Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Svezar - специалист
Не ги хвалете много тези слънчогледови пелети,че ще се изхитрят и други да горят от тях и производителите ще им вдигнат цената:) И без това се чудя как още са толкова евтини, щом според ползвателите им са поне толкова добри в топленето колкото и дървесните,а суровината за производството им е ограничено количество !?
joroY - напреднал
Извинете ме за невежеството , но климатика не е ли вид термо помпа ... примерно въздух - въздух :?
шоп - майстор
joroY написа:
Извинете ме за невежеството , но климатика не е ли вид термо помпа ... примерно въздух - въздух :?
TП e разбира се
хладилника също е ТП
Последна промяна от шоп на вт ное 14, 2017 1:22 pm, променено общо 1 път.
joroY - напреднал
В такъв случай не съжалявам че не съм се насочил към ТП а и в къщи при температура под 26 градуса жената започва да гледа лошо :-D
Отоплявам се с климатици от 15 години сметките за ток никак не са били малки , особено при съчетание на минусови температури и честите мъгли при нас .А и при -10 ми се струва че колкото ток харчи толкова и топли ,а точно тогава ти трябва най много отопление .
Сега ще видим и с пелетите как е .... важното е да е топло :-D
шоп - майстор
joroY написа:
В такъв случай не съжалявам че не съм се насочил към ТП а и в къщи при температура под 26 градуса жената започва да гледа лошо :-D
Отоплявам се с климатици от 15 години сметките за ток никак не са били малки , особено при съчетание на минусови температури и честите мъгли при нас .А и при -10 ми се струва че колкото ток харчи толкова и топли ,а точно тогава ти трябва най много отопление .
Сега ще видим и с пелетите как е .... важното е да е топло :-D

@joroY, мога да получа обвинения, че всичко написано не е по темата разход на пелети, но според мен е важно.

За мен единствената рентабилна ТП е вода/вода. Донякаде и земя/вода, но с много условности. Само тогава имаме стабилна работа без значение външна температура и влажност на въздуха

ТП въздух/въздух ( климатика) е силно зависим от външните температури.
ТП въздух/вода е със същия минус като въздух/въздух, но е с по-лоши показатели от климатика заради наличието на топлообменна фреон-вода.

От един руски форум научих, че за евтино и безпроблемно отопление трябва да имаме минимален на брой топлообменници и движещи се части.
joroY - напреднал
шоп , напълно съм съгласен с това което написа
andy_forresite - майстор
Svezar написа:
Не ги хвалете много тези слънчогледови пелети,че ще се изхитрят и други да горят от тях и производителите ще им вдигнат цената:) И без това се чудя как още са толкова евтини, щом според ползвателите им са поне толкова добри в топленето колкото и дървесните,а суровината за производството им е ограничено количество !?
Всеки не може да ги гори. В България годишно се произвеждат около 2 000 000 000 кг (два милиарда килограма) слънчоглед. Не знам колко е обелката от това число. Големите производители с десетки хиляди декари слънчоглед изнасят за чужбина белено семе и от обелката се правят пелети. Принципно това е отпадък и цената за този преработен отпадък е средно 200 лева за тон. Така че човек купува отпадък и не може да очаква голямото качество и безпроблемност в горенето. Колкото и да се хвалят съфорумци че ги горят безгрижно, това е вярно само в малка част от случаите. С дървесни пелети със старата система можех да не гася по един месец, а сега се налага да се намесвам 2-3 пъти на ден. Но за мен цената на горивото е по-важна от КПД-то. Като онзи човек с горивото на цена 4,1 стотинки за килограм ... ми много важно ако системата е с 50% ефективност. Не казвам че е толкова. Или, другата крайност, дървесни пелети по 400 лева/т и КПД 85%. Е, и? Кой е пО на далавера :wink:
filmatoplo - майстор
Абе има доста калорични ,сега брата ползва едни направо 6 точки ,слънчогледови 6 мм пакетирани - гладки чисти без прашинка ,горят супер и пепелта е по малко сравнена с други слънчогледови .За 8 мм не коментирам тях не ги харесвам ,скоро клиент се оплаква че губи дозата както работи шнека ,над 45 градуса наклон не ги качва добре .
andy_forresite - майстор
Понякога губи дозата на първа. Тоест ту сипе малко, ту много. Сипва като за втора степен. На втора и трета не я губи. Лошото на осмиците е че малкия шнек понякога "чупи орехи" като закачи някой пелет.
Сега съм с 6 мм, къси, ситни, с прах. Докарах 1500 кг. Трите скъсани чувалчета ги ливнах в бункера. Гледам дозичката на първа, виждам доста пепел и ситнежи да летят по гофрето и как поддържа огън 178-186 нямам идея. На всеки 25-30 минути стига да изчакване. Види ми се че падат по-равномерно на първа с тях. Изпуших 3 цигари в наблюдение и не забелязах разлика в дозата.
Аз ги сипах върху 8-ците, но някак са пропаднали надолу и сега гори тях :? На 205 лева ги купих в найлонови торби по 15 кг. Пепелта от тях ме кефи. Една пухкава, лека, ефирна ... осветеност да искаш. Даже без допълнителна дупка. На мощност три докато подгрява водътъ на котела му пукат кокалите.
kaptagona - специалист
andy_forresite написа:
Понякога губи дозата на първа. Тоест ту сипе малко, ту много. Сипва като за втора степен. На втора и трета не я губи. Лошото на осмиците е че малкия шнек понякога "чупи орехи" като закачи някой пелет.
Сега съм с 6 мм, къси, ситни, с прах. Докарах 1500 кг. Трите скъсани чувалчета ги ливнах в бункера. Гледам дозичката на първа, виждам доста пепел и ситнежи да летят по гофрето и как поддържа огън 178-186 нямам идея. На всеки 25-30 минути стига да изчакване. Види ми се че падат по-равномерно на първа с тях. Изпуших 3 цигари в наблюдение и не забелязах разлика в дозата.
Аз ги сипах върху 8-ците, но някак са пропаднали надолу и сега гори тях :? На 205 лева ги купих в найлонови торби по 15 кг. Пепелта от тях ме кефи. Една пухкава, лека, ефирна ... осветеност да искаш. Даже без допълнителна дупка. На мощност три докато подгрява водътъ на котела му пукат кокалите.
ако не е таина от къде ги купувате.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: