Най - вълнуващия въпрос зимно време.
morfei1 - специалист
чет яну 21, 2021 9:20 ampechkata написа:
При мен разлика в Т-то се получава защото може би радиаторите са вързани долу-долу - но това не ми пречи... :partyman:
Напълно е възможно, температурният датчик на главата е на самата нея и измерва там, около нея. По принцип около радиатора винаги е по-топло отколкото всички краища на всяка стая. Тук е предимството на HomematicIP, когато главата е вързана със СТ термостат, водещ е термостата и къде е разположен Съответно това предимство го получаваш на съответната цена. Допълнително Херц елглавите управляват вала през 5%, докато HomematicIP управлява вала на главата през 1%, което съответно води до още по прецисно управление и поддръжане на стайната температура. Допълнително HomematicIP главите имат период на адаптиране между няколко дни до седмица. В началото винаги претоплят малко повече помещенията, но след седмица започват да държат температурата от 0 до +0.5разлика при непрекъснат режим на отопление. Ако се използват с в режим с големи паузи пак претоплят малко повече да речем около +1C. Същото се наблюдава и на доста преоразмерени радиатори на които им се подава вода с висока температура.

Когато главата е вързана долу-долу на 10-20см от пода и зададеш 24C, главата ще гони тези градуси на тази височина, съответно на 1.5м където принципно се монтират СТ термостати ще имаш температура поне с 2-3C отгоре, на тавана още повече.

След като главите са долу, аз бих задал 21-22C, ако се наложи и градус надолу, за да постигна около 24C на 1.5м височина. Трябва ти допълнителен термометър/и за да следиш какво се случва.
andy_forresite - майстор
Термометрите не са толкова точни уреди, колкото някои хора може би си мислят. Термостатичните глави също не са супер прецизни. Много трудно може да се случи да зададете 24.2° на главата и толкова да сочи и термометърът в стаята. Лесно може да се коригира. Просто завъртате главата малко (респ. променяте заданието на електронна такава) докато двете показания съвпаднат с течение на времето. Разминавания (+- 0,5 градуса) винаги ще се наблюдават и няма как да е иначе. Никакъв проблем от това. Моите са Honeywell terra 4 (механични) и или държат заданието, или подминават с 0,5 градуса.
Логично е монтираните горе на радиатора глави да са по-точни от тези долу. Моите са вход горе, термоглава и изход отдолу (диагонално). Само мога да предположа, че ако бяха вход долу, термоглава, изход долу, ще е коректно ако искам 24° в стаята да сложа главата някъде в диапазона 22.5-23.0 градуса. Това че до радиатора е по-топло и термоглавата се отклонява/престарава в стоплянето на стаята не е много вярно. Разбира се че при изработката този факт е взет предвид :)
Според мен малките системи (с малки и малко на брой радиатори) не е добре да са с електронни, защото при достигане на зададената температура за стаята може да затворят потока докрай. Механичната също го прави, но си дава малко аванс във вид на подминаване на зададената стайна. Тук повечето ще кажат ами ето, електронната е много по-добра щото затваря радиатора и ми прави икономия. Ами не точно. При малка система, когато всичко е на ръба на темперирането, котелната вода ще вдигне температура, горелката може да стигне до гасене или загуба на пламъка. От това следва пад на температурата в котела, наново зареждане на гориво, запалване и т.н. Трябва да се догони загубената температура не само на котела, а и на радиаторите. Тоест икономисаното докато електронната е затворила 100% ще се навакса скоро след това. Не казвам че винаги ще се случи точно така, а че е напълно възможен сценарий. Предимството на електронните е най-вече във възможността да се самопреместват на различни желани и предварително зададени в менюто стайни температури. Механичната иска ръчно преместване и тогава функционира доста прилично.
pechkata - специалист
чет яну 14, 2021 7:10 pm
pechkata написа:
И защо е нужно да са електрони термо главите - тяхното предназначение да спрат притока на вода към радиатора...
И да ли ще спре водата със 1/2 градуса на горе на долу не е от значение - няма да прегрее стаята... :?

andy_forresite - майстор
чет яну 14, 2021 9:42 pm
Те имат и друга способност, която е по-важната - можеш да зададеш графици по часове в коя стая колко градуса да се преследват към желан час. Може да си грееш само банята, може само бойлер, може само една стая ... може всички стаи. И това без да се притесняваш ще изгасне ли горелката, ще прегрее ли супата, без прегрети стаи, може да си пускаш и спираш ако искаш и всички радиатори наведнъж. Нищо няма да стане. Или ще се тегли вода от буфера, или няма. Ще плащаш за горивото според колко сте капризни на тема вътрешна температура и потребената гореща вода. Не ти трябват никакви контролери за определяне колко градуса гореща вода да ти подава към системата, не ти трябва никакъв софтуер на смартфона да зяпаш каквото и да е. Само някакъв бибойл или др. п. да можеш да включваш горелката или да я гасиш ако се изпролети изневиделица. Не че пак няма да си ползваш горещата в буфера (за миене на съдове, да измиеш лицето и тн).

:shock: :? :-D :partyman:
pechkata - специалист
Това е със задание 45 кг./ч. и със две електрони глави по таймер...

Прикачен файл

изтеглен файл (24).png
изтеглен файл (24).png (25.23 KиБ) Видяна 358 пъти
Virtex - майстор
ср яну 20, 2021 8:39 ampechkata написа:
Морфи за тези глави какво ще кажеш... :?
+
ср яну 20, 2021 6:46 pmmorfei1 написа:
..
За пореден път - спрете с офтопика да обсъждате такива неща в темата за разход на пелети. Рано или късно ще разберете, въпроса е по кой начин желаете това да стане :)
пет яну 22, 2021 9:12 ampechkata написа:
Колега, какъв е смисъла да сменяш заданието на шнека ??

При мен измерен с кантарче пуска 11.4кг/ч
И за да не съм офтопик така изглеждат при мен нещата , като графиката няколко пъти я проверявам пълно - пълно в бункера и мисля че отговаря на истината.
Изображение
pechkata - специалист
пет яну 22, 2021 4:10 pmdadula написа:
пет яну 22, 2021 9:12 ampechkata написа:
Колега, какъв е смисъла да сменяш заданието на шнека ??

При мен измерен с кантарче пуска 11.4кг/ч
И за да не съм офтопик така изглеждат при мен нещата , като графиката няколко пъти я проверявам пълно - пълно в бункера и мисля че отговаря на истината.
Изображение
Със Грейко RB 20 Star ли си... :?
При мен измерен с ел. везна пуска 35 кг./ч. ... :-D
andy_forresite - майстор
Печката, истинската стойност на капацитета на твоя шнек е тази, при която изгорените килограми пелети по бункер и чували съвпаднат с показанията на дисплея.
Пример да стане кристално ясно:
[*] шнек 35 кг - изгорени 40 кг, а показва 33.9 кг.
[*]шнек 45 кг. - изгорени 40 кг. и показва 40 кг.

Това че претегляш с електронната си везна 35 кг/час не значи, че това е капацитетът на този шнек.

Virtex, не си прося модераторски произвол непишейки за разхода си на пелети. Никой обявяващ килограмите за някакъв период не прави нещо особено. Нито знаем колко отоплява, нито доколко го отоплява, нито кой съсед откъде го отоплява. Повечето обявяват площ по проект. В този проект може да влиза тераса, която не се отоплява. Примерно "отоплявам 100 кв.м. и разходът ми е 23 кг на денонощие". Какво значи това? На пръв прочит приличен разход на тази площ. Много почват да ръчкат настройки понеже за 80 кв м чиста площ (измерена вътрешно по стените) на жилището си имат 35 кг. Все едно нещо не е наред при тях. Това може да означава 100 кв.м. - 15 кв.м. терасата = 85. Тези 85 са по външните стени. Обитаемата площ реално може да е 65. От нея може да се изключи някой килер или мокро помещение с 3 глидера колкото да не е без хич. Иначе се води отопляемо. Стълбищата по същия начин - влизат в площта, ама доколко се топлят ... "На денонощие" означава буквално за 24 часа. Но като се сложи термостата на 15 градуса през нощта, отоплението няма и да помисли да се включи. Няма да споменавам подпомагането с ел. отопл. уреди, енергия от слънцето и печалбите от готвене, сушилня, дори обитателите (брой живущи на единица обитаема площ) и печки на дърва. Такива недоизяснени тънкости има и в теми за избор на отоплителна мощност. Човек Х пише примерно че ще отоплява 65 квадрата. По кофражен план са около 100 кв.м. И какво става - 65 квадрата, малко, то няма толкова малки котли, трябва ти буфер ... А ако беше писал 100, щяха да му се предложат и майсторите, не само отопл. съоръжение. На последното преброяване съм обиколил стотици домове. Българинът обявява площта на Къщата през главата си. Най-често това което и аз виждам, но със своебразно ДДС.
Virtex - майстор
пет яну 22, 2021 10:33 pmandy_forresite написа:
Virtex, не си прося модераторски произвол непишейки за разхода си на пелети.
Трудно ми е да видя как това мнение на pechkata за обсъждане на термоглави допринася за разхода. Площта е пряко свързана и няколко пъти беше споменавано, че когато се дава разход е хубаво да се посочат особености - квадратура, тип котел/горелка/камина и т.н. за да се придобие представа.

Но да се дискутират термоглави и кой какъв си е взел, при условие, че има теми за това - не го разбирам.

Тема "Разход на пелети!" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: