Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Evgeniy - майстор
вт мар 10, 2020 7:44 pmplam 12 написа:
Oтново питане , чета че препоръчвате дрениращия съд да е на студената вода, но при мен ако реша да го сложа на студената не мога да го кача на тавана на покрива под панелите ( зашото съм заработил две тръби ппр ф20 с червените нишкши вътре в стените ) мога да го сложа в мазата на тавана който съд ще е с 30 см над бойлера който също е в мазата.Питането ми е ще върши ли работа там този съд. Благодаря.
Ще върши работа, но може да се наложи да използваш доста яка помпа, ако има много метри до панела. На един приятел сложихме "за красота" съда в мазата над буфера и се наложи да сложа втора помпа последователно, за да качи до панела. Веднъж като превърти, падащата вода ще помага на качващата се, но първото пълнене иска на макс.

Колко метра са до върха на панела?
ср мар 11, 2020 11:03 amAndri01 написа:
А,имам угодия - дойдоха от сервиза ,видяха си боклука/ каква окалина излиза от серпентината/ и си го взеха. Сега 2-я ми бойлер е с неръждаема серпентина,остана само единия на "Теси"-ама той беше с изтекла гаранция.
Андри Окалински, глей ко става!
https://photos.app.goo.gl/4kZz37Hq7L8d3MrX8
Закачен е на 03.2008г и още си виси работно. Серпентината е намокрена през 2011 или 2012та, пак през Март.
Е, кък няма ги фаля?
Лелееее, щях да забрая!!!
https://photos.app.goo.gl/Y55PFctMv4ki4hcn6
Тоя съм го снимал специално за противниците на Елдом, в края на миналия месец. Поправка- на 01.03.2020г. Къпе туристи в една хижа на Беклемето. От първите е, поне на 20 години и са вижда оригиналният предпазен вентил, който вероятно вече не работи. Същият, като онзи, дето свалих работещ и вярвам, че на 22 е с още здрав съдържател.
пон фев 17, 2020 7:44 pmТрифон П.Трифонов написа:
пон фев 17, 2020 7:16 pmmgbagera написа:
Някой да се е сблъсквал с подобен проблем :shock:
Фитингите са на почти 3г. Външно са като нови а от вътре все едно са на 80г. :|
:shock:

Някои сблъсквал ли се, виждал ли е нещо подобно? Все едно системата е пълна със соде или някакъв вид киселина :|
Аз. Инсталацийка пълна с винаги прясна водица.
Твоята каква е? Прегрявания, допълваща група? Дрън-Бръм?
В моята инсталация, няма такъв проблем. Ползвани са само месингови и медни фитинги и медни тръби.
plam 12 - помощник
Здравейте.... да дам отчет сглобих дрейнбег системата работи перфектно тръбен път в едната посока от покрив до маза 8 метра помпа 25-60 в мазата до бойлера тика нагоре студената вода интерeсно че върти водата на първа степен дрениращ съд на тавана под панела на 2 метра от горния край на панела изолиран с вата общо системата има 10 литра вода. Но питането ми е когато вдигне панела 55гр и релето вкл помпата за две три минути и панела се охлажда и спира помпата .Тази промени на панела студено горещо до като вече загрее водата и не спира помпата не е ли опасно за панела да се прецака. Другото което забелязвам панела ми вдига над 90 гр когато е празен нормално ли е (релето има опция да запамети най високо достигнати градуси измерени ) .Датчика е нов pt100 а със вода до около 80 -85 гр. Забелязах че ако аз пусна помпата да върти постоянно( без релето )в 12 на обед водата бавно вдига градуси и до 18 часа бойлера е направил 80 гр. както последните дни имаше яко слънце Панел 2.7 кв. гледа на юг наклон 40гр. бойлер 100 литра две серпентини по мощната към солара по слабата към парното..
шоп - майстор
чет май 14, 2020 7:20 pmplam 12 написа:
не е ли опасно за панела да се прецака.
Аз досега не съм видял прецакал се панел.
чет май 14, 2020 7:20 pmplam 12 написа:
Не знам дали съм го писал вече. Този панел е голям за 100 л бойлер. Препоръчвам 200. Зимата няма да успява. Тогава има други източни за доподгряване.
Пример: 2х2.3 греят 80+500. Онзи ден имах 80 на 40 градуса и 500 на 57. Пълни 300 л вана, два душа, пералня с вход топла вода, миене на посуда. Остана ми гореща вода. Вече имам излишък, а така система не се изплаща. Не трябва помпата да спира, когато има слънце. Трябва колектора да работи постоянно, в границите 50-65, 70 градуса и всяка сутрин бойлера да е занулен. Евентуално да е останала вода за душ на всеки обитател на жилището.
Evgeniy - майстор
чет май 14, 2020 7:20 pmplam 12 написа:
когато вдигне панела 55гр и релето вкл помпата за две три минути и панела се охлажда и спира помпата
Ако контролера има възможност за две отделни делта Т, задай разлика на включване (примерно) 16 градуса, а на изключване 8. Така ще намалиш броя на циклите докато заработи. Всеки контролер цикли докато тръгне нормално. Някои имат и параметър за време между две превключвания. Така определени минути (секунди) не се зачита промяната.
Здравейте,поизчетох колкото успях от темата както и други подобни във форума и за себе си стигнах до извода че ми е необходима затворена соларна система за подгряване на вода Тъй като започнах отдалече питането ми е дали съм се насочил в правилната посока.Закупих къща с изградена инсталация на пелети и двуконтурен бойлер от 200 л. и има наличен меден тръбен път до покрива.Кои други елементи са ми необходими за окомплектовка и дали можете да препоръчате фирма за района на София която да помогне с консултации (на мен и на двама авери в района които също търсят).Както винаги гледам за нещо което хем да върши работа, хем да не ми отрежат главата - да не се мина или настина.Ако ще се счита за реклама моля да ми помогнете а информация за фирми и на лично съобщение.Благодаря
LazarGanev - "Велик майстор"
Димо, кви са тия варненски лафове (авери) в Сф? Иначе моето мнение е, че правилно си се насочил към затворена система
Christo - майстор
"Drain back" (приблизително Дрейн бак, а-то е "агнешко" а, нещо средно между а и е) значи "обратно източване", което до голяма степен отразява принципа на работата на системата. Масовото използване на чуждици без нужда, съчетано с не знаенето на какъвто и да било език буди усмивки и съжаление.
radius - майстор
Човека може в някакъв мях да събира водата, затова да е бег. А това с агнешкото е интересно, щото аз го знам овче .

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: