Най - вълнуващия въпрос зимно време.
filmatoplo - майстор
И топло да е може би котела под 10 киловата не може да свали .
andy_forresite - майстор
Взех данните от сайта на овиклима. Хем работи 15-30 kw, хем минималният разход е даден като 1,8 кг :rolleyes: Сигурно може да се направи на 1,8, но тогава ще е 8-9 kw, а не 15. Защото сега минималният идва на 3 кг на час, а той работи на около 2 кг. Значи или е намален, или гасне и пали, гасне и пали...
raicho_m - помощник
Има разминаване значи в информацията по сайтовете и ръководството на котела - минималната му мощност е 7.2kW според ръководството и, като си достигне зададената температура на водата, която е 65% в моят случай влиза в модулация и мощността му пада под 7kW. Не се пали и гаси. Разход при 7.2 киловата по ръководство 1.65 кг/час. Значи 40 кг/денонощие при минимална мощност. Може би си е ок знам ли?
filmatoplo - майстор
По принцип е така ,друг е въпроса колко задържа сградата топлина и колко мощност и трябва да покрива топлозагубите,следва да има и контрол който няма да позволява излишно претопляне ,или с други думи ако през денонощието успява да работи по малко от 24 часа си на файда ,ако ли това е необходимо вече знаеш колко гори за 2 х80 .имаш ли стаен термостат.
raicho_m - помощник
Здравейте,

Няма стаен термостат само термо глави. Вчера например го изгасих в 2ч през ноща понеже взе да ми става доста топло (около 23 градуса) а другите си бяха легнали и днес сутринта в стаята ми беше около 20 градуса, като това е една от по-студените стаи в къщата но и времето е доста меко. Иначе за стайният термостат аз се чудех дали има смисъл от него щом има термо глави или ще има полза само в преходно време, като сега?
Последна промяна от raicho_m на пон ное 13, 2017 2:20 pm, променено общо 1 път.
шоп - майстор
raicho_m написа:
Значи 40 кг/денонощие при минимална мощност. Може би си е ок знам ли?
Ами въпрос на гледна точка. За някои потребители 40кг х 40ст/кг=16лв/денонощие е Ок
за други супер висок разход.

Всеки може да сметне 16лв х 30 дни=480лв/месец на минимална мощност!

Въпроса е, че в тези дни температурите са между 0 и +15

Въпроса е какъв ще е разхода, когато средните температури са трайнно под 0та и имаме пикове от -20 до -25 градуса?!
raicho_m - помощник
шоп написа:
raicho_m написа:
Значи 40 кг/денонощие при минимална мощност. Може би си е ок знам ли?
Ами въпрос на гледна точка. За някои потребители 40кг х 40ст/кг=16лв/денонощие е Ок
за други супер висок разход.

Всеки може да сметне 16лв х 30 дни=480лв/месец на минимална мощност!

Въпроса е, че в тези дни температурите са между 0 и +15

Въпроса е какъв ще е разхода, когато средните температури са трайнно под 0та и имаме пикове от -20 до -25 градуса?!
Да и на мен ми е интересно, като стане студено ще пиша пак :) Но в момента няма смисъл просто да се държи пуснаот нон стоп много е топло навън а и котела ми се вижда голям за 2x80 кв. къща. Имаме познати наблизо в къща 2x100 кв. без изолация никаква с Грейко 30кв. и котел Бош със стаен термостат и горят по 8-9 тона на зима обаче в тях държат много топло и парното не се спира изобщо до пролетта. Предполагам, че и при нас разхода ще е нещо подобно. Аз лично се надявах да минем с 6 тона ама вече почва да ме съмнява но ще си каже на края на зимата.
raicho_m - помощник
andy_forresite написа:
Все по-често го оставям от 07:30 до 23:30 ч. Това са 16 часа. На 10-ти го пусках два пъти и днес го запалих преди 1 час, иначе 16 часа изместо всеки ден, при които разходът идва на 3,60 лева на ден, включително топлата вОдъ.

Това котле Термонова е с диапазон 15-30 kw. Минималният му разход 1,8 кг/час. Не знам какво прави като си загрее водата. Изчаква с поддържане на жар или мижаво огънче, или направо си гасне и пали пак. Вторият вариант не е добър нито за разхода, нито за запалката. Със сигурност с тези 15 киловата идва момента на достигане на температурата, която му е зададена и то няколко пъти на ден. Не е добре и това че е само 40 литра пък е 30 kw. Водната му риза е малка за тази мощност. С 80-100 литра щеше да е по-инертен. Задавай поне 65° на водата че с по-малко ще пада още по-голямо гасене и палене. А може би може да се намали малко минималната. Че и максималната също. Ако може да се направи 8-18 kw ще е най-добре.
Ами мощноста може да се остави на автоматично или да се нагласи ръчно на степен от 1 до 6. И аз така мислех, че ще е добре ако го намаля на 3 примерно, което отговаря грубо на 16kW вероятно и ще стане 7-16kW. Иначе водата е на 65° нагласена. Вентилатора е сложен на -1 и май може още да се намали. Отделно има корекция на пълненето с пелети от -5 до +5 в момента е на 0.
шоп - майстор
raicho_m написа:
Да и на мен ми е интересно, като стане студено ще пиша пак :)

Имам наблюдения върху над 15 обекта с отопляма площ около 180-200м2 с ПВЦ дограма и изолация 5 см стиропор в софийско.

Разхода за отоплителен сезон е около 8-10 тона дървесни пелети. Като при 8 тона сезонен разход имаме супер икономия и без да се лъжем мръзнене при темперартури в помещенията 19-21 градуса.

При 10 тона разход за отоплителен сезон температурите в помещенията са около 21-23
И 12 тона разход за отоплителен сезон при температура в помещенията 22-24 градуса.

Цитираните по-горе от мен разходи са при 100% изгорели пелети ( няма недоизгорели пелети в пепелника) и приемлива температура на димогазовете от порядъка 90-130 градуса.

Дано съм бил полезен!

П.П. За пореден път ще напиша, че отоплението с пелети не е евтино, не е мързеливо, не е и чисто!
emilvelkov73 - специалист
Здравейте и от мен,
не знам дали туке мястото,но ще попитам.
Чета,че димните газове са до около 150 градуса,
а при мен достигат 350.
Котел солитеч с горелка фероли с управление натурела.
Та колкото и да е зле този котел,тази разлика ми се вижда доста стресираща.
Питането ми е следното:
За Пловдив има ли някой с газ анализатор да направим тестове,
колко струва това удоволствие?
Ако има някой,нека ми пише на лични да се разберем.
Благодаря предварително.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: