Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Staio1 - специалист
Не става въпрос за непрекъснато горене, явно. Ако имат буфер и хубава изолация, съответно малки топлозагуби, времето за работа на горелката е 12 та дори и по-малко часа в денонощие. Това в съчетание със съответната автоматика, задвижки с управление по температурна крива на външна температура и стаен термостат в съчетание с термоглави, ставанаистина ефективна система. Поне така си мисля де.
andy_forresite - майстор
Лятото при 35 градуса палих пробно и изгорих едни 7-8 кг. Колко са ми топлозагубите :lol:
Значи на този етап, защото горелката наистина ти идва мощна, ще си по-добре със стаен термостат. С термоглави гори почти постоянно, а при мен постоянно с минавания на втора няколко пъти на ден. При всички случаи без да я спирам 30 кг няма да й стигнат.
Абе 200 квадрата... Може някъде и да са толкова, но кажи ми, ти би ли запалил горелката при 22 градуса вътре? Иначе може, както каза Staio1, при много добра изолация помещенията задържат топлината дълго време. При настроени 24 на стайния термостат и да пали пак на 22, е възможно с 15 кг да се изкара един ден при 0 навън. С термоглави също може. Например JoroY с котел Ла нордика екстрафлейм има точно 3 kw средна и е с термоглави. При всички случаи апартаментът му е от графа "принципно топли сгради". Явно се гаси и има някакво следене на стайната температура. Не знам, не мога да го обясня. Аз дори с един радиатор няма да падна на 3 kw :)
filmatoplo - майстор
Вчера пуснах котел Грейко и рб20 на къща дори не измазана ,топлозагубите 200 вата на квадрат .преди пуска в стаите беше 18 гр .към 14 ,00 запалих до 18 ,00 започна да стопля .Водата в котела 67-68 гр радиаторите парят но стените студени .колко ще е разхода - ще си покаже .етаж втори 90 квадрата .
Staio1 написа:
Не става въпрос за непрекъснато горене, явно. Ако имат буфер и хубава изолация, съответно малки топлозагуби, времето за работа на горелката е 12 та дори и по-малко часа в денонощие. Това в съчетание със съответната автоматика, задвижки с управление по температурна крива на външна температура и стаен термостат в съчетание с термоглави, ставанаистина ефективна система. Поне така си мисля де.
Нарисува ми системката.
Някои хора не могат да го осмислят.
Не ползвам само стайния. За система с буфер е излишен. Горелката я управлява контролер за буферен съд, вързан на мястото на стайния. Стайния е вързан на контролера на отоплителния кръг, който управлява трипътен мотор вентил и помпа. Избрал съм работа по температурна крива. Термоглави навсякъде. Нямам радиатор без такава.
Мнооооого съм доволен от избора си на система и не съжалявам за похарчените пари.
А разхода на пелети си зависи както от топлозагубите така и оптимално подбрана мощност на реактора и на отоплителните тела. Те пък се смятат според температурата на водата.....
Извода е, че за да не ни бърка много разхода в джоба, трябва да се чете много и да се мисли за възможно надграждане или разширение.
DimitarD - специалист
Палене ..... гасене.... припалване. Моята гори нонстоп. Разход през последните 3 дни е по 50кг 6мм слънчогледова люспа. Миналия сезон изгорих близо 7 тона. За този съм подготвил 8 тона.
Разхода зависи от външната температура.

Ако външните температури бяха като тези на снимката друго щяхте да пишете :)

Прикачен файл

yakutsk.jpg
filmatoplo - майстор
Миналата зима в студа брата гореше по 7 чувала на ден слънчогледови пелети .
Staio1 - специалист
Ама никой не спори с теб, колега. Тя топлата вода е измислена отдавна. Ние просто живеем в такива геогравски ширини, в които нямаме пари за безкомпромисна парна инсталация и ни се ще да таковаме дявола във въздуха. Всяка уважаваща себе си фирма производител на отоплителна система на твърдо гориво (дърва, пелети,кимур..), дадължава монтиране на буфер и съпътстващата го автоматика. Но ако трябва да го изградиш по този начин излиза солено и затова ние побългаряваме работите. Иначе за изолацията какво да спорим, ако имаш пари за пасивна къща ще ти е през фара -35 ли е навън, ами ще си кълвеш ракията на торещо и ще се топлиш с пръдня.
andy_forresite - майстор
Тези хватки са от полза само за топъл климат (мека зима) и сгради, къщи, апартаменти и други съборетини с висока енергийна ефективност при всякакви зими. За къщата от днес 90 квадрата, вкл за "моята", помага само стабилното зареждане с гориво на цена максимално близка до минималната :drinkers:
Това също някои хора ще откажат да го осмислят. Най-малкото им е излишно да го знаят. Но аз съм много доволен от моята измишльотина от тръби и котел с горелка. Готов съм на двубой при предоставен топломер с който и да е котел, с който и да е собственик. Ако ще котелът му и системата (само пелети, без хитрини като слънчева, земна, вятърна, боигаз, природен газ и тнда) са за 20000 евро, аз съм тук.
andy_forresite написа:
Тези хватки са от полза само за топъл климат (мека зима) и сгради, къщи, апартаменти и други съборетини с висока енергийна ефективност при всякакви зими. За къщата от днес 90 квадрата, вкл за "моята", помага само стабилното зареждане с гориво на цена максимално близка до минималната :drinkers:
Това също някои хора ще откажат да го осмислят. Най-малкото им е излишно да го знаят. Но аз съм много доволен от моята измишльотина от тръби и котел с горелка. Готов съм на двубой при предоставен топломер с който и да е котел, с който и да е собственик. Ако ще котелът му и системата (само пелети, без хитрини като слънчева, земна, вятърна, боигаз, природен газ и тнда) са за 20000 евро, аз съм тук.
Анди, ко ти стана бре, беше казал, че не пиеш?! Отде тая агресия?
Понеже няма как да се осъществи двубоя, щото примерно аз пък съм тука, как ще обясниш твоята роля в повдигането на КПД на системата.
Така би бил полезен и в духът на ''Направи си сам''.
DimitarD - специалист
Staio1, не споря с никого. Помисли малко върху прикачената снимка, разхода се влияе основно от температурната разлика вън/вътре, при разлика над 40 градуса, разхода е огромен.
Аз си водя подробни статистики вече трети сезон. За 2015/2016 имах разход 5414кг, сезон 2016/2017 - 6895кг, като съм отоплявал една и съща квадратура, котел и гориво едно и също. Мога да ти споделя че очаквам тази зима да е по-студена от предната :)

Прикачен файл

statistic.jpg

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: