• 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Halfdone написа:
Здравейте, имам нужда от съвет.
Ще слагам колектори, на които ще се разчита предимно топлите месеци, зимата бойлера ще се топли основно от газов котел.
Изчетох темата и стигнах до извода, че турските панели си заслужават, но нещо не ги намирам на пазара вече.
Бойлерът ми е Tesy 200 литра с 2 серпентини, тръбата до колектора по груби сметки ще бъде едни 13метра в посока.

Имам няколко варианта в главата и се чудя кое е най-удачно. Разбира се ще се радвам и на други предложения.
1. Bosch Solar 7000 TF - 1бр. - имаше мнения, че е достатъчен за този бойлер. - 1100лв
2. Bosch Solar 4000 TF - 2бр. - 1250лв
3. Sunsystem PK SL AL 2.0 кв.м - 2бр - като най-евтин вариант. - 900лв
Елдом/Теси? по 2 големи?

Ако може и препоръка за размер на медната тръба за тази инсталация и помпа.
Къщата се намира до София- с.Бистрица.
Благодаря много на всеки отзовал се .
Не подценявай Теси.
Ползвах техен- доволен съм. Ако цената устройва - големия колектор, при умерена консумация през летните месеци, или 2х2квадрата, за семейство с по голяма консумация.
Ползвах и контролер, предложен от Теси, с модулация на оборотите на помпата. Също доволен. Elios X3, уж италиянски.
За Bosch, или хубаво или нищо. Фен съм.
Тва са мойте 5/100 от валутния лев.
шоп - майстор
Мойте 5 стотинки към темата са за управлението на Теси

Имам такова с модулиране на оборотите-изобщо не съм доволен, много орязано от към параметри :cry:
Brahma RS02 му е модела
kuuuuuul - майстор
Има толкова много изписано по темата,който го мързи да чете обикновено се набутва,ама парите са си негови.
LazarGanev - "Велик майстор"
Elios X3 и Brahma RS02 нямат нищо общо, освен модулацията на помпата. Разликата в цените е тройна
jorko__82 - напреднал
Здравейте,имам следния въпрос . Имам съществуваща система за топла вода която се състои от два панела възможно най евтините по 2 кв. ползвам ги доста време но не съм доволен от крайния резултат,работят добре само лятото през другото време няма никой .Системата ми е със 120 л. бойлер с две семпертини медни тръби ф16 и тръбен път 30м. в двете посоки системата в момента е отворена със съд за вода 5 л. над панелите.В момента желанието мие да си сложа панели Бош ,бях се насочил към 1 бр. модела 5000 но човека в магазина ми каза че ще е малък и няма да може да грее бойлера и ми предложи да сложа два от 4000 като обосновоние дава че е много дълъг тръбния път.Другия вариант който ми предложи и да сложа вакумнотръбен но поне да е с 20 тръби иначе пак същата работа .Аз не съм специалист в областа на май доста ми завишава нещата и имам чуството че лятото ще бера ядове ако го послушам.Благодаря ви предварително
milenskior - специалист
До каква температура успяват да стоплят бойлера летните месеци сегашните ти панели и на какъв наклон са монтирани?
jorko__82 - напреднал
Утре ще направя снимка.Стоплят до 60 градуса
lov - майстор
jorko__82 написа:
Здравейте,имам следния въпрос ....................................
..............Аз не съм специалист в областа на май доста ми завишава нещата и имам чуството че лятото ще бера ядове ако го послушам.Благодаря ви предварително
Той колегата
kuuuuuul написа:
Има толкова много изписано по темата,който го мързи да чете обикновено се набутва,ама парите са си негови.
Тъй че бягаш в магазина при същите специалисти и питаш за модел дето работи дори на лунната светлина. И внимателно щото ги продават само под рафта.
:partyman:
jorko__82 - напреднал
lov написа:
jorko__82 написа:
Здравейте,имам следния въпрос ....................................
..............Аз не съм специалист в областа на май доста ми завишава нещата и имам чуството че лятото ще бера ядове ако го послушам.Благодаря ви предварително
Той колегата
kuuuuuul написа:
Има толкова много изписано по темата,който го мързи да чете обикновено се набутва,ама парите са си негови.
Тъй че бягаш в магазина при същите специалисти и питаш за модел дето работи дори на лунната светлина. И внимателно щото ги продават само под рафта.
:partyman:
Виж темата съм е прочел,но никъде няма описан подобен казос,ако няма с какво да помогнеш подмини ,все пак тази тема е за да се разискват различни ситуации или въпросите трябва да са степен на дипломиран инженер за да получат адекватен отговор.
jorko__82 написа:
Здравейте,имам следния въпрос . Имам съществуваща система за топла вода която се състои от два панела възможно най евтините по 2 кв. ползвам ги доста време но не съм доволен от крайния резултат,работят добре само лятото през другото време няма никой .Системата ми е със 120 л. бойлер с две семпертини медни тръби ф16 и тръбен път 30м. в двете посоки системата в момента е отворена със съд за вода 5 л. над панелите.В момента желанието мие да си сложа панели Бош ,бях се насочил към 1 бр. модела 5000 но човека в магазина ми каза че ще е малък и няма да може да грее бойлера и ми предложи да сложа два от 4000 като обосновоние дава че е много дълъг тръбния път.Другия вариант който ми предложи и да сложа вакумнотръбен но поне да е с 20 тръби иначе пак същата работа .Аз не съм специалист в областа на май доста ми завишава нещата и имам чуството че лятото ще бера ядове ако го послушам.Благодаря ви предварително
За 120л. бойлер е достатъчен само единият колектор.
Има нещо сгрешено или повредено в системата.
Е, зависи и колко вода ви е необходима. ....от топлата де.
  • 1
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 82
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: