• 1
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
grants - специалист
mgbagera написа:
Трай, трай че почвам да се сещам за @Kuuuuuul и се ядосвам че не успях да го стигна :-D Той с неговите две алуминки на Еzinc закарваше 200 литровия до и над 80С =D>
:rolleyes: Моя съм го монтирал и с по-голям ъгъл де, в момента силата му идва някъде към 4-5ч следобед :-D Идеята беше есен и пролет да имам топла водичка, а лятото да не прегрява. Остана само да мине лятото и теста ще е успешен :)
radius - майстор
Мен не ме взимайте насериозно, тъй като тази година няма да завършвам системата, засега само се ориентирам. Бойлера е купен и е 200л Теси (емайлиран), така че той е даденост. 300л е по-добре и за ТП, но нито имам място, нито ми се дават повече пари. Не съм убеден, че инвестицията в скъпи соларни системи е с главна цел да икономисаш нещо - по-скоро е да повишиш комфорта като си осигуриш повече топла вода ( от която преди не си имал нужда :lol: ).
Ако си купя Бош 7000, ще остане горчивото усещане, че съм се прекарал, най-малкото със супер специалния им кит за свързване.
От друга страна не ми се разполагат по покрива някакви инфраструктури с по 3 турски.
Това с вакуумните на шопа/евгений е интересен вариант и силен кандидат ( макар да ги недолюбвам). Предполагам със зимния ъгъл на монтаж ще се подобрят нещата откъм снегозадържане, тъй като ще се свлича по-лесно снега.
Имам време да се дообразовам. Чета с интерес...
LazarGanev - "Велик майстор"
radius написа:
Ако си купя Бош 7000, ще остане горчивото усещане, че съм се прекарал, най-малкото със супер специалния им кит за свързване.
Ако си купиш Bosch Solar 7000 ще останеш очарован от простотата и сигурността на комплекта за присъединяване и ще ти се иска да си водиш гостите на покрива за да им го показваш :-D . Майтапя се, но ти не можеш да оцениш качествените соларни връзки. Може да ги оцени само някой, който са го викали поне 10 пъти да отстранява безплатно течове. За изтеклия пропиленгликол да не говорим. Да, цената е малко над 100лв, но според мен си заслужава всяка стотинка. За сравнение присъединителния кит на Висман е още по-скъп. Освен това връзките между 2 панела при Бош идват със всеки панел и влизат в цената му, докато при Висман се плащат отделно и са пак от този порядък. Пак за сравнение ще кажа, че комплекта за присъединяване на Теси е към 65лв - разликата е 50лв, но са несравними. Освен това искам да наблегна - който си поръчва Бош, независимо от кой модел, да не си спестява и монтажните шини за покрив, както и стойките (4бр) за керемиден покрив. Просто е кеф да се работи с тези играчки. Стават за всякакви марки панели и керемиди.
saraneron - специалист
LazarGanev написа:
radius написа:
Ако си купя Бош 7000, ще остане горчивото усещане, че съм се прекарал, най-малкото със супер специалния им кит за свързване.
Ако си купиш Bosch Solar 7000 ще останеш очарован от простотата и сигурността на комплекта за присъединяване и ще ти се иска да си водиш гостите на покрива за да им го показваш :-D . Майтапя се, но ти не можеш да оцениш качествените соларни връзки. Може да ги оцени само някой, който са го викали поне 10 пъти да отстранява безплатно течове. За изтеклия пропиленгликол да не говорим. Да, цената е малко над 100лв, но според мен си заслужава всяка стотинка. За сравнение присъединителния кит на Висман е още по-скъп. Освен това връзките между 2 панела при Бош идват със всеки панел и влизат в цената му, докато при Висман се плащат отделно и са пак от този порядък. Пак за сравнение ще кажа, че комплекта за присъединяване на Теси е към 65лв - разликата е 50лв, но са несравними. Освен това искам да наблегна - който си поръчва Бош, независимо от кой модел, да не си спестява и монтажните шини за покрив, както и стойките (4бр) за керемиден покрив. Просто е кеф да се работи с тези играчки. Стават за всякакви марки панели и керемиди.
Цени на играчките......: https://www.bosch-climate.bg/products/s ... -sets.html
LazarGanev - "Велик майстор"
:cool: Да, за 4 пари взимаш играчка за 5 човека, която ще им носи комфорт и икономия в продължение на 10-15-20 години; Позволих си да погледна и в сайта от подписа ти, за да видя какви играчки рекламираш и си харесах една играчка напосоки:
https://bestpc.bg/bg/smartphones-smartf ... ver-148155
За същия бюджет не мога да зарадвам дори и двама от тези 5 човека, а колко ли време ще им се радват - 1, 2, 3 години? Кога ли ще им се избие вложението, а? :cool:
kuuuuuul - майстор
Слънчевата енергия се измерва на м2 ето тука http://conf.uni-ruse.bg/bg/docs/cp/9/9-26.pdf са описани максималните количества и какъвто и сл.колектор да сложите повече от това което идва от горе на м2 няма да може да добиете.Чуствително увеличаване на добива може да се получи единствено с увеличаване площта на колекторите всичко друго са търговски трикове.
LazarGanev - "Велик майстор"
kuuuuuul написа:
Слънчевата енергия се измерва на м2 ето тука http://conf.uni-ruse.bg/bg/docs/cp/9/9-26.pdf са описани максималните количества и какъвто и сл.колектор да сложите повече от това което идва от горе на м2 няма да може да добиете.
Напълно съм съгласен! Само че сам казваш, че това са МАКСИМАЛНИТЕ количества, а по-малко от това разбира се, че можеш да получиш! Казвам го на базата на опита си с не една марка и модел. Технологиите и тук имат голямо значение. Ако беше просто всеки щеше да произвежда. А то колко български производители има и на какво ниво? Бойлери се правят навсякъде, под път и над път, дори изнасяме за цяла Европа, ама един свестен панел не можем да направим, а напротив - внасяме. Внасяме качествени от Германия, за познавачи, внасяме и евтинки от Китай за "разбирачи". Не искам да обидя никого, просто изразявам мнение. :cool:
lov - майстор
kuuuuuul написа:
Слънчевата енергия се измерва на м2 ето тука http://conf.uni-ruse.bg/bg/docs/cp/9/9-26.pdf са описани максималните количества и какъвто и сл.колектор да сложите повече от това което идва от горе на м2 няма да може да добиете.Чуствително увеличаване на добива може да се получи единствено с увеличаване площта на колекторите всичко друго са търговски трикове.
На тебе не ти ли омръзна вече да обясняваш едно и също нещо. :lol:
Аз се отказах и съм ги оставил да си философстват по темата вече на воля.
saraneron - специалист
LazarGanev написа:
:cool: Да, за 4 пари взимаш играчка за 5 човека, която ще им носи комфорт и икономия в продължение на 10-15-20 години; Позволих си да погледна и в сайта от подписа ти, за да видя какви играчки рекламираш и си харесах една играчка напосоки:
https://bestpc.bg/bg/smartphones-smartf ... ver-148155
За същия бюджет не мога да зарадвам дори и двама от тези 5 човека, а колко ли време ще им се радват - 1, 2, 3 години? Кога ли ще им се избие вложението, а? :cool:

Благодаря , че си си направил труда да влезеш в сайта! Но нямаше нужда. Това е сайт за услуги и търговия а не сайт ,,Направи си сам,, .И никаде не пише ,,Не купувайте ,, Моторала,, ,защото може да купите нахапаната ябълка, която е БЛА БЛА БЛА......,,!
vrangelov - специалист
Аз не видях някой да отрича начина "направи сам". Тези комплекти, които обсъждате, тези, на които им викате сетове, са сякаш направени за начина "направи сам". Аз ако ще слагам колектори, винаги бих ги монтирал с присъединителния комплект. Ако реша да спестя от принадлежностите, задължително работата ще я възложа на майстор (дано да не е "майстор") и начинът направи сам ще отиде по дяволите. Колко ще съм спестил, след като му платя, това е друга тема. Има хора, които биха висели по покривите с горелка в ръка, ама аз не съм от тях.
  • 1
  • 75
  • 76
  • 77
  • 78
  • 79
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: