• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
maistora1965 - специалист
Хаиде да попитам и аз.Имам боилер с една увеличена серпентина 120 литра които е подвързан към системата но не се ползва.Решил съм да му закача няколко фотоволтаика на нагревателя и да ползвам серпентината да помага на термопомпата колкото може.И вчера докато оглеждах кое как ми хрумна няма ли в този случаи да е по ефективно серпентината да се подвърже наобратно.Отдолу влиза топлата а отгоре излиза студената която няма да е толкова студена както при нормалното свързване.Пак повтарям боилера ще се ползва само да помага на термопомпата и целта е от серпентината да излиза по топла вода.
LazarGanev - "Велик майстор"
По-добре ще е ако свържеш директно обема на бойлера с ОИ
шоп - майстор
Честно да си кажа нищо не разбрах.
Може ли схема?
Ако не ползваш тока директно да захраниш компресора на ТП то Лазар е прав. Без серпентини и директно един нагревател боднат директно някаде в отоплителната система.
maistora1965 - специалист
Знам че Лазар е прав и се надявах да мина без схема а и е петък вечер и нещо става с интернета. Благодаря и на двамата утре ще чертая и сканирам ако успея да побликувам това което пиша.Просто за момента исках да зная проблем ли ще е обратното свързване.
Няма да е проблем, но сравнено с предложението на Лазар, губи по точки.
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Разбира се, че ще е проблем.
Туй е най-тъпото връзване възможно тип накъдя да е.
В най-добрият случай серпентината ти все едно е наполовина, в най-лошият я няма. Иначе е някъде по средата.
Нагревател най-отдолу е най-добрият вариант. Ток се разхожда по-лесно от вода.
Детето - специалист
Лазар иска да ви каже, че е по добре обема на бойлера да се ползва като буфер и серпентината въобще да не участва в схемата.
Откачате бойлера от питейната вода, махате възвратния клапан и го връзвате към отоплителната инсталация.
maistora1965 - специалист
Така идеята на Лазар е супер само че днес си направих труда и отворих боилера не питаите как се точат 120 литра с кофа.За съжаление въпреки че е бил свързан с ВиК мрежата само година отвътре е ужас дори и след почистване няма как да пусна ОИ през него. Още повече че в момента работи и термопомпа свързана към нея така че нямам избор ще пробвам със серпентината.Предполагам че ще е по добре от сега защото все пак боилера ще трябва да топли серпентината а не обратното.В момента дори и при напълно загрят боилер от серпентината пак има разлика м/у входа и изхода предполагам че ако потоците са обърнати това ще се промени.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не разбрах какво говориш. Няма как да почистиш бойлер на 1 година? Досега си го ползвал за БГВ, сега няма как да пуснеш през него ОИ? :?
Детето - специалист
съб окт 22, 2022 5:47 pmmaistora1965 написа:
В момента дори и при напълно загрят боилер от серпентината пак има разлика м/у входа и изхода предполагам че ако потоците са обърнати това ще се промени.
Нали това е идеята, на входа на серпентината да подаваш 35*С да речем а на изхода да имаш по висока температура.
  • 1
  • 2

Тема "Свързване на серпентина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: