar11 написа:
.....
На 0C като ги спрете тия котли за 8часа, как ги стопляте тия стай после много ми е интересно. То вярно, че 21C не е някъв висок градус, който успявам да поддържам в банята на отворен прозорец с една смешна лира, ама стаите са друга бира.

Правил съм си експеримент в малко по-топло време. Гасене в 8 сутринта и палене в 16 часа, ми той до 18:30-19:00 си изяжда (докато се стопли и след това стопли стаите), толкова, колкото ако го оставя да поддържа цял ден. Дали ще харчи по кило на час или ще изхарчи 8кг. за 3 часа няма особено голяма разлика, освен че първият вариант е по комфортен поне за мен. Това говоря при дневна темп 10-15C. Та в моя случай икономията е само въображаема, от мисълта, че котела не работи. Сами, че като заработи си наваксва спестеното.
Svezar - специалист
нед дек 08, 2019 11:06 pmmorfei1 написа:
Правил съм си експеримент в малко по-топло време. Гасене в 8 сутринта и палене в 16 часа, ми той до 18:30-19:00 си изяжда......първият вариант е по комфортен поне за мен.
Израза "Икономията е майка на мизерията не е измислен случайно" :) А "икономия" и "комфорт" нямат място в едно и също изречение :idea:

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: