Най - вълнуващия въпрос зимно време.
morfei1 - специалист
Като цяло сезона върви топъл, но средните за Януари в моят район за тази година са малко по ниски, спрямо предходните два сезона.

2018.01 - 4,9C - 1230кг. - 28дни - Стандартни настройки

2019.01 - 4.7C - 1420кг. 28дни - Тука започнаха експериментите, които водят до преразход. :lol:

2020.01 - 4,1C - 1290кг - 29дни - Тук горе долу съм и набарал цаката на горелката. Оттук надолу балтонче (как обича да казва Трифката) дограмичка и .т.н.т.

За 2x70кв.м, без изолация и стара двойна дограма. Режима работа 24/7. Температура ет. 1 - 24.5C, ет. 2 - 23.5C

Щеше ми се да видя какво се случва на -10, - 15C, но няма да е този сезон. Стигнах само до -7C и съм доволен от към разход - топлина/комфорт.
silent - майстор
До момента за този отоплителен сезон съм някъде около 70-80 чувала(чак толкова не съм вманиачен в сметки икономии т.н)...до Нова година топлех 60+50кв.м...след нова година 50кв.м. В момента за 24часа нон-стоп горя по около чувал на денонощие....в студените дни и нощи до около 1 и 1/3 чувла за 24 часа... Като свърши ваканцията на децата в делнични дни минавам на таймер и през деня не отоплявам правя пауза и през ноща ..разхода ми пада до около 1/2 чувал на денонощие...Поддържана температуда 20-24 гр. според усещането-не я следя стриктно ориентирам се по термо-главите с които регулирам радиаторите...според това дали ми е топло или студено....при всички случаи няма универсално решение...всеки сам трябва да си намери оптимума и приеме компромисите....за мен е това което споделих...
Става въпрос за къща на два етажа.
Пелетите са Пирин пелет - не са върха на сладоледа дори са по-скоро средна към лоша хубост може би.....
iarnaudov - помощник
пон фев 03, 2020 8:36 pmsilent написа:
До момента за този отоплителен сезон съм някъде около 70-80 чувала(чак толкова не съм вманиачен в сметки икономии т.н)...до Нова година топлех 60+50кв.м...след нова година 50кв.м. В момента за 24часа нон-стоп горя по около чувал на денонощие....в студените дни и нощи до около 1 и 1/3 чувла за 24 часа... Като свърши ваканцията на децата в делнични дни минавам на таймер и през деня не отоплявам правя пауза и през ноща ..разхода ми пада до около 1/2 чувал на денонощие...Поддържана температуда 20-24 гр. според усещането-не я следя стриктно ориентирам се по термо-главите с които регулирам радиаторите...според това дали ми е топло или студено....при всички случаи няма универсално решение...всеки сам трябва да си намери оптимума и приеме компромисите....за мен е това което споделих...
Става въпрос за къща на два етажа.
Пелетите са Пирин пелет - не са върха на сладоледа дори са по-скоро средна към лоша хубост може би.....
Как е възможно 1 чувал на ден. Това за мен е по-скоро мечта... :?
morfei1 - специалист
На 50кв.м с режим колко да харчи при разлика в темп. от 20 до 24C, ако е няква камина, еля ако има и изолация.

Остави го да работи 24/7 и да подържа 24C на 110кв.м да видиш колко ще е разхода.

Мой познат с камина е на среден разход под половин чувал на 50кв.м. с режим, но и температури 20-22C при него са съвсем нормални.

В студа обаче при 24/7 работа, той харчи 1.5 торби с камина за 50кв.м, а аз харча 3 торби за 140кв.м. с котел. Кой е по на далавера?

Всеки се топли различно и усеща темп по различен начин, оттам и разликите в разхода.
Чираче - майстор
вт фев 04, 2020 8:24 amiarnaudov написа:
Как е възможно 1 чувал на ден. Това за мен е по-скоро мечта... :?
При мен средния разход за 14 дни е 15 чувала за отопление на 2 етажа по 75 кв.м. Радиаторите са с термовентили, които са настроени в някаква позоция, и не се пипат повече. Горелката се управлява със стаен термостат BBoil, сензора на който е поставен в стаята на внучката. Настроен е да работи по График, като през деня е поставен на 23 градуса, а през ноща на 19 градуса. Хистерезиса е +8 и -5 градуса от зададената температура.
Паднах на 17 кила за денонощие и половина. Ако смятам и котелното, то отоплявам 55+14 квадрата. В къщата намалих главите на Еко- 17 градуса, като за 25 часа не поискаха топлина, при стартова 22 градуса. Работи само лирата в банята, а от как сложих умен термостат в детската, имам наблюдения и там. Температурата си седи на 18 градуса, при спряно отопление. Три вътрешни стени!!! Та, ето че реално топля и още едно помещение, донякъде.
Момци, времето е топло. Нека застуди, после още ден- два да минат и като се убие температурната инерция, пак ши си ги перим пелетченцата.
morfei1 - специалист
Сряда 7 / 0C
Четвъртък 4 /-3C
Петък 8 / -4C
Събота 2 / -11C
Неделя 5 / -6C
Понеделник 8 / -1C

Предлагам другият Вторник пак да си направим сверка :-D
mitkomaca - специалист
От два месеца и аз съм с пелетна горелка на камина с водна риза, горелката е от типа Пелетрон и топля 55 квадрата с два радиатора по 2 киловата а кухнята се топли от самата камина, горелката мия прави мой познат 8/8 санта е размера и гори около и по малко на час, нямаме изолация и прозорците са с единично стъкло, във стаите с радиаторите температурата е около 25-26 градуса при температура на водата 50°, допълнително изрязах и сложих вратичка на камината за слагане на дърва когато е изгаснала горелката за по-бързо затопляне, 5 метра кюнци и на входа на комина на пелети ми държи между 100°-150° като бутна някое дърво за бързо сгряване ударя и на 250° на комина и водата отива на 90°, миналата година изгорихме 10 кубика дърва и 3 тона въглища ( лигнитни ) сега с чувал и половина мие перфектно топло и равномерно гори като не включвам хамалуването с дървата плюс пепеляк и сажди, аз съм близо до Драгоман а тука си е голям студ. Спореха някои хора, че на пелети ще е мн съпо ама мене мие добре спестявам си хамалуването и може дасе каже мие и по-икономично миналата зима 1500 ми излезе а сега до тук съм опукал тон и малко пелети и някое и друго дърво и за 6 лева се топлим на ден
pechkata - специалист
вт фев 04, 2020 8:24 amiarnaudov написа:


Как е възможно 1 чувал на ден. Това за мен е по-скоро мечта... :?
Остави ги тези дето топлят едиси толкова квадрата и им гори по едиси толкова на ден - бля бля...
Тези които горят по малко си спират кранчето в тези стаи които не обитават и после се тупат по гърдите - аз харча толкоз бля бля...
Когато има горене има и разход - няма огън без пушек...
mitkomaca - специалист
съб фев 08, 2020 9:03 ampechkata написа:
вт фев 04, 2020 8:24 amiarnaudov написа:


Как е възможно 1 чувал на ден. Това за мен е по-скоро мечта... :?
Остави ги тези дето топлят едиси толкова квадрата и им гори по едиси толкова на ден - бля бля...
Тези които горят по малко си спират кранчето в тези стаи които не обитават и после се тупат по гърдите - аз харча толкоз бля бля...
Когато има горене има и разход - няма огън без пушек...
От пелетите няма пушък само мараня излиза през комина

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: