Най - вълнуващия въпрос зимно време.
4799inpl64 - специалист
пет апр 12, 2019 11:44 pmivanov_km написа:
А тази сцепената шайба, която се поставя след последния пресован прешлен на гофрата в крайна сметка каква роля играе? Има чувството, че пречи на затягането, а не помага, да неговоря, че е направена от евтина ламарина и ръждясва на втория ден.
Ами дьржач ,колега!
шоп - майстор
пет апр 12, 2019 11:44 pmivanov_km написа:
А тази сцепената шайба, която се поставя след последния пресован прешлен на гофрата в крайна сметка каква роля играе? Има чувството, че пречи на затягането, а не помага, да неговоря, че е направена от евтина ламарина и ръждясва на втория ден.
Без тази зегер шайба гайката няма да притегне. А това, че избива ръжда означава или, че фитингите ти са некачествени и имаш теч. Тази загер шайба няма контакт с вода.
ivanov_km - специалист
Къде се продават само такива пръстени понеже при мен единият още със стискането се разпадна на две части. На тази връзка в момента съм без такъв пръстен и засега нямам проблем с теч. По принцип пресовам по три прешлена, може би това ме е спасило.
Evgeniy - майстор
съб апр 13, 2019 4:44 pmivanov_km написа:
Къде се продават само такива пръстени...
Ivanov,

На практика това са два различни вида фитинги с различни диаметри.
Не търси пръстени, може би няма да влязат в гайка, която не е предназначена за тях.
ivanov_km - специалист
Бийлера ми е 150 литра Елдоминвест с долна серпентина, която събира около 5 литра вода ако не се лъжа. ДБ съда ми е с вместимост 8 литра и при спряла помпа е напълнен с 6 литра вода. СК е със вместимост 0,9 литра, а тръбите от ДБ съда до колектора побират 1,6 лита вода (6,7м тръба DN16). Накратко топлоносителя ми е с обем около 12 до 13 литра литра, а свободният обем на въздуха в системата е около 4,5 литра. Ако напълно затворя ДБ съда за да няма връзка с атмосферата ще има ли проблеми с прекомерно налягане в системата, когато водата достигне 90 градуса? Личното ми мнение е, че няма да има проблем, но не съм спец в тази посока. За либела на ДБ съда използвам гумен прозрачен силиконов маркуч, който издържа на температура до 270 градуса, но не е устойчив на високо налягане.
Andri01 - майстор
Обема на водата се променя с около 0,003% на 1 градус / по спомени то даскалото/. Значи при 4,5л. свободен обем, ще ти останат около 3,15 л. Обемите и при мене са почти същите ,само обема на СК е 1,5л. Решил съм въпроса просто с капак стоящ свободно върху съда.
По мои сметки, свободният обем в съдинката, ще е 4.15 литра, при достигане температура на водата 90 градуса, като приемам, че е 4.5 литра при температура 20 градуса на водата.
Смятам от 12.5 литра вода в системата.
ivanov_km - специалист
То пък при нас от две седмици времето е все лошо и не мога да направя експеримента под наблюдение със затапването на съда.Повече от 40 градуса в бойлера не мога да вдигна, само вчера успях да кача водата на 55 градуса и то при доста шарени облаци. И според мен свободният обем на ДБ, колектора и свързващите тръби са предостатъчни да поемат обемното разширение на водата, когато тя достигне 90 градуса без да се получи голямо налягане в системата.
ivanov_km - специалист
ср апр 17, 2019 9:23 amAndri01 написа:
Обема на водата се променя с около 0,003% на 1 градус / по спомени то даскалото/. Значи при 4,5л. свободен обем, ще ти останат около 3,15 л. Обемите и при мене са почти същите ,само обема на СК е 1,5л. Решил съм въпроса просто с капак стоящ свободно върху съда.
А през него не губиш ли вода от изпарения?
Andri01 - майстор
Не,уплътнен е с гума.

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: