Най - вълнуващия въпрос зимно време.
gnt69 - майстор
kalin72 написа:
Ако не те притеснява факта, че дървата ще горят неравномерно - няма автоматичен режим - става.
Аз съм на пелети вече втора година, и оценявам голямата полза от тях - автоматизирането на горивния процес.
Като пари ми излиза по-скъпо - 20 м3 дърва за 1500-1600 лева срещу 6 тона пелети за 2100 лева. И чистенето при пелетите е в пъти по-малко.
Ако беше със слънчогледови щеше да е по евтино от дървата. При нас дървата есента бяха 180 лева тон, 60-70 влажност или 2Kw/кг. А пелетите дървестните по 300-330 ама 4.5Kw/кг. Къде е по евтиното аз поне не го виждам.
andy_forresite - майстор
stridata, ти според мен си се навил приемайки 60% оскъпяване. Вече си доволен, а когато процентите се окажат 35-40, ще си още по-доволен. Разочарованието не наднича зад ъгъла :yawinkle:

Разход на пелети от събота при напълването на бункера до капачката - 6 лева и 72 стотинки на ден, нон-стоп. Тази нощ беше -9, а през деня +1.
stridata - специалист
andy_forresite написа:
stridata, ти според мен си се навил приемайки 60% оскъпяване. Вече си доволен, а когато процентите се окажат 35-40, ще си още по-доволен. Разочарованието не наднича зад ъгъла :yawinkle:

Разход на пелети от събота при напълването на бункера до капачката - 6 лева и 72 стотинки на ден, нон-стоп. Тази нощ беше -9, а през деня +1.
Хахахаха.Много си близо до истината. Благодаря за мненията!
kalin72 - майстор
Колко пари са качествените слънчогледови пелети, на 15 кг торби? Аз взимам иглолистни на 330 лв за тон, с включен транспорт.
gnt69 - майстор
kalin72 написа:
Колко пари са качествените слънчогледови пелети, на 15 кг торби? Аз взимам иглолистни на 330 лв за тон, с включен транспорт.
220 лева в торби по 70 на палет фолирани с палета. От три тона се топля а със трите палета опичам едно агне за Гергьовден, с фолиото зазимявам шахтата на водата. :partyman:
Tzinata - специалист
220 лева в торби по 70 на палет фолирани с палета. От три тона се топля а със трите палета опичам едно агне за Гергьовден, с фолиото зазимявам шахтата на водата. :partyman:[/quote]
А с празните чувалчета какво правиш забрави да кажеш. :-D
gnt69 - майстор
Tzinata написа:
А с празните чувалчета какво правиш забрави да кажеш. :-D
Е за това нямам решение, ти какво правиш с твоите подскажи решение.
Tzinata - специалист
Е за това нямам решение, ти какво правиш с твоите подскажи решение.[/quote]

Честно казано и аз съм в дилема.Хем не ми се хвърлят,хем няма какво да ги правя.В теб ми беше надеждата да подскажеш решение.
gnt69 - майстор
Tzinata написа:
Честно казано и аз съм в дилема.Хем не ми се хвърлят,хем няма какво да ги правя.В теб ми беше надеждата да подскажеш решение.
Повечето ги изхвърлям. Само 20 ползвам ходя и си ги пълня със птича тор за оранжерията.
Прикачен файл:
20180106_121115.jpg
А тая година още 30 тина използвах по Никулден. По риба в чувал, малко им се подаваха опашките ама като няма по големи чували.
Така че ако ходиш за риба можеш да ги използваш.
Прикачен файл:
20171203_114035.jpg
Прикачен файл:
20171203_113537.jpg
Последна промяна от gnt69 на чет яну 18, 2018 8:52 am, променено общо 1 път.
andy_forresite - майстор
Миналата година някой беше писал, че клиент хвърлял в бункера дървесните пелети както са си в найлонките и звънял на ... дали не беше филматори ... да се оплаче че горелката не ще да работи. Та да ви кажа, че и този вариант отпада.
У нас покрай бебишаната се ползват куп салфетки и кухненска хартия. Слагах ги в тези найлонови чувалчета и ги палех. Не знам колко е редно, но поне намалявам битовите отпадъци. Ходил съм на мястото за извозване на боклуците. На много места нещо гореше, пушеше и смърдеше много. Живея на улица с къщи от едната страна, отсреща е обработваема земя, в момента изорана. Няма дървета или нещо да се подпали или да е застрашено.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: