Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Svezar - специалист
чет дек 13, 2018 1:49 pmburner написа:
Получава се на практика, че при средна изолация 13 киловата съм ги намалил да пада по едно пелетче на 10 сек и това при Т сутринта минус един,
Запали една свещ вътре в тази камина чудо и си готов,пък като стане баня и от свещта отваряй малко прозорците :mrgreen: Сега сериозно,думите "стаен термостат" говорят ли ти нещо ?
kalin72 - майстор
чет дек 13, 2018 1:49 pmburner написа:
Някой би ли ми обяснил, след като в котела е 65 градуса, а на мен в радиаторите ми трябват 45, откъде ще направя да е така с този трипътен кран? Защото сега камината ми държи 44-45 градуса и вътре става все по-топло. Получава се на практика, че при средна изолация 13 киловата съм ги намалил да пада по едно пелетче на 10 сек и това при Т сутринта минус един, а сега плюс 3. Излиза, че при плюс 10 гр не мога да използвам камината. Както и правя де и карам на климатици. Трябваше да си сложа термопомпа - водна или въздушна...
Това ако е сериозно питане, язък ти за членството в тоя форум :mrgreen:
Както и да е...по-долу е казано какво ти е нужно. Стаен термостат+смесителен винтил.
Последна промяна от kalin72 на чет дек 13, 2018 3:27 pm, променено общо 1 път.
burner - специалист
И какво ще ми помогне стайния термостат? Единственият изход е камината да работи в on/off режим с разумен хистерезис. Не, няма да се занимавам с нея, при високи температури ще включвам климатиците. И без това нощем карам с тях.
Не съм се занимавал с парни инсталации и затова попитах за вентила. Благодаря на шоп, който ми разясни нещата. Ако може, нека някой ми разясни, как стайния термостат ще помогне?
kalin72 - майстор
Допълних си предното мнение, нещо не се получи от първия път.
Температурата на котела ми е винаги над 65 градуса - стига до 68-69. Посредством смесител, който се управлява от електроника, която пък следи външната температура, се пуска толкова гореща вода по радиаторите, колкото е нужна, за да поддържам 23-24.5 градуса по стаите. Стайния термостат следи, като стане на колкото е настроен, спира горелката. И понеже имам сравнително добра изолация, може и да не я запали часове наред - например гасне в 23:50 при 24-24.5 градуса по стаите, и пали в 5:30 при 22 градуса по стаите, като на втория етаж е дори 23. Само в най-студените дни може да гори, без да гасне, говоря за през нощта.
Та, смесителя се грижи точно за това - да пуска толкова гореша вода по радиаторите, колкото е необходимо.
Затова и се нарича отоплителна система - щото всички елементи са взаимосвързани, и работят, за да направят температурата в къщи приятна за живеене :)
burner - специалист
Благодаря за обяснението. Ще помисля. Но при мен етажът е само 65 кв м и при топло време трудно ще постигна непрекъснато горене. Ще опитам, но май смесено отопление е по-добре за мен.
Валтер Желязков - специалист
burner, ето една примерна схема на трипътен смесителен вентил за контрол на температурата към радиаторите.
Първоначално може да се сложи само вентила и да се регулира ръчно, след време може да се добави и задвижка с контрол по външна температура.

Прикачен файл

схема-трипътен-монтаж.png
схема-трипътен-монтаж.png (30.19 KиБ) Видяна 1332 пъти
Mizzo - помощник
чет дек 13, 2018 1:56 pmшоп написа:
чет дек 13, 2018 1:49 pmburner написа:
Някой би ли ми обяснил, след като в котела е 65 градуса, а на мен в радиаторите ми трябват 45, откъде ще направя да е така с този трипътен кран?
Кой кран? Няма кран.

Бъркате трипътния антикондензен термосмесителен вентил, която единствена цел е да няма конденз в камината или котела със смесителен вентил.

Това са два отделни и различни елемента в една ОС
чет дек 13, 2018 1:49 pmburner написа:
Трябваше да си сложа термопомпа - водна или въздушна...
Ако сте имали възможност за ТП вода-вода и не сте я сложили си е за ядове.
Въздухарките са се едни климатици с по-лош КОП.
Да, това е антикондензен смесителен вентил очевидно настроен от производителя на 45градуса. Той не се настройва, а така си идва. Очевидно е измислен за да удължава живота на камината/котела като предотвратява създаването на конденз и съответно износване, ръжда и т.н.
Svezar - специалист
Как щял да помогне стайния термостат !? Не очаквах че някога ще отговарям на такъв въпрос но да опитам с прост пример. Казваш че имаш изолация и става много топло,в такъв случай стайния термостат ще изключи камината при избраните от теб градуси и следващото включване /в зависимост от настройката му и външните температури/ може да е след час,два,три....и така хем не хабиш гориво,хем не се потиш :idea: Или държиш огъня никога да не гасне и температурата в къщата да е една и съща....това вече не знам как се постига :?
Mizzo - помощник
чет дек 13, 2018 5:10 pmSvezar написа:
Как щял да помогне стайния термостат !? Не очаквах че някога ще отговарям на такъв въпрос но да опитам с прост пример. Казваш че имаш изолация и става много топло,в такъв случай стайния термостат ще изключи камината при избраните от теб градуси и следващото включване /в зависимост от настройката му и външните температури/ може да е след час,два,три....и така хем не хабиш гориво,хем не се потиш :idea: Или държиш огъня никога да не гасне и температурата в къщата да е една и съща....това вече не знам как се постига :?
Това което казах е, че някак си съм постигнал баланс, дори и без стаен термостат. Също споменах, че има вграден термостат в дистанционното на камината ама явно мери грешно, понеже показва 19градуса при положение че имам аквариум 100литра и запознатите знаят, че водата в аквариума приема тази на въздуха, а термометъра вътре в аквариума показва 26градуса. Та как така ще е 19 според този на камината а пък водата на рибоците е 26 и вътре не се стои от жега и даже се проверява за да е по комфортно. Купих досега 3 стайни термометъра да проверявам температурата. И трите показаха различно с огромни разлики. Не съм се скъпи, купувах скъпи термометри. Накрая се ядосах и ги изхвърли всичките. Та да питам каква е гаранцията, че стайния термостат мери точно и подава каквото е, при положение че са по 140лв май не си струва риска, а? А пък аз мога и на ръчно да си регулирам системата и макар и да се отдаде повече топлина повече понякога тя отива в стените, изолацията не позволява повечето да иде навън, пък ако се наложи да се проветри си е и полезно. Въпреки това ще помоля от по знаещите какъв стаен термостат бих могъл да сложа, къде, в кое помещение, и да не е много скъп. Както в рекламата с килима и да понася на бухалки хихихи
burner - специалист
Или държиш огъня никога да не гасне и температурата в къщата да е една и съща.

==========================================================
Точно това се стремя да постигна. Защото е едно котел някъде в мазето да се пали и гаси когато му дойде времето, и камина в стаята в която стоиш, да фучи с големи обороти при палене и гасене.
И направо съм го постигнал, след като докарах нещата дотам, че със 70-80 градуса температура на изходящите газове и разход 700-800 гр на час да имам в момента 23,5 градуса в стаята при Т на водата 43 гр . И не ми пука за конденза ( който изобщо не открих при сезонното почистване на камината, кюнците и комина), защото и да се пробие труднопочистваемият Бърнит, с удоволствие ще се отърва от него.
Mizzo, много истини си написал.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: