Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
Tzinata написа:
А с празните чувалчета какво правиш забрави да кажеш. :-D
Е за това нямам решение, ти какво правиш с твоите подскажи решение.
Tzinata - специалист
Е за това нямам решение, ти какво правиш с твоите подскажи решение.[/quote]

Честно казано и аз съм в дилема.Хем не ми се хвърлят,хем няма какво да ги правя.В теб ми беше надеждата да подскажеш решение.
gnt69 - майстор
Tzinata написа:
Честно казано и аз съм в дилема.Хем не ми се хвърлят,хем няма какво да ги правя.В теб ми беше надеждата да подскажеш решение.
Повечето ги изхвърлям. Само 20 ползвам ходя и си ги пълня със птича тор за оранжерията.
Прикачен файл:
20180106_121115.jpg
А тая година още 30 тина използвах по Никулден. По риба в чувал, малко им се подаваха опашките ама като няма по големи чували.
Така че ако ходиш за риба можеш да ги използваш.
Прикачен файл:
20171203_114035.jpg
Прикачен файл:
20171203_113537.jpg
Последна промяна от gnt69 на чет яну 18, 2018 8:52 am, променено общо 1 път.
andy_forresite - майстор
Миналата година някой беше писал, че клиент хвърлял в бункера дървесните пелети както са си в найлонките и звънял на ... дали не беше филматори ... да се оплаче че горелката не ще да работи. Та да ви кажа, че и този вариант отпада.
У нас покрай бебишаната се ползват куп салфетки и кухненска хартия. Слагах ги в тези найлонови чувалчета и ги палех. Не знам колко е редно, но поне намалявам битовите отпадъци. Ходил съм на мястото за извозване на боклуците. На много места нещо гореше, пушеше и смърдеше много. Живея на улица с къщи от едната страна, отсреща е обработваема земя, в момента изорана. Няма дървета или нещо да се подпали или да е застрашено.
шоп - майстор
gnt69 написа:
andy_forresite написа:
В случая 10 куб м дърва струват 850 лв с рязането. За тези пари могат да се купят 2.5 тона пелети. 8750 kwh - 9,7 стотинки за kwh.
При дървата реално са около 5,5 стотинки.
По принцип ние пелетаджиите имаме навика да слагаме топлоизолация каквато при дръвцата е била на ниво добри намерения...
Е да де ама с дървата е гьотерджийска работа. При пелетите имаме контрол на температурата, няма много се стопли отвори да проветрим, няма сложи на печката че студено пък като отвориш тя изпушила, ма хайде да проветрим. С пелетите е точно и ясно. Аз затова казвам че на пелети е по евтино.
Всеки случай е индивидуален.

В общият случай с пелети е 1.5 до 2 пъти по-скъпо от колкото на дърва и/ или въглища.
Горното го пиша от преки впечатления. Доста приятели и познати харчещи по 6-8 тона въглища, не могат да се огреят с 10-12 тона пелети за отоплителен сезон.

Разбира се има и изключения: хора, които държат 19-20 градуса и според мен мръзнат, но иконосват.

Който си мисли, че на дърва и/или на въглища не може да се контролира температурата и това води до преразход-много се лъже.

Всеки руски, руски, турски чугунен котел може да изкара КПД над 80-85% при номинална мощност. За целта трябва буфер.

Имам познат, който отоплява 4 етажа х 300м2 с 40м3 дърва. Сухи, купува ги предишният сезон. Котела му е пиролизен. Има буфер 3000л. Температурата у тях не пада под 25 градуса. Температурата се контролира точно според зададеното.

Равносметката му за миналогодишният ( 2016-17) дълъг и тегав отоплителен сезон е 50м3 ( 1 тир ) х 70 лв = 3500лв Изгорил е 40м3

10м3 остават за тази година.

:? :? :? Питам се аз, как с пелети ще отоплявам за 2800 лв 1200м2 и вътрешна температъра над 25 градуса?
Къщата няма никаква изоляция. Тухла 4ка + мазилки и ПВЦ дограма.

П.П. За мен с пиролизен котел и автоматизация е най-евтино. Може би по-евтино и от ТП вода/вода.
Svezar - специалист
След постовете в автофорумите "Колко газ ви горят колите" в теми като тази чета най-големите вицове :lol:
gnt69 - майстор
шоп написа:
Който си мисли, че на дърва и/или на въглища не може да се контролира температурата и това води до преразход-много се лъже.
Всеки руски, руски, турски чугунен котел може да изкара КПД над 80-85% при номинална мощност. За целта трябва буфер.
Масово хората са сложили по един чугуняк, палят вечер претоплят къщата до 30+ градуса за да може да е топло и на другия ден. На другата вечер отново същата процедура.
шоп написа:
П.П. За мен с пиролизен котел и автоматизация е най-евтино. Може би по-евтино и от ТП вода/вода.

Беше по евтино като дървата бяха по 40-50 лева. Ама всекидневен ангажимент. Имал съм пиролизен котел с Буфер 1000 литра и съм го експлоатирал 8 години. Вечер като си лягаш мислиш за котела сложих ли дърва, сутрин като се събудиш пак мислиш за котела да отидеш да сложиш дърва. Тая работа не е работа. И ти се хвалеше преди 2 години че вземаш един самосвал дървени отпадъци по 7 лева ама не се топлиш за 50 лева на сезон, ами сложи термопомпи и всегоривна горелка на въглища защото го няма огняра.
Всички тук пишещите сме минали през дървата и знаем кое е хубаво и кое не.
Така че всеки да се топли както му е изгодно. На мен към днешна дата ми е изгодно на слънчогледови пелети и се топля на тях.
Иначе и аз се оглеждам за термопомпа ама в къщи няма вода да направя като твоята. Комшията монтира четири ТАКИВА изчакваме да мине сезона да видим отзивите и сметките, пък знаели се за новия сезон може и аз да се накича. :partyman:
bmahob - специалист
Снощи забравих таймера................. събуждам се крака ми усеща студ :-D гледам в спалнята термометъра показва 20гр/печката съм я угасил снощи в 23,00, отивам в хола 23гр. паля веднага/7,30/ до 09,00 направи 26-27гр в хола и 23гр в спалнята :-D истината е да изолирам по добре тавана това лято и с малко отоплителни часове да постигам уютна топлина :-D Но при тая пролетна зима изкарвам с по чувал на ден 11-12ч горене
plastkomfort - специалист
Чувалите стават за събиране на боклук. :-D
Dzvera - помощник
Добър Вечер на всички ! Грубо апартамента ни е 75 кв.м първи етаж, външен, сменени дограми, саниран по програма 10-12 см. изолация. Спрял съм се на Бърнит 13 кв. пелетна камина, 4-5 радиатора. Колко тона грубо ще ми струва за близо 6 месеца нормална зима ? Благодаря ви !

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: