Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
andy_forresite написа:
И какво разправят за термопоНпите вода/вода и земя/вода? Чакайте да видя колко би ми струвало да се грея с таквоз нящо... Грубо 20 кг пелети х 3 квч реални са 60 квч на ден. Колко ще му струва? Сега ми е 3,50-3,60 за ден.
Ами ако ми кажеш на каква тарифа си ще сметнем. Има еднотарифна, двутарифна, дори и тритарифна ел. енергия.

При мен е двутарифна 23 ст/дневна и 11ст с нощна ( от 22 до 06 часа зимата) КОПа на ТП вода/вода е 4 и над 5. според зависи от желаната температура в ОИ.
gnt69 - майстор
шоп написа:
И мен ми минаха такива мисли в главата преди години.
От тази година имам самоделна Термопомпа вода/вода 30 киловата. Ще пиша за разултата накрая на отоплителният сезон.

Засега съм супер доволен и изобщо не включвам горелката дори и на дневна ел. енергия.

П.П. ТП ми излезе точно 3000 лева:-) Нали форума е направи си сам?
И на мене са ми минавали такива мисли за термопомпа ама вода няма живея на баира, и за въздух вода не ми е подходящо, навсякъде съм с радиатори нямам подово нямам и конвектори. Газта е на 200 метра ама не обичам монополистите.
Така че засега на пелети, докато не излезе нещо ново и по изгодно да дадем шанс на Грейкото да се избие трета зима почваме вече. :partyman:
andy_forresite - майстор
Имам геран, но не знам какво трябва да може той и дали ще го може. Имаше нещо за дебита. Двойнотарифни електромери за монофазния и трифазния ток. Значи да предположа във връзка с горните 60 квч и СОР=4 - ще изгори 15 kwh ел. енергия на цена 0,22 лв, което прави 3,30 лева.
А, и аз няма как да сложа подово. То има, ама трябва да къртя паркет, дюшемета... кухнята трапезария отпада в частта за трапезарията - теракот с подово на ток, което естествено не съм пускал от не помня колко години. Помня че беше готино и лежах на пода докато гледам ТВ.
Ще ми трябват едни 50 градуса на водата :? а зимата с котела. Тоест купувам 2-3 т пелети, маам с ТП и кат доде Сибир, сипвам пелети. Ако нямам агрегат (а аз нямам), пак сипвам пелети.
Един комшия си поръча правена ТП вода/вода с буфер 1500 литра, подово знам че е наслагал. Ще взема да му ида на гости аз :drinkers:
шоп - майстор
andy_forresite написа:
Значи да предположа във връзка с горните 60 квч и СОР=4 - ще изгори 15 kwh ел. енергия на цена 0,22 лв, което прави 3,30 лева.

В общи линии е така. Разхода може и да е по-малък заради това, че 1/3 от времето ел. енергията ще е с 1/2 по-евтина. Нощно време е и по-студено и ТП работи повече. Но като цяло сметката е такава. И най-важното. НИКАКВА хамалогия и мръсотия. Няма склад за пелети, няма мъкнене чистене, прах и пепел.

Големият минус е, че трябва алтернативно отопление в случай на липса на ел. енергия.
andy_forresite - майстор
Ако хората масово оставят печките и минат на ТП енергийната ни система ще коленчи. Ти имаш алтернативно отопление. Даже две алтернативни :) А при мен ако няма ток 1-2 дни при -15-20 градуса, или трябва да източа системата заедно с котела, или да го уча да гори дърва ... временно колкото да не замръзне водата, защото няма откъде да ги мятам без да падне жарава навън като отворя вратата :) Някой ден може и да се модернизирам. Не за друго, а защото сам да принасям тонове пелети е умирачка. Купих на три пъти по малко. Два пъти викнах майка ми да помогне и двата пъти контузия :sad: Веднъж крак, сега пък ръка... А не е кой знае какво на 3 пъти по 1500-700 кила, но да не е сам човек.
kuuuuuul - майстор
Ако някой се интересува от сравнение с ТП тук може да види детайлния ми разход за миналия сезон. viewtopic.php?f=23&t=40532&start=130 От този сезон имам и котел грейко 20кв (трети вид отопление) в момента при тестовете харчи около 3 пъти повече от ТП-та (въздух-вода).
filmatoplo - майстор
Не думай и ТП ли ще монтирам .
LazarGanev - "Велик майстор"
kuuuuuul написа:
Ако някой се интересува от сравнение с ТП тук може да види детайлния ми разход за миналия сезон. viewtopic.php?f=23&t=40532&start=130 От този сезон имам и котел грейко 20кв (трети вид отопление) в момента при тестовете харчи около 3 пъти повече от ТП-та (въздух-вода).
kuuuuuul, не знам какви тестове правиш и с какви пелети, но и аз правя тестове :wink: . При пролетните тестове резултатът беше категорично в полза на слънчогледовите пелети и то почти двойно по-евтино от ТП. Сега в това топло време отново съм съм с ТП и ми харчи средно 33 кВтч/ден или 6,60лв за 100+50=150м2, което ме удовлетворява, но със сл. пелети за толкова пари карам в много по-студени дни. Комфортът е същия, защото съм с подово, а баща ми е с преоразмерени радиатори. Брат ми засега не се включва с неговите 100м2, припалва камината вечер. Алтернативата ми при спиране на тока е агрегат, който съм купил преди 2 години, но все още не съм пробвал. Имам желание да монтирам и газова камина на пропан-бутан като още една алтернатива. Дървата и въглищата не ме кефят, въпреки, че котелът ми е комбиниран - пак му трябва ток за помпите, които са 5 броя. То ако ще паля агрегата заради помпите, по-добре да си карам на пелети, вместо да ръгам дърва на 2-3 часа
kuuuuuul - майстор
Лазаре прав си че всичко зависи от цената на пелетите.Моите са букови и ми излязоха 34ст/кг с транспорта.Не съм правил кой знае какви продължителни тестове но пел.котел харчи 2кг/ч =68ст и му трябват часове за да стигне 35гр на връщащата се вода(30мин докато се включи цирк.помпа).ТП пусната от студено при същите условия достига тези гр. за около 20мин разхода и в момента е 1 - 1.2кв/ч като през деня я намалявам а през нощта увеличавам зададената тем. заради нощната тарифа която е важен фактор при сметките.При малко по студените дни разхода ми беше 21ст/ч.При студено време мах. ми разход е бил до 2,5кв/ч Всяко отопление има своите + и - поради което комбинацията от два вида помага за оптимални сметки.
andy_forresite - майстор
Готин, мисля че тези 30 мин. докато се включи помпата ги сравняваш неправилно с ТП. Доколкото разбирам това е времето от натискане на бутоните за стартиране процедурата по запалване. При горелката имаш 20 сек продухване, след това 1 мин зареждане, след това 3 минути запалва пелетите (дотук има над 4 мин), след това още 3 мин докато се запали огъня. Стават около 8 минути най-малко докато започне да отдава топлина към ВР.
А ТП какво прави - тръгва след броени секунди да работи. Отделно тя грее много по-малко вода. Оптималното сравняване е левове/ден при сходни условия, което ти можеш да правиш и да споделяш с нас.
Тази сутрин запалих при 37°С на водата в казана. На 24-тата минута от натискане на копчетата за да "тръгне" системата (грейко) топлинката пристигаше по радиаторите. 20 кг/ден х 0,18 ст = 3,60. Дървесните пелети сега са ми 400 лева. Да си ги държат. Няма сметка с тях.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: