• 1
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 131
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
kalin72 написа:
mgbagera написа:
Кабела не ми е проблем а разстоянието което е повече от препоръчителните 10м.
Не мисля, че грешката ще е от супер голямо значение, удължавай, пробвай, и те така :)
Все се каня да си купя Натурела и да тествам. Да си извадя заключения за мен. Какви плюсове и минуси има

Управлението няма ли опция калибриране на датчиците? Аз ползвам едни диф. терморегулатори за под 40 лв парчето, само платка без кутия, но имат опция при удължаване на кабелите да се калибрира датчика +- 15 градуса.

За удължаване ползвам кабели само 2х0,5мм2 или 2х0,75мм2 и може удължението да е и 100 метра.
mgbagera - специалист
шоп написа:
Все се каня да си купя Натурела и да тествам. Да си извадя заключения за мен. Какви плюсове и минуси има.
Учудвам се как така все още не си го ползвал въпреки че съм те виждал много пъти да го предлагаш :) Ако наистина се каниш да го пробваш то по добре побързай защото с това темпо сигурно до 2г. цената ще му е 250лв. Имам спомени че някой си беше взел по-предишния модел за малко над 50лв. След това аз си взех следващия модел за 65лв и сега най новия е 120 :?
С какво толкова е заслужил това 100% увеличение не ми е ясно. Добавили са малко цвят, българско меню и някоя друга екстра. Питах ги отново за дължината на кабела за датчиците и сега ми казаха до 20м. явно и това е подобрение за новия модел.

Emoooo написа:
Управлението няма ли опция калибриране на датчиците?
В някоя от следващите версии може и да го добавят :roll:
Emoooo - специалист
А дали ще се сетят да сложат и като опция модулация на помпата.И още някоя друга глезотийка като WiFi.Като това с модулацията на помпата според мен ще е голям плюс при шарено небе.
mgbagera - специалист
Оооо WIFI вече е добавен но само срещу допълнителни 84лв. Така че общо взето вече е 200лв.
grants - специалист
Интересно, аз доколото разбирам трябва да се инсталира допълнително WiFi модула NRM-W3, за да имаме мониторинг и управление на съответния контролер. Гледам за комбинирания NHC-H52 има възможност, което е супер. Въпроса е колко струва това WiFi модулче ?
Намерил съм една китайска алтернатива отново за мониторинг и евентуално за управление(примерно вечер да вкл помпата да се охлажда бойлера подобно на функцията Ваканция или каквото ви дойде на ума) за около 20-25$. Разбира се не е фабрично и интерфейса е малко по-дървен и ограничен.
Някой ако има информация за цената на това WiFi модулче да сподели, също и дали може да се ползва на няколко контролера - примерно на Натурелски управления на бойлер и камина ?

Поздрави !
mgbagera - специалист
grants написа:
...Някой ако има информация за цената на това WiFi модулче да сподели, също и дали може да се ползва на няколко контролера - примерно на Натурелски управления на бойлер и камина ?

Поздрави !

Както казах по горе WiFi за натурела струва 84лв. Не знам дали става за всички модели.
grants - специалист
Тази цена е по-поносима понеже ми се върти в главата нещо от сорта на 150лв, като тогава още нямаше web-базирано приложение. Доста бих се замислил за нещо подобно ако може да го ползвам заедно с управлението на камината примерно :?
mgbagera - специалист
От известно време ми разправят за някакви "китайски" панели дето били по евтини дори и от турските :? Това ще рече че цената е под 200лв за брой. Питах много пъти за име, марка или фирма която ги предлага но все не можеха да ми дадат точен отговор. Днес обаче успях да разбера че ги взимали от Илиянци. Като производство не никой не знае какви са но всички предполагат че са китайски щом са от Илиянци.


Някой ходил ле е към Илиянци и дали е срещал такива евтини панели ?
mgbagera - специалист
Само на мен ли ме прави впечатление че алуминиевите турски панели нещо ги хвана липсата :? Повечето резултати в нета са на сайтове в който пише че е "изчерпан" или "не се предлага вече".
Halfdone - напреднал
Здравейте, имам нужда от съвет.
Ще слагам колектори, на които ще се разчита предимно топлите месеци, зимата бойлера ще се топли основно от газов котел.
Изчетох темата и стигнах до извода, че турските панели си заслужават, но нещо не ги намирам на пазара вече.
Бойлерът ми е Tesy 200 литра с 2 серпентини, тръбата до колектора по груби сметки ще бъде едни 13метра в посока.

Имам няколко варианта в главата и се чудя кое е най-удачно. Разбира се ще се радвам и на други предложения.
1. Bosch Solar 7000 TF - 1бр. - имаше мнения, че е достатъчен за този бойлер. - 1100лв
2. Bosch Solar 4000 TF - 2бр. - 1250лв
3. Sunsystem PK SL AL 2.0 кв.м - 2бр - като най-евтин вариант. - 900лв
Елдом/Теси? по 2 големи?

Ако може и препоръка за размер на медната тръба за тази инсталация и помпа.
Къщата се намира до София- с.Бистрица.
Благодаря много на всеки отзовал се .
  • 1
  • 77
  • 78
  • 79
  • 80
  • 81
  • 131

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: