Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
чет фев 21, 2019 5:08 pmivanov_km написа:
PCSOL 201, който е с 4 сензора и отчита дори генерираната от системата топлинна енергия.
Не ми е ясно как я изчислява енергията? Това не е топломер. Има само датчици за температура, но няма дебитомер :?


Не ми стана ясно и в какви диапазони се регулира Т на он/офф и при какво делта Т изключва помпата.
Последното е много важно, защото аз преди време се набутах с един боклук. Много функции, модулира помпата, обаче делта Т бе заковано на 2 градуса :x :x :x
В моя случай това не ми вършеше работа и вечер ми охлаждаше бойлера с над 5 градуса.
Принудих се захранването на управлението да го вържа чрез един програмируем контакт, който да спира тока лятото в 20 часа, зимата в 17, а пролет и есен в 18ч.
kabel96 - специалист
чет фев 21, 2019 5:42 pmшоп написа:
чет фев 21, 2019 5:08 pmivanov_km написа:
PCSOL 201, който е с 4 сензора и отчита дори генерираната от системата топлинна енергия.
Не ми е ясно как я изчислява енергията? Това не е топломер. Има само датчици за температура, но няма дебитомер :?


Не ми стана ясно и в какви диапазони се регулира Т на он/офф и при какво делта Т изключва помпата.
Последното е много важно, защото аз преди време се набутах с един боклук. Много функции, модулира помпата, обаче делта Т бе заковано на 2 градуса :x :x :x
В моя случай това не ми вършеше работа и вечер ми охлаждаше бойлера с над 5 градуса.
Принудих се захранването на управлението да го вържа чрез един програмируем контакт, който да спира тока лятото в 20 часа, зимата в 17, а пролет и есен в 18ч.
Разчита че знае по шим към помпата колко литра минават и така се мъчи да го играе и топломер.Слагал съм такова но колко вярно отчита Само оня горе знае.
шоп - майстор
чет фев 21, 2019 6:31 pmkabel96 написа:
Слагал съм такова но колко вярно отчита Само оня горе знае.
Така и предположих:-)
Демек тази "екстра" е за боклука. Пари хвърлени на вятъра.
Аз сам и без пари мога да си сметна енергията акумулирана в бойлера ако знам колко литра е, сутринтта каква е температурата и вечерта каква е температурата.
Горното обаче са голи сметки, през деня може хора да са взимали душ, а най-важното е, че жените не ги интересува акумулираната енергия. Жените ги интересува и след 1 час интензивен душ водата да е над 40 градуса... демек да не свършва.

От горните мои размисли е по- логично да инвестираме в още един сл. панел и/или + още 100 л бойлер вместо в упраление с цена 300+ лева. То и диф, термостат за 19 лв върши същата работа:-)))

П.П. Аз от години съм се убедил лично, че соларен добив се прави от м2 колектори и колкото може по-обемни бойлери. Няма електроника, която да си избие парите, така както вложените пари в колектори и обем на водосъдържателя.
Успехи на всички соларни фенове.
ivanov_km - специалист
чет фев 21, 2019 5:32 pmspeka_rs написа:
И натурела ще ти върши работа. Сензор за панела и 3 сензора на бойлера, 2 от който можеш да си сложиш по твое желание къде.
Ами да но натурела наличен щяло да има чак в края на месец март. Това ми го написаха в официален email. Много кофти, аз също се бях насочил към Натурела в началото.
чет фев 21, 2019 8:27 amkozl написа:
...А скоростта на дебита каква величина требе да е :?
...
Козлин, до преди тва, сичко изглеждаше .....занимателно.
Особено след като цитира дефиницията за дебит.
Ади стига напъни де! Ония дето са учили тва, без хляб останаха.
В "Направи си сам" сме. Не сме сичките даскали.
speka_rs - майстор
чет фев 21, 2019 8:04 pmivanov_km написа:
чет фев 21, 2019 5:32 pmspeka_rs написа:
И натурела ще ти върши работа. Сензор за панела и 3 сензора на бойлера, 2 от който можеш да си сложиш по твое желание къде.
Ами да но натурела наличен щяло да има чак в края на месец март. Това ми го написаха в официален email. Много кофти, аз също се бях насочил към Натурела в началото.
Лошо дет се вика, в такъв случей кото има.
4799inpl64 - специалист
Аз не разбирам,ама това писание за совалка до Марс ли е или за един панел?
ivanov_km - специалист
То може да не е совалка, а слънчев панел за топла вода но като не се подберат правилните компоненти и не се реализира системата както трябва, накрая си инсталираш едно недоносче.
ivanov_km - специалист
Някой има ли впечатления от този деф. термостат?
https://www.daricclima.bg/art/programir ... 3-1/46_112
Много неразбираемо е написано ръководството. Този деф. термостат има възможност за настройка на диференциална разлика солар / бойлер dT1/Сол в диапазона от 3÷35°C, което е много добре. В същото време предлага и настройка dT1-hst Избираем хистерезис на dT1-Сол с опция 2 или 5 °C. Каква е ролята на този хисторезис и как той ще се отрази на работата на циркулационната помпа?
ivanov_km - специалист
Бойлера от снимката разполага с три отвора за монтаж на муфи за топлинни сензор. На най-високата муфа е ясно, че при желание се монтира сензор, който да показва каква е температурата на изходящата топла вода за ползване. В коя от муфите е най-добре да се монтира сензора , който ще отчита делта Т между бойлера и СК на покрива? За улеснение съм ги маркирал със стрелки.
Прикачен файл:
Untitled.jpg

Тема "Помощ при избор на вид слънчев колектор ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: